Javapjūtė įsisiūbuoja: kainos kandžiojasi, kokybė stebina
2014-08-05

Kaunas/  Pakruojis/ Marijampolė. Šalies žemdirbiai jau baigė doroti žieminius rapsus. Apsipratę su žema šių augalų supirkimo kaina, nemalonios staigmenos dažnas sulaukė žieminių kviečių laukuose -  dėl mažo baltymų ir glitimo kiekio grūdai superkami  kaip pašariniai.

„Kauno Grūdai", praėjusiais metais derliaus supirkimą oficialiai paskelbę rugpjūčio 15-ąją, šiemet rugpjūčio 4 d. savo turimuose elevatoriuose ir supirkimo punktuose jau buvo priėmę daugiau kaip  60 tūkst. t grūdų. „Ūkininkai iki prasidedant lietui grūdus vežė normaliu ritmu, javapjūtės sezonas tik prasideda, tad grūdų supirkimo piko dar laukiame",  ­­- teigia įmonių grupės „KG Group" vadovas Tautvydas Barštys.

Pasak pašnekovo, grūdų kokybė šiemet atitinka visus standartinius kokybinius parametrus. Vyrauja 2-os klasės kviečiai, nemažai priimta 3 ir 4 klasės kviečių, kurie šiuo metu sudaro pusę atvežamų grūdų.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Šį sezoną turime pagal kokybinius parametrus tikrų 4-os klasės kviečių, kurie pastaruosius 3-4 metus pasitaikydavo ypač retai. „Kauno Grūdai" per sezoną savo kombinuotųjų pašarų gamybai sunaudoja daugiau 150 tūkst. t pašarinių kviečių, tad, jei ūkininkai šį sezoną sulaukė pašarinių kviečių derliaus, jie kviečiami priduoti juos mūsų kompanijai pašarų gamybai arba saugoti", - ragina T. Barštys.

„Robusta" -  grūdų priėmimo, valymo, džiovinimo, saugojimo, rapsų auginimo, krovinių pervežimo paslaugas Pakruojyje teikianti bendrovė - kol kas tėra supirkusi 3 tūkst. t žieminių rapsų, po 500 t kviečių ir miežių, 600 t kvietrugių.

„Supirkti žieminiai rapsai labai piktžolėti. Tai žiemos įtaka, mūsų krašte šie augalai labai iššalo, todėl pasėliai buvo reti, juose vešėjo balandos ir kitos piktžolės. Dėl drėgnumo šiemet problemų neturime, iš laukų keliauja sausas rapsų derlius. Miežių kokybė nebloga, o apie kviečius kalbėti dar anksti - grūdus žemdirbiai pradėjo vežti prieš pora dienų", ­-   sako „Robustos" komercijos direktorius Edikas Drupas.

„Litagros grūdai" kol kas neskelbia supirktų grūdų kiekio. Bendrovės direktorius Vytautas Ašaka pastebi, kad šiemet labai aukštas -  45-48 proc. -  žieminių rapsų aliejingumas. „Atvežami sausi grūdai, didžioji dalis atitinka bazinius reikalavimus. Rapsų šiukšlingumas šiemet ne didesnis negu pernai ar 2012 metais", - tvirtina V. Ašaka.

Didesnis žieminių kviečių srautas kol kas fiksuojamas Vilkaviškio, Marijampolės ir Kėdainių rajonuose. Pradžioje panašiomis proporcijomis buvo atvežami 2-os ir 3-ios klasės žieminiai kviečiai, dabar jau 3-ios klasės grūdų sumažėjo, padaugėjo 2-os ir atsirado 1-os bei Extra klasės.

„Kokybė pastebimai gerėja, tačiau palyginti su praėjusiais metais, bendrame kiekyje 2-os klasės grūdų yra dvigubai daugiau negu 2013 metais. Šiemet žieminiai kviečiai palyginti sausi", - teigia „Litagros grūdų" direktorius.

Rapsų supirkimo kaina ketvirtadaliu žemesnė

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAAA) vadovo Aušrio Macijausko duomenimis,  žieminių rapsų dorojimas šalyje praktiškai jau baigtas, kombainai persikėlė į kviečių laukus. Vidutinis rapsų  derlingumas šiemet siekia apie 3,5 t/ha, atskiruose laukuose kai kurie ūkininkai gavo netgi labai neblogą - 5 t/ha -  derlių. Tačiau šiaurinių rajonų rapsų augintojai, kurių plotai šiemet labiau  nukentėjo nuo šalčių, kūlė vos po 2­- 2,5 t/ha.

Šalies žemdirbius šiemet džiugina žieminių rapsų derlingumas, bet ne supirkimo kainos. Jos, palyginti su praėjusiais, metais ketvirtadaliu mažesnės.  Brangiausiai praėjusią savaitę -  1100 Lt/t mokėjo „Obeliai", mažiausiai „Agerona" - 1010 ,  „Litagra" -  1015, „Agrorodeo" -  1017  Lt/t.

Kandžiojasi ir siūlomos javų kainos. Už Extra klasės kviečių toną supirkėjai moka nuo 520 iki 590 Lt, tona 1-os klasės grūdų vertinama nuo 510 iki 580 Lt, 2-os klasės -  nuo 500 iki 575, 3-ios klasės - nuo 480 iki 565, 4-os - nuo 430 iki 520 Lt. Už toną 1-os klasės rugių siūloma nuo 330 iki 390 Lt, kvietrugių - nuo 370 iki 430 Lt,  miežių - nuo 409 iki 450 Lt.

Žieminiai kviečiai, kvietrugiai, rugiai pradėti kulti praėjusią savaitę. „Nors derliai nėra prasti, žemdirbiai šiemet sulaukė nemalonios staigmenos dėl kviečių kokybės. Ji ne tokia gera, kokios tikėtasi. Dėl mažo baltymų ir glitimo kiekio kviečiai superkami  kaip pašariniai. Didesnių problemų turės ūkininkai, kurie derlių pardavė iš anksto kaip maistinius grūdus. Tiesa, kontraktai pastaraisiais metais sudaromi lanksčiai, kiekis bus užskaitomas,  tačiau skirsis kaina", -  pastebi A. Macijauskas.

Jis pataria žemdirbiams atsargiau ir kruopščiau rinktis žieminių augalų sėklą, ją pirkti iš patikimų pardavėjų, nepasitikėti reklama, patiems analizuoti veislių savybes, nesivaikyti derlingų veislių, o imti žiemkentiškesnes, teisingai rinktis sėjos terminus.  „Praėjusieji metai parodė, kad geriausiai peržiemojo tie kviečių laukai, kurie buvo sėti vėliau. Nesakau, kad reikia sėti vėlai - optimaliais terminais, o jie kiekviename regione skiriasi", - sako LGAA vadovas.

Žieminiai kviečiai ne tik sausi, bet ir perdžiūvę

Jei šiauriniuose rajonuose retame plote pamatysi ratus sukantį kombainą, tai Marijampolės rajone javapjūtė jau įsibėgėjusi. Pasak savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjo Eugenijaus Alesiaus, žemdirbiai ir žemės ūkio bendrovės šiuo metu doroja žieminius kviečius. „Apie derlingumą dar anksti kalbėti, o kokybė, kiek teko girdėti - ne pati geriausia. Yra Extra, 1-os klasės, tačiau dominuoja 2-a klasė", ­- sako E. Alesius.

Pasak Žemės ūkio skyriaus vedėjo, kol kas žemdirbiai nesiskundžia dėl eilių grūdų supirktuvėse, tačiau darbymečiui įsisiūbavus, gali būti visko. Be to, vidutiniai ir stambūs ūkininkai turi saugyklas ir ketina laukti geresnių grūdų kainų, nes jos kol kas žemos.

Marijampolės r. ūkininkas Mangirdas Krunkaitis žieminius kviečius pradėjo pjauti prieš 4 dienas. Šiemet šie augalai užima 230 ha, eilės laukia 60 ha vasarinių kviečių. 60 ha žieminių rapsų auginęs ūkininkas derliumi patenkintas  - iš hektaro byrėjo vidutiniškai 4 tonos.

M. Krunkaitis žieminius kviečius jau nupjovė 80-yje ha, derlingumas svyruoja nuo 7 iki 9 t/ha. Ūkininkas prognozuoja, kad šiemet derlius bus didesnis negu pernai, tačiau pastebi, kad grūdai labai sausi, netgi perdžiūvę 

„Tyrimų kol kas nedarėme, kokybė paaiškės tuomet, kai vešime parduoti. Iš patirties galiu pasakyti, kad  aruoduose palaikytų žieminių kviečių glitimo ir baltymų kiekis padidėja  maždaug 2 proc. Grūdas turi subręsti, tik pabuvęs ramybės stadijoje parodo savo veidą. Iš karto parduoti - nuostolis ūkininkui. Mes galime sandėliuoti apie 1800 t, neskubame grūdų parduoti, dabar pačios mažiausios kainos. Aišku, nereikia laukti, kol subręs kitas derlius, tačiau sutelkus kantrybę, nuo tonos gali išlošti 100 litų, man prisideda 100 tūkst. Lt pelno", - sako M. Krunkaitis.

Saugojimas, pasak ūkininko, atima laiko ir suteikia rūpesčių, tačiau atsiperka. Norėdamas gauti gerą rezultatą, žemdirbys privalo turėti geras saugojimo sąlygas, o grūdai turi būti sausi, neužkrėsti mikotoksinais ir grybeliais.

Pasak M. Krunkaičio, norint išlaukti geresnių kainų, privalu gerai sudėlioti finansinius srautus, kad darbymečio metu nepritrūktų apyvartinių lėšų. „Pardavėme rapsus, už kelių dienų tikimės sulaukti pinigų. Gal netrukus į sąskaitą įkris tiesioginės išmokos už pasėlius, manau,  išsiversime iki palankesnių kainų", - Suvalkijos ūkininkas nusiteikęs optimistiškai.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai