Iš karto po šalnų neskubėkime skinti obuolių
2015-10-07

Babtai (Kauno r.). Prasidėjusios pirmosios šalnos sodininkus dažnai išgąsdina ir paskatina skubėti į sodus skinti obuolių. Vis tik mokslininkai pataria neskubėti ir jokiu būdu neskinti iš šalčio gniaužtų dar neišsivadavusių vaisių - reikia leisti jiems natūraliai atšilti.

Sodininkams dabar pats gražiausias metas, kuomet norisi pasigrožėti sunokusiu derliumi. Šiemet obuolių derlius mūsų šalyje - vidutinis. Dvejus pastaruosius metus buvo stebima tendencija, kad obuoliai sunokdavo anksčiau negu įprastas jų sunokimo laikas. Tarkime, Auksio veislės obuolius ir pernai, ir užpernai tekdavo pradėti skinti jau rugpjūčio mėnesį. Tačiau šiemet obuoliai pradėjo nokti įprastu laiku.

LYTAGRA 19 07 04 mob

LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto soduose žieminių veislių obuoliai dar noksta

Pasak Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Sodininkystės technologijų skyriaus mokslininko Noberto Uselio, geriausia obuolius skinti ne visus iš karto, bet per du kartus: pirmą kartą nuskinti didžiausius, labiausiai sunokusius ir gražiausiai nusispalvinusius vaisius, o vėliau, maždaug po 10-12 dienų - likusius. Tai itin svarbu tuomet, kai soduose neretinamos vaisių užuomazgos ir vaisių ant obelų yra labai daug: paprastai tokiais atvejais jie noksta nevienodu laiku, nes yra nevienodai apšviečiami saulės.

N. Uselis taip pat primena svarbią taisyklę: jokiu būdu nereikia skinti vaisių iš karto po šalnos. „Būtinai palaukite dieną kitą, o dar geriau sulaukti lietaus - paprastai po šalnų juk ateina lietus. Taip šaltuko pakąsti obuoliai natūraliai atgauna normalią būseną ir nepatiriama nuostolių", - pataria sodininkystės specialistas.

LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto Sodininkystės technologijų skyriaus mokslininkas Nobertas Uselis pabrėžė, kad labai svarbu obuolius nuskinti laiku - nei per anksti, nei per vėlai

Kada skinti obuolius, priklauso ir nuo veislės. Tarkime, Auksis, Red Kroft, Cortland, Rubin veislių obuoliai jau turi būti nuskinti. Dabar pats metas kinti Šampion vaisius, o štai Connel Red - dar ankstoka. Planuojant vienos ar kitos veislės skynimą, būtina atkreipti dėmesį į vaismedžių amžių - jauname sode vaisiai sunoksta anksčiau. Svarbu ir tai, kokioje dirvoje auga sodas - anksčiau vaisius galima skinti lengvose dirvose. Svarbu ir orų sąlygos augimo ir nokimo metu (vaisiams augti ir sunokti reikia tam tikros teigiamos temperatūrų sumos) bei poskiepio augumas.

Apskritai obuoliai negali būti nuskinti nei per anksti, nei per vėlai. Per anksti nuskinti vaisiai yra smulkesni, prasčiau nusispalvinę, prasto skonio (dėl netinkamo cukrų ir rūgščių santykio). Laikymo metu tokie vaisiai jautresni fiziologiniams susirgimams: poodinei dėmėtligei, apdegimams, minkštimo ir sėklalizdžių parudavimui. Be to, ant per anksti nuskintų vaisių būna nepakankamai susiformavęs vaškinis sluoksnis ir laikant tokius obuolius patiriami nemenki natūralūs masės nuostoliai.

Pavėluotai nuskinti obuoliai greičiau minkštėja ir pernoksta. Laikymo metu tokie vaisiai jautresni žemų temperatūrų pažeidimams, grybiniams puviniams. Dėl vaisiuose intensyviau vykstančių fiziologinių procesų, natūralūs masės nuostoliai gali būti net iki 30 proc. didesni negu optimaliu laiku nuskintų vaisių.

MŪ inf.

DAUGIAU APIE OBELIS RASITE INFOPARDUOTUVĖJE:

OBELŲ VEISLĖS

Obelų kenkėjų žalingumo ribos

Obelų sodų tręšimas

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai