Įsibėgėja kooperatinės pieno perdirbimo gamyklos projektas (foto)
2013-07-18

Kauno r. Šiandien Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) įkasta kooperatyvo „Pienas LT" statomos perdirbimo įmonės kapsulė, simbolizuojanti statybų pradžią. Trejus metus užtrukęs projekto įgyvendinimas pajudėjo iš vietos. Baigti statyti ir paleisti naują gamyklą planuojama ateinančių metų pabaigoje arba 2015-ųjų pradžioje.

Kapsulės įkasimo ceremonijoje dalyvavo projekto iniciatoriai, kooperatyvo nariai, žemės ūkio ministras Virgilijus Jukna, Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Saulius Bucevičius, Seimo narys Kazys Starkevičius, Kauno rajono meras Valerijus Makūnas, kiti garbūs svečiai.

Pasak žemės ūkio ministro V. Juknos, nauja perdirbimo gamykla - dar vienas ūkininkų kooperacijos stiprinimo žingsnis: „Tai istorinis  įvykis žemės ūkyje ir gyvulininkystės sektoriuje. Tokios bendrovės atsiradimas lems ne tik geresnes konkurencines sąlygas, bet ir turės nemažos įtakos visos gyvulininkystės vystymui".

LYTAGRA 19 07 04 mob

Projekto įgyvendintojus - kooperatyvo narius - ir šventės svečius pasveikino žemės ūkio ministras Virgilijus Jukna: „Linkiu, kad nauja gamykla įsitvirtintų rinkoje, kad ji niekada nepritrūktų žaliavos"

Seimo kaimo reikalų komiteto narys K. Starkevičius, lydėjęs projektą nuo pat jo idėjos atsiradimo, pripažino, kad kooperatinė perdirbimo įmonė - naujas pieno sektoriaus veiklos lapas. „Tai pirmas realus kooperatyvas, kuris sujungs visą procesą: nuo ūkio iki perdirbimo. Sveikintina būtų, jei ir mėsos sektoriuje atsirastų tokių entuziastų", - sakė K. Starkevičius.

Saulius Bucevičius, vadovaujantis Seimo Kaimo reikalų komitetui, pabrėžė, kad susikooperavusiems pieno gamintojams atsivėrė dar didesnės galimybės

„Pienas LT" valdybos pirmininkas Naglis Narauskas sveikinimo kalboje pabrėžė, kad kapsulės įkasimas simbolizuoja vieno etapo pabaigą ir kito - dar svarbesnio etapo - pradžią. „Ši diena svarus įrodymas, kiek daug galima padaryti apsijungus, sutelkus mintis, viltis ir pastangas. Tikiu kooperatyvo nariais, tikiu, kad šitą kelią nueisime iki galo ir padėsime pagrindus didesniems, svarbesniems sprendimams", - tvirtino N. Narauskas.

Jo žodžiais, nuo to laiko, kai įsikūrė kooperatyvas, sulaužyta daug stereotipų. Pirmiausia, daug kas netikėjo, kad ūkininkai gali susitelkti tokiai ambicingai investicijai. Svarbu ir tai, kad per visą šitą laikotarpį valdžia nekišo pagalių į ratus, o atvirkščiai: buvo jaučiamas nuolatinis palaikymas ir parama.

Po laišku ateities kartoms pasirašė visi „Pienas LT" valdybos nariai

Pieno perdirbimo įmonės statybų projektui suteikta 50,8 mln. litų europinės paramos, likusi dalis finansuojama kooperatyvo narių (apie 40 mln. Lt) ir skolintomis lėšomis. Viso projekto vertė - 91 mln. litų. „Pienas LT" iš valstybės 95 metams Kauno LEZ išsinuomojo 3 hektarus žemės su galimybe plėsti dar 1,5 hektaro.

Simbolinę kapsulę įkasė (nuotraukoje viršuje, iš kairės): Kauno rajono meras Valerijus Makūnas, žemės ūkio ministras Virgilijus Jukna, kooperatyvo „Pienas LT" valdybos pirmininkas Naglis Narauskas, Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Saulius Bucevičius, Seimo narys Kazys Starkevičius 

Prieš daugiau kaip ketverius metus susikūręs kooperatyvas „Pienas LT" gerokai sudrebino šalies pieno rinką. Pasak kooperatyvo pirmininko N. Narausko, tada ir įvyko esminis lūžis perdirbėjų ir gamintojų santykiuose. „Tai, kad mums pavyko susivienyti ir konsoliduoti nemažą pieno kiekį paveikė visus. Svarbiausia, kad pieno gamintojams atsirado alternatyva, nes iki tol buvome priklausomi nuo kelių stambių perdirbėjų, kurie laikė savo rankose visą pieno perdirbimo sektorių", - sakė N. Narauskas.

Šiuo metu kooperatyvas vienija 211 pieno gamintojų, kurie per dieną pristato 400 tonų pieno. Kooperatinės pieno perdirbimo įmonės numatomas perdirbimo pajėgumas pirmajame etape - 650 tonų, o maksimalus - 1 200 tonų pieno per parą. Planuojama gaminti nedenatūruotus aukštos koncentracijos pieno baltymus, naudojamus maisto ir farmacijos pramonėse.

„Į kur konkrečiai bus eksportuojama produkcija dar per anksti kalbėti, tačiau orientuojamės ne tik į Europą, bet ir į Azijos šalis, Šiaurės Ameriką", - planais dalijosi kooperatyvo valdybos pirmininkas.

Naglio Narausko teigimu, visais projekto įgyvendinimo etapais buvo iškilę savų sunkumų: „Iš pradžių daug pastangų pareikalavo įgyti pieno gamintojų pasitikėjimą, vėliau sukome galvas, rinkdamiesi tinkamiausias pieno perdirbimo technologijas ir produktus. Ko gero sudėtingiausia buvo užtikrinti naujos gamyklos finansavimo šaltinius"

Kooperatyvo valdybos pirmininko teigimu, svarbu ir tai, kad nauja perdirbimo yra gamybinis projektas, vien gamyboje sukursianti apie 90 naujų darbo vietų. Projektas neabejotinai reikšmingas visam Kauno rajonui. „Be to, tai yra ir mokslo bei verslo junginys, nes bendradarbiaujame su Kauno technologijos universitetu", - pridūrė N. Narauskas.

Šventėje dalyvavusių kooperatyvo „Pienas LT“ narių veidai švytėjo. Šilalės rajono ūkininkas Tomas Raudonius, laikantis 200 karvių bandą ir per dieną pagaminantis 5 t pieno, neslėpė, kad „dūšia" džiūgauja, o protas jau pradeda tikėti, kad viskas, ką mato akys, yra ne sapnas. Jo nuomone, tai istorinis įvykis ne tik dėl to, kad Baltijos šalyse tai bus didžiausia, ūkininkams priklausanti, pieno perdirbimo įmonė: „Labai svarbu, kad mes atlaikėme labai didelį spaudimą. Pernai buvo kooperacijos metai, tačiau mes pernai gavome didžiausią smūgį. Ne kartą bandyta mus suskaldyti ir kooperaciją sužlugdyti".

T. Raudonius į kooperatyvą įstojo praėjus šiek tiek laiko nuo jo įkūrimo pradžios. Svarbiausia priežastis prisijungti, pasak jo, suvokimas, kad pieno perdirbimo gigantai niekada nebus verslo partneriai ir žiūrės tik savo naudos. „Ir dabar dar tenka pabendrauti su perdirbėjais. Deja, niekas nepasikeitė. Tai tik rodo, kad mes pasirinkome teisingą kelią", - įsitikinęs šilališkis.

„Pieno kaina, kurią mes gauname, ar ji didesnė, ar mažesnė negu moka kiti perdirbėjai dabar mums nėra tiek aktualu. Dabar svarbiausia pastatyti gamyklą, visa mūsų energija ir kruvinu prakaitu uždirbti pinigai kreipiami į naują įmonę", - akcentavo Tomas Raudonius

Naujos perdirbimo įmonės statybas vykdo Kauno statybų bendrovė „Autokausta", su kuria gegužės viduryje „Pienas LT" pasirašė 31,27 mln. litų vertės sutartį. Tada ir pradėti parengiamieji statybų darbai. Likusi investicijų dalis bus skirta gamyklos įrangai įsigyti. „Technologinė įranga du kartus viršija statybų kainą - visos ne statyboms skirtos lėšos iš esmės ir bus skirtos įrangai", - pabrėžė kooperatyvo valdybos pirmininkas. Įrangą tieks Vokietijos kompanija „Finnah GmbH Prozess-und Verpackungstechniks".

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai