Gerai pasiruošusių javapjūtė negąsdina
2014-07-22

Kėdainiai. Vieni pirmųjų rajone javapjūtę pradėjo Metų ūkininkais pernai tapę Odeta ir Dainius Venckai. „Tiesiog laukti nebuvo ko - žieminiai rapsai subrendo, vadinasi, laikas pradėti javapjūtę", - sako ūkininkas D. Venckus. Pirmą dieną ūkyje nukulta 40 hektarų rapsų.

Doroti derlių ūkininkas pradėjo liepos 19-ąją. Geru saulėtu oru lepinęs savaitgalis kėdainiečiui leido nukulti apie 80 ha rapsų. Iš viso apie 1300 hektarų augalininkystės ūkyje Venckai augina 330 hektarų žieminių rapsų. „Ką ir kur sėti, diktuoja patirtis ir būtinoji sėjomaina. Auginame rapsus, kviečius, miežius ir cukrinius runkelius", - sakė modernaus ūkio šeimininkas.

Darbymečiu svarbu patikima technika. D. Venskus javapjūtės metu darbus organizuoja operatyviai ir sparčiai

Šiųmetė javapjūtė D. Venckui netapo iššūkiu. Jau pirmąją dieną į laukus išvažiavo du galingi „John Deere" rotoriniai kombainai, kurių kiekvienas per dieną gali nukulti apie 70 hektarų. „Techniką turiu gerą ir patikimą. Iki pradedant darbymetį stengiamės viską gerai patikrinti, sutvarkyti, kad nekiltų jokių bėdų, tačiau dirbant mažų nesklandumų išvengti nepavyksta. Svarbu, kad operatyviai sulaukiame specialistų pagalbos, kai jos reikia.

Javapjūtė mūsų ūkio kolektyvui visada tampa rimtu išbandymu. Stengiuosi darbus organizuoti taip, kad jie vyktų operatyviai ir sparčiai. Kombainas kulia, traktorius su priekaba privažiuoja, kai reikia ištuštinti bunkerį ir nesustojus išpilame derlių. Tada prie lauko atvažiuoja sunkvežimis, į kurį perpilame grūdus iš traktoriaus. Taip sutaupome laiko ir mažiau gadiname techniką. Visi darbuotojai aprūpinti racijomis, tad vienas su kitu susisiekia be trukdžių ir labai operatyviai. Esame susidirbę ir vienas kitą suprantame iš pusės žodžio", - sakė darbų sūkuryje nuolat besisukiojantis ūkininkas.

Vieną galiūną kombainą patyręs ūkininkas patikėjo sūnui Lukui, kuris universitete kremta agronomijos mokslus

Pavydėtinu tikslumu dirbantys kombainai D. Venckaus artimųjų nebestebina, mat galinga technika aprūpinta šiuolaikiška palydovine įranga, kuri važiavimus paskaičiuoja centimetrų tikslumu.

„Šiųmetis derlius kiek mažesnis už pernykštį, bet skųstis tikrai negaliu. Gamta kasmet kitokia. Šiųmetė žiema kiek pakankino žiemkenčius. Mano rapsai buvo sustresavę, pašalę, tai iš vieno hektaro šįmet kuliame apie 4 tonas, o pernai kūlėme beveik 5 tonas. Viskas puiku. Lauksime gerų supirkimo kainų", - optimistiškai kalbėjo kėdainietis.

Įkandin kombainų į laukus važiuoja traktorius su skutiku, ruošdamas žemę rudeninei sėjai

Naujojo derliaus D. Venckus neskuba parduoti. Jį valo, džiovina ir pila į saugyklas. „Parduoti neskubame. Seniau sudarydavome ir išankstines sutartis, tačiau jos gana rizikingos - kartais pasiseka, o kartais ne. Dabar palaukiu, stebiu situaciją biržoje ir parduodu derlių, kada atrodo geriausia. Visada dalį tenka parduoti rudenį, kad būtų už ką darbus tęsti, o likusi dalis laukia savojo laiko", - patirtimi dalijosi D. Venckus.

Įkandin kombainų į javapjūtę pradėjusio ūkininko laukus išvažiuoja ir traktorius su skutiku. 

„Nėra ko laukti. Kadangi vienas darbas veja kitą, tai nukūlus subrendusius javus, žemę pradedame ruošti sėjai. Rapsų vietoje netruksime sėti žieminius kviečius. Tad dabar laukus pravažiuojame su paviršiniu skutiku, leisime sudygti pabiroms. Vėliau juos išdirbsime su giluminiu skutiku ir paleisime sėjamąją. Plūgai į mano laukus išvažiuoja kas treji metai, pastebėjau, jog dažniau nereikia", - sakė D. Venckus.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai