Javų laukai atrodo apgaulingai
2016-07-29

Kaunas. Javapjūtei įsibėgėjant, ūkininkai jau gali palyginti šiųmetį derlių su pernykščiu. Javų, žieminių rapsų, pašarinių žolių derliumi žemdirbiai nėra patenkinti. Kai kuriuose rajonuose prikuliama net perpus mažiau negu praeitais metais. O dėl žirnių ir pupų vieningos nuomonės nėra - vieni tikisi, kad jie padengs kitus nuostolius, kiti mano, kad „atsiims" tik sėklą.

Tačiau ūkininkai guodžiasi bent tuo, kad kai kurios šiemet gautos pamokos bus naudingos. Pavyzdžiui, žieminiams rapsams nebetaikys neariminio sėjos būdo, o pupas sės kuo vėliau - dirvai gerokai įšilus.

Kompensacijos tikisi iš... žirnių ir pupų

Vaderstad 12 05

Biržų rajono Vabalninko seniūnijos ūkininko Stasio Stačkūno šeimos ūkyje - 1200 ha, laukuose - javapjūtė virte verda. Derlių imti pradėjo nuo žieminių rapsų bei žieminių kviečių. Rapsų jau nukulta apie 80 ha, kviečių - apie 340 hektarų.

Ūkininkas sako, kad šiais metais pasėliai atrodo labai apgaulingai: „Žiūrint į laukus vizualiai jie atrodo be priekaištų - kaip siena stovi, tvirti, gražūs. Atrodo, kad derlius net pranoks lūkesčius. Juk net posakis toks yra - jei meti ant javų kepurę ir ji pakimba, žemėn nenukrenta, grūdo bus gražaus. Deja, šį kartą tai nepasitvirtino".

S. Stačkūnas sako, kad derlius žymiai mažesnis. Žieminių rapsų teprikuliama po 2,5 tonos, o pernai iš hektaro byrėjo apie 3,5 tonos.

Tačiau ūkininkas teigia, kad šiųmetė nesėkmė jam pasitarnaus ir kaip gera pamoka. Mat žieminiai rapsai iš rudens buvo sėti ne į arimą, o į skustą dirvą po nuimto kviečių derliaus.

Pasakoja, kad nors ir du kartus skusta dirva buvo, bet kadangi iš rudens sausa buvo, sėkla ant šiaudų liekanų susilaikė, taip ir nepasiekė dirvos, sudygo retai.

„Jau dabar supratau, kad žieminius rapsus tik į arimą visada sėsiu. Ir anksčiau buvau bandęs į nuskustą dirvą sėti, bet šis būdas man nepasiteisino, atsisakau. Ir dar kitus perspėsiu, kad rapsams neariminis būdas netinka", - sako pašnekovas.

Kviečiai S. Stačkūno ūkyje taip pat ne taip skalsiai byra kaip praeitais metais. Mat sudegino karščiai, sausra. Atrodo ne taip ir ilgai lietaus trūko - apie dvi savaites, tačiau, anot ūkininko, sausra kaip tik užėjo tuo metu, kuomet drėgmės javams labiausiai reikėjo. „Šios savaitės greičiausiai ir buvo lemtingos", - svarsto jis.

Tuo tarpu žirnių, kurių pasėjęs apie 80 ha, tikisi gauti gerą derlių. O šit 120 ha pupų pasėlių atrodo labai nevienodai. Prasčiausiai atrodo pasėtosios ankstyvą pavasarį. Tie laukai, kur vėliau sėjo, jau labiau orams atšilus, ir derliumi labiau atsidėkos.

S. Stačkūnas priėjo prie išvados, kad ankstyva pavasarinė sėja pupoms tikrai ne į naudą: „Į gerai neįšilusią dirvą pasėjus, jos normaliai vegetuoti negali".

Kombainus iš laukų gena lietus

Šakių rajone, Bizierių kaime, ūkininkaujantis Antanas Blockis pasakojo, kad kombainai į jo laukus pirmą kartą išriedėjo trečiadienį popiet.

