Grikius nuims po pirmųjų šalnų
2013-09-27

Jurbarkas. Ekologiškai ūkininkaujančio Vidmanto Banio laukuose kūlimo laukia paskutinis derlius - grikiai. Baigiantys nužydėti, bet kartu ir sumirkę nuo ilgai trukusio lietaus. Ūkininkas tikisi, kad truputis saulės ir pirmosios šalnos leis nuimti derlių. Dėl grikių drėgmės jis nesuka galvos, nes, pasinaudojęs ES parama, ūkininkas įsigijo bokštinę džiovyklą.  

Grikiai, pasak ūkininko, nuo lietaus nėra per daug nukentėję, tad tikisi gero derliaus. „Grikiai jau nužydėję ir laukia pjūties. Lietus didelių bėdų nepridarė, svarbu, nesuguldė. Dabar šiek tiek pradžiūti padės pranašaujamos šalnos. Paprastai grikių stiebai ilgokai žaliuoja, bet kai pakerta šaltis, tuoj pradeda džiūti. Nušaldo ir tuos, kurie dar neperžydėję. Du laukai buvo idealūs, kiti - normos ribose. Jeigu ekologiškai ūkininkaujant iš 1 hektaro pribyra tona grūdų, galima sakyti, kad geras derlius," - sako Vidmantas Banys, planuodamas iš  17 ha prikulti maždaug 17 tonų grikių. Jų supirkimo kaina kasmet vis mažesnė. Šiemet, kiek ūkininkui teko domėtis, pirkėjai moka apie 900 litų už toną.

Pasak V. Banio, paskutiniai darbai užtruks neilgai, per keletą dienų grikiai bus nupjauti, iškulti ir suvežti į džiovyklą. Grikius jis planuoja, kaip ir kasmet, parduoti Prienuose įsikūrusiai bendrovei „Ekofrisa".

LYTAGRA 19 07 04 mob

Ekologinį 90 ha augalininkystės ūkį puoselėjantis V. Banys sako, kad jo dirbama žemė šiek tiek per gera auginti grikius, tačiau tai labai geras priešsėlis visoms kitoms kultūroms. Augina jis ir žieminius rugius, ir avižas, ir pupas. O štai kviečių - atsisakė. Ūkininkas įsitikinęs, kad ekologiškai juos užauginti labai sunku, nes žolės sunaikina derlių. Anksčiau dalį derliaus prarasdavo ir dėl drėgmės. Pernai dėl šios priežasties neteko dalies pupų, nes neturėjo, kur jų išdžiovinti. Kelias tonas pasiliko sėklai, o kelios tonos suplėko.

Šiemet, įsigijus 100 tūkst. kainavusį džiovyklos bokštą, vasara tarsi pasišaipė iš ūkininko ir kai kurias kultūras perkaitino. „Vasarą džiovyklos beveik neprireikė, avižų drėgnumas sudarė 12 proc. vietoje 14. Buvo net per sausos," - sako ūkininkas, pajuokaudamas, kad bent rudenį gamta leis pajusti naujo pirkinio svarbą.

V. Banys pasakoja, kad  ne visuomet  grūdus ar ankštines kultūras jam pasiseka parduoti kaip ekologišką produktą. Nebent toms bendrovėms, kurios užsiima eksportu. Štai pupų  supirkimo kaina svyruoja apie 1100 litų už toną, avižų - 600. Lt Pastarosios pernai kainavo 850 Lt.

„Čia jau laimės dalykas, vienais metais vienaip, kitais kitaip", - per daug nenusimena ūkininkas, kuriam didesnis galvos skausmas ne dėl kainų, o dėl darbo rankų, kurių ūkyje labai prireikia.

Šią vasarą jis buvo radęs porą darbščių vaikinukų, besimokančių žemės ūkio mokykloje, tačiau rudenį kaimas vėl ištuštėjo. O darbai laukuose nelaukia. Kiek spėja nudirba pats, kai kada į pagalbą atskuba ir giminaičiai.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai