Ilgalaikė krizė veda prie struktūrinių pokyčių
2015-09-17

Vilnius. „Situacija pieno sektoriuje sudėtinga, krizė artėja prie 2008-2009 m. lygio", - Pieno tarybos posėdyje kalbėjo Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto Produktų rinkotyros skyriaus vedėjas Albertas Gapšys (nuotr.). Jis pažymėjo, jog paskutinieji pieno produktų aukcionai liudija staigų, net 25 proc. kainų kilimą, ir tai yra geras ženklas. Tuo tarpu eksportas ir importas mažėja - JAV, Argentina, Indija sumažino eksportą, o Kinija, Rusija, ES - importą, dėl to susidarė stagnacija, kai parduoti pieno produktų didesnėmis kainomis neįmanoma.

Pieno supirkimo kainos krito visame pasaulyje, nes susidarė pieno perteklius. „Tendencijos ES ir Lietuvoje dėl supirkimo kainų labai panašios, skiriasi tik kainų dydžio vidurkis. Lietuvoje š. m. birželio mėnesį jis siekė 20,7 euro cento, tuo tarpu ES - 29,99 euro cento", - pažymėjo A. Gapšys. 

Pieno supirkimo kainos Lietuvoje 2015 m. liepą siekė 19,95 euro cento ir smuko 23,5 proc., palyginti su 2014 m. liepos mėn. Kainos tuo pačiu metu krito ir Latvijoje - 28,2 proc., Estijoje - 26,1 proc., Lenkijoje - 15,9, ES-28 - 19,7 proc. 

LYTAGRA 19 07 04 mob

Pieno tarybos pirmininkas, ŽŪM Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktorius Rimantas Krasuckis pažymėjo, jog toks ilgalaikis nuosmukis pieno sektoriuje veda į struktūrinius pokyčius, kai dalis pieno ūkių gali persiorientuoti į kitas žemės ūkio veiklas (mėsinių galvijų auginimą, augalininkystę ar kt.).

Įstatymas bus tobulinamas

Pieno taryboje diskutuota dėl Ūkio subjektų, perkančių-parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo įgyvendinimo ir tobulinimo. Nuomonės dėl įstatymo įgyvendinimo ir tobulinimo Pieno taryboje išsiskyrė, todėl buvo nutarta raštu surinkti pasiūlymus, kaip tobulinti įstatymą. „Manome, kad  tam tikri techniniai pataisymai įstatyme turėtų atsirasti", - apibendrino Pieno tarybos pirmininkas R. Krasuckis.

Pienininkystės kongresas pasiūlys naujų išeičių?

Rugsėjo 20-24 d.  Lietuvoje vyks „Pasaulinis pienininkystės kongresas 2015". Tarptautinės pienininkystės federacijos Nacionalinio komiteto sekretorė Laima Urbšienė papasakojo apie pasirengimą kongresui. Šių metų kongreso tema - „Tvarios pienininkystės svarba tenkinant mitybos poreikius". Šiuo metu ypač daug dėmesio skiriama sveikai mitybai, tai aktualu ne tik neturtingoms pasaulio šalims, kur trūksta maisto, bet ir gerai išsivysčiusioms valstybėms.  Šis kongresas - tai vienas didžiausių verslo renginių šalies istorijoje. Jame jau yra užsiregistravę dalyvauti 1200 atstovų iš 49 šalių, daugiausia - iš Kinijos, net 76 atstovai.  Gausių grupių laukiama taip pat iš Prancūzijos ir Vokietijos. Kongreso renginiuose bus pristatyti 152 pranešimai iš 29 šalių, tarp jų - 18 pranešimų iš Lietuvos.

Kongreso metu vyks 9 paralelios mokslinės konferencijos, apimsiančios visus pieno gamybos etapus nuo fermos iki stalo, kaip antai „Pieno sektoriaus lyderių forumas", „Pieno politika ir ekonomika", „Pieno mokslas ir technologijos", „Maisto sauga", „Gyvulių sveikata ir gerovė" ir pan.

Pieno tarybos pirmininkas R. Krasuckis pabrėžė, jog į pasaulinį kongresą atvyks ir Tarptautinės pienininkystės federacijos prezidentas dr. Džeremi Hilas (Jeremy Hill), ir kiti pieno sektoriaus lyderiai, tad tikrai bus pasidalyta įžvalgomis, kaip išbristi iš dabar susidariusios pieno krizės.

ŽŪM inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai