Fermą projektavę specialistai karvėms sukūrė išskirtines sąlygas
2015-10-29

Kėdainių r. Naująją Dotnuvos eksperimentinio ūkio fermą, kuri antradienį atidaryta Valinavos k., projektavo Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Technologinių sprendimų grupės projektuotojai bei kiti atestuoti projekto dalių vadovai. Fermos techninis statybų projektas išties išskirtinis.

Dotnuvos eksperimentiniame ūkyje atidaryta nauja moderni 219 vietų karvių ferma, pritaikyta karvių melžimui robotais ir atitinkanti nustatytus gyvūnų gerovės ir aplinkosaugos reikalavimus. Fermoje yra melžiamų, užtrūkusių, sergančių, besiveršiuojančių karvių, veršelių iki 1 mėn. amžiaus ir veršingų telyčių zonos.  

Dojus agro 19 09 10

Naujasis tvartas ir erdvus, ir labai šviesus

Ši ferma pirmiausia išsiskiria aukštomis lubomis ir didele erdve, išpildytais ypač aukštais gaisrinės saugos reikalavimais. Konsultavimo tarnybos statinių projektų vadovas Rimantas Lukoševičius teigė, kad tvartas taip statytas, norint užtikrinti visus svarbiausius karvių gerovės reikalavimus.

Karvių poilsio vietos praplatintos iki 1,25 m (vietoje 1,20 m), o 1,8 m ilgio guoliavietės pagilintos iki 35 cm (įprastai būna 20-25 cm), kad karvėms būtų minkščiau ir šilčiau.

Pačios guoliavietės turi būti užpildytos (užplūktos) šiaudų, rapsų kūlenų ir kalkių mišiniu. Kiekvieną savaitę taip įrengtos „šiaudų lovos" papildomai pakreikiamos smulkintais šiaudais, skiriant vienam gyvuliui  po 0,25 kg.

Komfortiška karvių poilsio zona

Projektuojant tvartą buvo gerai apgalvota, kad karvėms būtų nesunku prieiti prie girdyklų, todėl jos patogiai išdėstytos praėjimo takuose ir jų yra tiek, kad visos karvės galėtų kuo greičiau atsigerti, nelaukdamos eilėje.

Vienai karvei, pasak R. Lukoševičiaus, reikia mažiausiai 50 kub. m erdvės, šiame tvarte tokia norma viršyta dvigubai. Tiek daug erdvės tvarte palikta dėl oro, kad karvių įkvepiamas oras visą laiką būtu šviežias, neuždusintas, o karščių metu - ir reikiamos temperatūros.  

Karvėms iš visų zonų lengva prieiti prie šėrimo tako

Ant abiejų tvarto šonų per visą jo ilgį įrengtos pripučiamos 2,7 m aukščio užuolaidos, kurias galima nuleisti ir pakelti. Šios skaidrios, šviesą praleidžiančios užuolaidos yra dvigubos ir sandariai užsidarančios. Kai oro sąlygos leidžia laikyti užuolaidas nuleistas, nuo žvirblių ir šiek tiek nuo skersvėjų saugo tinklas. Visa tai padeda tvartą vasarą vėdinti, vėsinti, o žiemą - išlaikyti jame teigiamą temperatūrą.

Naujasis Dotnuvos eksperimentinio ūkio tvartas Valinavos kaime

Tvarto stogas šiltintas 5 cm storio standžiųjų putų PIR izoliacinėmis plokštėmis. Kadangi šiluma kyla aukštyn, ji niekur nedingsta, o per šonus užuolaidų dėka šaltas oras taip pat neįeina.

Karštą vasarą tvartą vėdinti padės 12 galingų ventiliatorių.

Naujasis tvartas ne tik erdvus, bet ir labai šviesus. Persišviečiantis, skaidrus, lubose įrengtas kupolo formos skliautas mažiau užsineš, nes lietus didesniais jo nuolydžiais geriau nuplaus dulkes. 

Be to, abiejuose kupolo šonuose per visą tvarto ilgį įrengtos reguliuojamos, t. y. uždaromos, atidaromos ar, pagal būtinumą, pridaromos oro ir tvarto kvapų šalinimo sklendės. 

Kurdami šį projektą Konsultavimo tarnybos projektuotojai labai daug dirbo, analizavo, ieškojo optimaliausių sprendimų. Jiems talkino ir patyręs technologas Romas Kaunas.

„Prie šio projekto dirbti buvo labai įdomu. Jeigu kuri pats, o ne kažką kopijuoji, tai dirbi valandų neskaičiuodamas", - sakė vienas projekto autorių R. Lukoševičius.

Vieni svarbiausių projekto kūrėjų (iš kairės): LŽŪKTprojektuotojas Arvydas Stankūnas, Romas Kaunas ir LŽŪKT statinių projektų vadovas Rimantas Lukoševičius

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate Lietuvos žemės ūkio plėtrą, atsižvelgdami į 15 metų narystę Europos Sąjungoje?
Orai