Javapjūtei įsibėgėti neleidžia nesibaigiantys lietūs
2012-08-03

Kaunas, rugpjūčio 3 d. Dažni lietūs šalyje stabdo derliaus nuėmimą. Daugelyje rajonų ūkininkai tiesiog „gaudo“ orus, kulti javų į laukus išvažiuoja vos kelioms valandoms. Nors kviečių derlius žadamas didelis, dėl kaitros ir lietaus grūdų kokybė, manoma, bus prastesnė nei tikėtasi.

Šią savaitę gal tik ketvirtadienis buvo sausas, bet jau penktadienį ir šeštadienį meteorologai žadėjo lietų su perkūnija daugelyje šalies rajonų.

Itin derlingose Šakių rajono žemėse žieminiai rapsai jau nukulti, o žieminiai kviečiai - dar laukuose. Šakių rajono Žemės ūkio skyriaus vedėjas Alfredas Vigelis sako, kad javapjūtė šiemet bus sunki, jeigu taip reikės „gaudyti“ tinkamus orus po pusdienį: „Kasdien lyja ir neleidžia grūdui pradžiūti. Be to, rytais būna tokia didelė rasa, kad, regis, vandenį galima kibirais semti. Todėl javapjūtė niekaip ir neprasideda visu pajėgumu. Be to, dėl kaitros ir lietaus suprastės grūdų kokybė. Grūdui bręstant oro temperatūra buvo per aukšta, o drėgmės buvo per daug."

Dojus agro 19 09 10

Šakių rajone yra labai gražių kviečių laukų, tačiau kai kur yra ir tokių pasėlių, kur 30-40 proc. javų išgulę. „Manau, kad tam daugiausia įtakos turėjo vietomis praėję stiprūs vėjai ir škvalai, išguldę įmirkusius pasėlius, o ne agrotechniniai pažeidimai. Mūsų ūkininkai - patyrę, jie moka javus auginti", - sako A. Vigelis. Išgulę javai kai kam pridarys didelių nuostolių, gerai, kad tokių pasėlių nėra daug.

Panaši padėtis ir Kauno rajone - javapjūtė čia prasidėjusi, bet vyksta lėtai. Šio rajono Ūkininkų sąjungos pirmininkas Vytautas Žilinskas sako, kad niekas gero oro nebelaukia - jeigu tik pradžiūsta laukai, kombainai važiuoja į laukus ir porai valandų. „Didelė problema - išgulę kviečiai. Tokių audrų išguldytų laukų yra daug, apie 30 procentų. Galinga technika paima javus, bet darbo našumas krenta", - aiškina V. Žilinskas.

Jokių galimybių kulti viduryje savaitės nebuvo Panevėžyje. „Praėjusį savaitgalį javai buvo kuliami, bet dar trečiadienį balos stovėjo laukuose, tad laukiame sausų orų. Ten, kur javai išguldyti, jau pradėjo dygti grūdai, tai atsilieps kokybei, o tokių plotų yra nemažai. Bet iš esmės derliaus laukiame neblogo, jeigu orai dar kokių eibių neiškrės", - svarsto Panevėžio rajono Žemės ūkio skyriaus vedėjas Vytas Jakubonis. Rajono ūkininkai, kurie kūlė savaitgalį kviečius, nuėmė jų po 6 ir daugiau tonų iš hektaro.

Pasvalio rajono ūkininkai taip pat guodžiasi, kad kulia tik po keletą valandų ir ne kasdien. „Dirbame apgraibomis - kada ne kada, - sako ūkininkas ir Pasvalio rajono Žemės ūkio skyriaus vedėjas Jonas Kazėnas. - Lietus trukdo grūdams subręsti. Gal tik į savaitės pabaigą, jeigu orai leis, pradėsime kulti javus visu pajėgumu, nes dabar kulia nebent tie, kurie turi džiovyklas. Labiausiai neramu, kad sugulę kviečiai po šios savaitės gausaus lietaus nepradėtų dygti, nes jie kaip iš balos ištraukti. Vis dėlto, jeigu nustos lyti, žiūrint vizualiai, atrodo, kad kviečių derlius turėtų būti neblogas, tik daug kas sako, kad kokybės geros jau nebus - nebent antros klasės."

Lietuvos viduryje - Kėdainių rajone - javapjūtė jau prasidėjusi. Pasak rajono Žemės ūkio skyriaus vedėjo Algimanto Žviko, ūkininkai kviečių kulia po 5-7 t/ha.

Žieminiai rapsai daugelyje rajonų jau baigti kulti, jų derlius siekė 3-4 t/ha, o Kėdainių rajone - per 4 t/ha.

Ministro vertinimai optimistiški

Kaip vyksta javapjūtė, šią savaitę lankydamasis Kėdainių rajone domėjosi ir žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius. Jis pabuvojo „Linas Agro Group" elevatoriuje ir ūkininko Misevičiaus ūkyje.

„Derlius šiemet užaugintas puikus - kuliantieji pirmuosius kviečius gauna 7-8 t, rapsus - apie 4 t. Kol kas nenuvilia ir grūdų kokybė. Dabar viskas priklauso nuo gamtos", - pakilia žemdirbių nuotaika džiaugėsi ministras.

Nors šiuo metu daugiausia prikuliama ne pašarinių, o maistinių kviečių, bet dėl lietaus jų gali ir sumažėti. Tačiau neabejojama, kad eksportui grūdų tikrai bus. Į mūsų šalį, tiekiančią kokybiškus grūdus, žvalgosi ne vienas pirkėjas. Lietuva pagal eksportuojamų grūdų kiekį yra ketvirta Europos Sąjungoje. Šalies žemdirbiai šiemet planuoja iškulti apie 4 mln. t grūdų, o daugiau kaip 2 mln. t grūdų ketinama eksportuoti.

„Mūsų aruoduose esančių grūdų užteks ir gyvulininkystės, ir paukštininkystės reikmėms, iš lietuviškų grūdų kepsime duoną ir pyragus", - padėtį grūdų rinkoje charakterizavo K.Starkevičius.

K. Starkevičius pastebėjo, kad ūkininkai ypač didelį dėmesį skiria kokybiniams grūdų rodikliams, yra net įsirengusių nuosavas laboratorijas. Į kooperatyvus, ministro žiniomis, yra susibūrę beveik 10 proc. grūdų augintojų.

MŪ, ŽŪM inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Lietuvoje drastiškai mažėja gyvulių skaičius. Kaip tai vertinate?
Orai