Į aruodus byra išskirtinės kokybės bulvės
2014-09-19

Vilkaviškis. Vilkaviškio rajone baigta kasti pirmąsias išskirtinės kokybės produkto (IKP) ženklu pažymėtas bulves. Auginti šias daržoves ėmęsi du kaimynai ūkininkai šįmet derlių ėmė drauge. Produkcijos realizavimas jiems rūpesčių nekelia.

Karalių kaimo (Šeimenos sen.) ūkininkas Vitas Marcinkevičius IKP programoje dalyvauja nuo praeitų metų, jo sertifikatas (sertifikavo VšĮ „Ekoagros") galioja iki 2016 m. Į išskirtinės kokybės produktų auginimo subtilybes pradėjo gilintis ir jo kaimynas Vaidas Penkaitis. Abu ūkininkai  tarpusavyje nekonkuruoja, bet padeda vienas kitam. Bulves jie šįmet kasa kartu. Mat dviese darbas vyksta daug sparčiau, o ir technika pasidalija, tad nereikia pirkti kiekvienam savo.

„Abu turėjome po vieną hektarą bulvių, - pasakoja V. Penkaitis. - Mano laukuose buvo pasodinta vidutinio ankstyvumo veislė Satina, kaimynas augino Melody". V. Penkaičio hektaras užaugino 25 tonas bulvių, kaimyno lauke  prikasta penkiomis tonomis daugiau.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Ūkininkai  Vitas Marcinkevičius ir Vaidas Penkaitis vienas kitam padeda nuimti bulvių derlių

„Šįmet atnaujinau sėklą, pirkau sertifikuotą iš firmos, tad ir derlius geresnis, - sakė V. Marcinkevičius. - Nors naudojant mažiau chemijos derlius būna ne toks gausus, bet užtat sveikas produktas. Mums ne gėda žmogui pasiūlyt sveikesnį produktą".

Ūkininkai bulves parduoda iš namų. Daug jų užsakyta iš anksto.

IKP ženklu pažymėtiems produktams keliami ypatingi reikalavimai. Jie turi būti auginami toli nuo taršos šaltinių, ribojamas mineralinių trąšų, pesticidų naudojimas, perdirbant taikomi maistingumą išsaugantys būdai ir kt.

Iš viso Lietuvoje yra sertifikuota apie 20 ūkių, auginančių IKP bulves.

IKP programa pradėta dar 2007 m., tačiau svaresnė parama šių produktų augintojams ir gamintojams mokama tik nuo 2012 m. Sertifikuotas IKP daržoves ir bulves auginantys ūkininkai gauna 1091 Lt už ha. Be to, dalyvaujantiesiems IKP programoje papildomai kompensuojamos išlaidos iki 10,4 tūkst. litų vienai valdai.

Šie pinigai skirti kompensacijoms: už sertifikavimo išlaidas bei apmokėjimus už tyrimus, numatytus IKP specifikacijose; už įsitraukimo į maisto kokybės schemą išlaidas (etiketės dizaino, spausdinimo, reklamos, kanceliarinių prekių išlaidos); už dalyvavimą IKP gamintojų organizacijoje bei už metinius įnašus ir pan.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai