Jauni ūkininkai mina bankų slenksčius
2015-04-20

Vilnius. Susidomėjimas jauniesiems ūkininkams skirta parama didelis, bet pateiktų paraiškų skaičius kol kas menkas. Nacionalinė mokėjimo agentūra didžiausio paraiškų srauto tikisi paskutinę paraiškų priėmimo savaitę, kai jaunieji ūkininkai baigs vykdyti visus reikalavimus, leidžiančius pretenduoti į paramą. Sunkiausia etapo dalis - susitarti su bankais.

Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) balandžio 15-osios duomenimis, pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra" veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui" pateiktos 9 paraiškos, kuriose prašoma 489,1 tūkst. Eur paramos. Trys paraiškos pateiktos iš Biržų, po 1 paraišką iš Raseinių, Jonavos, Šiaulių ir kt. rajonų.

„Manome, kad didžiausias srautas paraiškų atkeliaus paskutinę paraiškų rinkimo savaitę, nes susidomėjimas parama jauniesiems ūkininkams įsikurti yra išties didelis, kasdien sulaukiame daugybės klausimų", - teigia NMA Viešųjų ryšių poskyrio vedėja Aistė Mileikaitė, primindama, kad paraiškos renkamos iki balandžio 30 dienos.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos pirmininko Antano Vailionio įsitikinimu, pagrindinis trukdis, vilkinantis paraiškų teikimą, yra tai, kad pareiškėjas turi užtikrinti tinkamą projekto finansavimo šaltinį - turėti tam tikrą grynųjų sumą savo sąskaitoje arba susitarti su banku dėl būsimos paskolos, nes parama išmokama dalimis, o norint vystyti veiklą būtina turėti trūkstamą dalį.

Parama išmokama dviem arba trimis dalinėmis išmokomis atsižvelgiant į verslo plane numatytas veiklas per ne ilgesnį kaip penkerių metų laikotarpį nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos. Jeigu verslo planas įgyvendinamas per trejus metus, parama išmokama dviem dalimis: pusė paramos išmokama priėmus sprendimą skirti paramą, o likusi dalis - tinkamai įgyvendinus verslo planą.

Jeigu verslo planas įgyvendinamas ilgiau kaip trejus metus, 50 proc. paramos išmokama priėmus sprendimą skirti paramą. Paramos gavėjui investavus ne mažiau kaip 80 proc. išmokėtos sumos, mokama antroji, tarpinė, išmokos dalis, sudaranti 30 proc. visos paramos sumos. Paskutinė išmokos dalis (20 proc.) mokama tinkamai įgyvendinus verslo planą.

„Pradedantys ūkininkai pasakoja, kad pagrindinė problema, su kuria jie susiduria - bankai, nelabai norintys pasirašyti sutartis dėl galimos paskolos, o tokia pažyma, jei neturi nuosavų lėšų, būtina teikiant paraiškas. Todėl daug ūkininkų, dalyvausiančių šioje programoje, mina bankus, kredito unijų ir kitų įstaigų slenksčius, ieškodami pinigėlių toms likusioms dalims - 50 ar 20 procentų - padengti. Vis tik suma yra ne maža", - sako LJŪJS pirmininkas A. Vailionis, pastebėdamas, kad geranoriškiau į ūkininkų prašymus atsiliepia kredito unijos, tačiau ir čia lengviau tiems, kurių tėvai turi stiprų ūkį, nes taip jaunam ūkininkui suteikiamas savotiškas garantas.

„Kredito unijose dar įmanoma tartis, paimtų jos ir įkeičiamą turtą. Bet aš nesuprantu bankų, kurie atsisako bendradarbiauti. Juk jaunas ūkininkas pinigų iškart neprašo, prašo tik sutarties, kad galėtų pateikti NMA paraišką. Jeigu jis negaus paramos, nė banko paskolos neprireiks. O jei gaus paramą, tai ir paskolą sugrąžins. Manyčiau, kad bankai turi mažai informacijos, kaip tas procesas vyksta", - sako A. Vailionis, svarstydamas, kad ŽŪM ir kitos institucijos neužtiktino visų prielaidų tam, kad nuo nulio pradėjusieji ūkininkauti galėtų be trukdžių pretenduoti į paramą.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai