Kaip sumažinti pieno ūkio išlaidas ir padidinti pajamas
2013-04-10

Akademija (Kauno r.). Kaip organizuoti darbus pienininkystės ūkyje, kad net esant žemai pieno supirkimo kainai ūkis dirbtų pelningai, būtų konkurencingas ir išlaidos gyvuliams prižiūrėti „nesuvalgytų" gaunamų pajamų? Pieno ūkio sėkmės formulę trečiąją parodos „Ką pasėsi" dieną bandė atskleisti nepriklausomas ekspertas-konsultantas iš Italijos Fernandas Zanonis (Fernando Zanoni) bendrovės „Agroteka" surengtame seminare.

Nemažai metų pašarų ir technikos gamintojus bei pieno ūkio savininkus daugelyje pasaulio šalių konsultavusio F. Zanonio nuomone, daugelis ūkininkų dirba nepelningai, nes daro nemažai klaidų. „Nesvarbu, ar ūkyje auginami gyvuliai mėsai, ar pienui, bet kuriuo atveju ūkis turi uždirbti pinigus, gauti pelną, nes kitaip tokia veikla neturi ateities. Ūkininkai daro daug klaidų, nes paprasčiausia jiems trūksta žinių, kaip užtikrinti gyvulio sveikatą ir taip sumažinti išlaidas bei padidinti pajamas", - pastebėjo F. Zanonis, pabrėždamas, kad karvės sveikata - vienas svarbiausių dalykų.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Nepriklausomo eksperto-konsultanto Fernando Zanonio įsitikinimu, tinkamas karvių šėrimas ir kokybiški pašarai, kurie sudaro 60 proc. ūkio išlaidų, - svarbiausi pieno ūkio pelningumą ir sėkmę lemiantys veiksniai

Tad kokias pagrindines klaidas daro pieno ūkių savininkai ir kaip jų išvengti? F. Zanonis išskyrė šešis veiksnius, lemiančius pieno ūkio sėkmę: tai karvių genetika, šėrimas, pašarų komponentai, gyvulių gerovės reikalavimų laikymasis, tinkamas pašarų maišytuvas ir operatorius. Kadangi didžiąją pieno ūkio išlaidų dalį - net 60 proc. - sudaro pašarai, o didžiausios pajamos (90 proc.) gaunamos iš pieno (likę 10 proc. pajamų gaunama iš veršiukų), tai šiems dalykams ir reikėtų skirti daugiausia dėmesio.

Šėrimo ir pašaro įtaka reikšmingiausia

Kad karvė būtų sveika ir produktyvi, atsižvelgiant į jos fiziologinius ypatumus, ji turi gauti ne tik tinkamai subalansuotą, bet ir kokybišką pašarą 24 val. per parą. Eksperto pastebėjimu, į tai ūkininkai turėtų atkreipti ypatingą dėmesį, nes pieno gamyba priklauso nuo suėstų pašarų kiekio - kuo daugiau karvė ėda, tuo daugiau gamina pieno. Taigi ji ištisą parą ji turi turėti pakankamai pašarų. Teisingai šeriant karves pieno gamybą galima padidinti iki 25 procentų.

Ypač svarbu žolinius pašarus, kukurūzus nupjauti laiku, kai juose yra didžiausia maistinių medžiagų koncentracija - tai padeda mažinti išlaidas pašarams ir geriausiai patenkinti gyvulio mitybinius poreikius. Pavyzdžiui, 1 litrui 4 proc. riebumo pienui pagaminti karvė turi suėsti 1,1 kg bendro pašaro, šiame kiekyje mažiausiai turi būti 72 g angliavandenių. Norint, kad karvė duotų 40 l pieno per dieną, ji turi suėsti 44 kg pašaro. Viena iš klaidų - žolinius ir koncentruotuosius pašarus gyvuliui duoti atskirai, nes pastarųjų per daug prisiėdusiai karvei iškyla didžiulė grėsmė susirgti acidoze.

Ekspresyvus svečio iš Italijos pranešimas sudomino mūsų pieno ūkių šeimininkus, vėliau jie jį apipylė dalykiniais klausimais

Tinkamas šėrimas kokybiškais pašarais padeda išvengti daugybės sveikatos problemų, užtikrina geras karvės reprodukcines savybes ir taip leidžia mažinti išlaidas. Be to, F. Zanonio įsitikinimu, būtent pašarai lemia ir karvės laktacijų, kurios turi būti penkios, trukmę. Kasmet ūkininkas turi pakeisti po 20 proc. karvių bandoje ir per penkerius metus atnaujinti visą bandą.

Pašarų reikšmė, F. Zanonio nuomone, svari ir mastitų profilaktikoje. „Daugiausia karvė ėda po melžimo, tad ji visada turi rasti pašaro. Jei atėjusi po melžimo karvė neranda ką ėsti, ji gulasi ir ilsisi, tada ir iškyla didžiausia grėsmė užsikrėsti įvairiomis bakterijomis ir susirgti mastitu, nes spenių kanalai atviri išlieka maždaug 10-15 minučių", - tvirtino ekspertas iš Italijos.

Mocarto muzika ir kiti streso mažinimo būdai

Tiek karvės sveikatai, tiek pieno kiekiui nemažą įtaką turi gyvulio laikymo sąlygos. „Ko gero jūs net neįsivaizduojate, kiek streso karvei gali sukelti žmogus, neužtikrindamas tinkamų jos laikymo sąlygų ir nesirūpindamas jos gerove", - sakė F. Zanonis, vardindamas stresą karvei keliančius veiksnius. Tarp jų - aplinkos temperatūra (karvės prisitaikiusios gyventi nuo -10 iki +25 oC), skersvėjis, ventiliacijos (amoniakas karvėms taip pat nuodingas) ir šviesos nebuvimas tvarte (juk karvė ėda ir naktį). Stresą kelia ir rišimas grandinėmis, slidžios grindys ar laikymas ant betono dangos. Beje, nustatyta, kad karves laikant ant betono jų reprodukcinės savybės susilpnėja 60 proc. Eksperto-konsultanto teigimu, idealiausias karvių laikymo būdas - šiaudais kreiktas tvartas, nors tai didina išlaidas, nes reikia nuolat valyti.

Svarbu ir melžimo patalpos aplinka - čia turi būti švaru, tylu. Pasak F. Zanonio, Japonijoje atlikus tyrimus nustatyta, kad melžimo patalpoje leidžiant Mocarto muziką karvės duoda maždaug 10 proc. daugiau pieno.

Nereikėtų pamiršti ir geriamojo vandens svarbos. Per dieną karvė išgeria nuo 100 iki 150 l vandens, kuris turi būti nuolat šviežias, tinkamos temperatūros (17-28 oC). Negali vandenyje būti per daug chloro, kuris pasižymi antibakterinėmis savybėmis, todėl naikina skrandžio bakterijas, būtinas geram karvės didžiojo prieskrandžio darbui.

Maišytuvas ūkyje - atsiperkanti investicija

Pašarams ruošti ir jų komponentams sumaišyti svarbus vaidmuo tenka pašarų maišytuvui. Nors tai nepigi investicija, tačiau norint užtikrinti karvių sveikatingumą ir produktyvumą, ji ūkyje būtina, nes rankomis tolygiai sumaišyti pašarus ir užtikrinti tinkamą racioną kiekvienos produktyvumo grupės karvėms sudėtinga. Be to, ši mašina sumažina darbo sąnaudas bei padeda sutaupyti. F. Zanonio skaičiavimu, geras maišytuvas eksploatuojamas mažiausiai septynerius metus, o juo ruošiant pašarus sutaupoma apie 7 tūkst. eurų per metus.

Seminaro organizatorius „Agroteka" direktorius Eimantas Kavoliūnas, kompanijos „Zago" eksporto vadovas Mauricijus Zaratinis (Maurizio Zaratin) ir lektorius Fernandas Zanonis

Svarbiausias maišytuvui keliamas reikalavimas - paruošti homogenišką pašarą, skirtingus pašaro komponentus sumaišyti tolygiai, kad visų komponentų visos karvės gautų vienodai. „Žinau apie 120 pašarų maišytuvų gamintojų ir galiu drąsiai pasakyti, kad kai kurie iš jų iš viso neturėtų egzistuoti, nes neužtikrina pagrindinio kokybiškam pašarui keliamo reikalavimo - homogeniškumo", - sakė F. Zanonis pabrėždamas, kad taip pašarą sumaišyti įmanoma tik horizontalių sraigių mašinoje. Taip pat jis akcentavo ir žolinių pašarų smulkinimo ilgio reikšmę. Optimalus žolinių pašarų ilgis - nuo 2,5 iki 5 cm, taip pat svarbu, kad kukurūzų grūdai būtų sutraiškyti, kitaip juose slypinti didžiulė energija bus išeikvota veltui.

„Kai lankausi ūkiuose, nešuosi chronometrą - jis padeda man įvertinti pašaro kokybę, t. y. nustatyti, ar žoliniai pašarai susmulkinti tinkamai. Karvė turėtų kramtyti 40-50 sekundžių, jei kramto trumpiau - pjausniai per trumpi, jei ilgiau - per ilgi. Abiem atvejais nėra gerai, tai, kaip ir nehomogeniškas pašaro sumaišymas, jau yra šėrimo klaidos", - didžiausias šėrimo klaidas įvardija ekspertas-konsultantas.

Taupo laiką, degalus ir pinigus

Žemės ūkio technika prekiaujančios bendrovės „Agroteka" direktoriaus Eimanto Kavoliūno pastebėjimu, ypač tolygiai įvairius pašaro komponentus galima sumaišyti horizontaliu Zago King pašarų maišytuvu, išsiskiriančiu unikalia smulkinimo ir maišymo sistema. „Būtent dėl šios sistemos pašarus susmulkinti ir sumaišyti galima gerokai greičiau ir tam reikia dvigubai mažiau galios, tad kartu ir degalų", - pabrėžė E. Kavoliūnas. Bendrovė Zago pašarų ruošimo mašinomis Lietuvoje prekiauja dvejus metus.

Tolygų maišymą garantuoja patentuota keturių krypčių maišymo sistema, kurią sudaro keturios sraigės su skirtingai išdėstytomis vijomis. Pasak „Agrotekos" direktoriaus, tai pažangiausias šiuo metu rinkoje esantis maišytuvas, leidžiantis pieno ūkiui uždirbti daugiausia pajamų, nes jį kuriant atsižvelgta į karvės sveikatą. Gamintojo asortimente galimi ir dviejų sraigių maišytuvai.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai