Kai kuriems ūkininkams atsipirks gyvulių produktyvumo kontrolės paslauga
2013-08-09

Vilnius.  Nuo rugpjūčio 1-osios pieno perdirbimo įmonė „Pieno žvaigždės" kontroliuojamų bandų laikytojams už kiekvieną superkamo pieno kilogramą moka 1 cento priemoką, praneša UAB „Gyvulių produktyvumo kontrolė" (GPK) .

„Pieno perdirbimo įmonėms jau seniai buvo siūloma diferencijuoti superkamo pieno kainą ir už kontroliuojamų karvių pieną mokėti didesnę kainą. Džiugu, kad GPK naudą vertina ir didieji pieno perdirbėjai", - cituojamas „Gyvulių produktyvumo kontrolės" valdybos pirmininkas Darius Kondrotas.

Šiuo metu kontroliuojamų karvių vidutinis metinis primilžis siekia 6 703 kg, tad ūkininkas, vykdantis gyvulių produktyvumo kontrolę, per metus už parduodamą pieną „Pieno žvaigždėms" gaus keliasdešimt litų daugiau. O vienos karvės produktyvumo kontrolė per metus ūkininkui, priklausomai nuo kontrolės metodo, būdo, karvių skaičiaus bandoje kainuoja nuo 21,98 iki 58,38 Lt. GPK paslauga kontroliuojamos bandos savininkui (jei bandą sudaro daugiau negu 5 karvės) iš valstybės lėšų yra finansuojama iki 70 proc. kainos už kiekvieną karvę. Tad karvių produktyvumą kontroliuojantiems ūkininkams, kurie pieną priduoda „Pieno žvaigždėms", GPK paslauga visiškai atsipirks. Kaina už produktyvumo kontrolę yra apskaičiuota diferencijuotai pagal kontrolės metodus, būdus ir kontroliuojamų karvių skaičių bandoje.

Dojus agro 19 09 10

Vis dėlto GPK paslauga nemažai daliai šalies ūkininkų dar nėra savaime suprantamas dalykas. Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, šalyje kontroliuojamos 137 942 karvės - 43,27 proc. visų šalyje laikomų karvių. Bet būtent jose primelžiama daugiausia - 55 proc. viso kvotinio pieno.

„Gyvulių produktyvumo kontrolės" direktorius Aleksandras  Muzikevičius susitikime su Žemės ūkio rūmų Veislininkystės komiteto nariais yra pripažinęs, kad pastaruoju metu kontroliuojamų gyvulių skaičius netgi mažėja, ypač smulkesnėse bandose. Dalis smulkių gyvulių ūkių savininkų GPK paslaugos atsisakė, kai nuo 2012 m. ji buvo pripažinta PVM objektu. Ūkininkai, kurie nėra PVM mokėtojai, negali susigrąžinti PVM.

Pasak D. Kondroto, siekiant lygiavertės partnerystės su kitomis ES šalimis ir nacionalinę veislininkystę pripažįstant gyvulininkystės, o tuo pačiu pienininkystės plėtojimo pagrindu, būtina, kad valstybės remiama GPK paslauga būtų susieta su parama, gaunama iš valstybės pieno ūkiui modernizuoti ir plėtoti. Tam pritaria ir Veislininkystės komiteto nariai, pasiūlę savo pagalbą tobulinant gyvulių produktyvumo kontrolės sistemą.

Jų manymu, svarbiausi būdai problemoms dėl gyvulių produktyvumo kontrolės spręsti, tai skatinti gyvulių produktyvumo kontrolę diferencijuojant papildomas nacionalines išmokas už kvotinį pieną, šios kontrolės paslaugas susiejant su Kaimo plėtros programos priemonėmis, vykdyti pašarų kokybės tyrimus, kompensuoti atsparumo antibiotikams tyrimo išlaidų dalį ir panašiai.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate Lietuvos žemės ūkio plėtrą, atsižvelgdami į 15 metų narystę Europos Sąjungoje?
Orai