1200 ha žemės dirbantis ūkininkas daugiau kaip pusę dirbamos žemės yra apsėjęs žieminiais kviečiais. Nuo jų ir pradėjo javapjūtę. Nors nukulta dar nedaug, pernykštį ir šiųmetį derlių jau spėjo palyginti. Šios javapjūtės derliumi A. Blockis teigia šiek tiek nusivylęs. Pernai žieminių kviečių prikuldavo po 8 t iš hektaro, o šio sezono pradžioje į aruodus byra 7 tonos.

„Derlius prastesnis nei pernai. Oro sąlygos javams šiemet nebuvo palankios, sausra pakenkė, kai grūdas augo. O dabar bent tikėtis reikia, kad lietus nesutrukdys nukulti", - ūkininkas apgailestavo, jog ketvirtadienį iš ryto kombainai į laukus neišvažiavo - darbus sustabdė lietus.

Apie vasarinių kviečių derlių spėlioti dar nedrįsta. Tačiau mato ne itin džiuginančius požymius -  javai jau gelsta ir noksta, nors įprastai jų vegetacija baigiasi tik apie rugpjūčio vidurį. Mano, jog „visko gali būti, kad ir vasarinių kviečių grūdai nespės užaugti iki normalaus dydžio".

Prikuls tiek, kiek pasėjo?

Trakų rajone ūkininkaujantis Vytautas Zalieckas savo 200 ha dirbamoje žemėje javapjūtę pradėjo žirnių laukuose. „Pradėjau nuo to, kas greičiausiai sunoko", - pasirinkimo motyvus aiškina pašnekovas. Šią savaitę kombainai į laukus išvažiavo pirmą kartą.

Šios kultūros pavasarį sėjo apie 20 ha. Kadangi anksčiau žirnių neaugino, šiųmetė sėja buvo tarsi ūkininko eksperimentas. Deja, pasak V. Zaliecko, vienas iš prasčiausių. Mat šiose vietovėse apie mėnesį užsistovėjusi sausra taip sunaikino pasėlius, kad ūkininkas mano teprikulsiąs tik tiek, kiek pavasarį į dirvą subėrė.

Jo laukuose dar bręsta avižos, grikiai bei žieminiai rugiai. Taigi, ūkininkas viliasi, kad dėl žirnių patirtus nuostolius dar kompensuos iš kitų pasėlių nukultas derlius. Pasakoja jau penkerius metus sėjantis lietuviškos veislės žieminius rugius („Duoniai") ir jais dar nė karto nėra nusivylęs.

Skuodo rajone žirniais džiaugiamasi

Pašarines žoles sėklai auginantis ir jų derlių jau imti pradėjęs Skuodo rajono Šačių seniūnijos ūkininkas Aleksandras Metrikis taip pat turi dėl ko bėdoti - šiais metais pašarinių žolių sėklas auginti buvo itin nuostolinga. Šiemet liko be dobilų sėklos.

„Liepos 6-ąją praėjo kruša, dobilus išdaužė visiškai. Laukas buvo apie 20 cm ledų sluoksniu padengtas. Taigi, po to apie sėklą kalbos nebebuvo - visą lauką beliko aparti", - kalbėjo A. Metrikis.

Dar 300 ha ūkyje sėklai augina ir kitokias pašarines žoles. Apie jų derlių sprendžia iš jau nukultų 18 hektarų.

Lygindamas su praeitų metų aruodais, tikina, kad šiųmečiai - perpus tuštesni. Savo išvadas ir skaičiais paremia - jei pernai eraičinų kūlė po 600 kg/ha, tai dabar iš to paties ploto - vos 300 kg. Motiejukų situacija dar prastesnė: pernai derlingumas buvo 500, šiemet - 200 kg/ha.

Be visų šių problemų dar orai javapjūtei ne patys palankiausi - darbus trikdo nuolat „prakiūrantis" dangus.

Laukia ūkininkas palankesnių orų bent jau žirniams ir vasariniams kviečiams nukulti. Ankštinius norėtų jau kitą savaitę pradėti kulti, tačiau, anot jo, „kaip dangus leis". Žvalgosi į gražiai atrodantį žirnių lauką ir jų derliumi tikisi „atsigriebti" už nuostolius žolynų pasėliuose.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate žemdirbių protesto akcijas (kryžių statymo, traktorių važiavimo ir kt.)?
Orai