Ekologiškos sėklos aruodai pildosi lėtai
2014-02-13

Kauno r. Artėja kovas - aktyviausias prekybos ekologiška sėkla metas. Tačiau Lietuvos ekologiškų sėklų duomenų bazėje šiuo metu yra tik trijų javų rūšių sėklos: pašarinių miežių, vikių ir vasarinių kviečių, o jų kiekiai labai nedideli.

Miežių yra tik vienos veislės - Luokė, kiekis - 30 tonų. Kviečių Fiorina siūloma vos 14 tonų, sėjamųjų vikių Aisiai yra vos 1,5 tonos.

„Kiekiai juokingi. Žinoma, dar per anksti vertinti sėklos pasiūlą pavasarinei sėjai - paprastai kasmet aktyvesnis ekologiškos sėklos pardavimas prasideda maždaug nuo kovo pradžios, taigi, dar turėtų atsirasti ir daugiau pasiūlymų", - sako Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro Rinkos informacijos ir ekonominės analizės skyriaus vyriausioji specialistė Asta Ramaškevičienė.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Pasak jos, realiai kasmet aktyvių sėklininkystės ūkių savininkų, kurie ruoštų sėklinę medžiagą realizacijai, yra keturi ar penki. Šiuo metu sėklą pardavimui siūlo du ūkininkai - Ukmergės rajone ūkininkaujantis Rimantas Valeika ir Pakruojo rajono ūkininkė Neringa Laurikietytė - taigi, galima tikėtis, kad dar bent 2-3 žemdirbiai papildys šias negausias pajėgas.

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro Rinkos informacijos ir ekonominės analizės skyriaus vyriausioji specialistė Asta Ramaškevičienė kasmet renka informaciją apie ekologiškos sėklos kiekius

A. Ramaškevičienės teigimu, nors formaliai sėklą ruošti galėtų apie 15 mūsų šalies ūkininkų, tačiau dėl įvairių priežasčių jie tuo nebeužsiima. Kai kuriems nepavyko susitvarkyti su aruodiniais kenkėjais, kai kas išėjo į pensiją ir nebedirba šio atsakingo darbo, o jaunoji karta nesiskubina jų pakeisti.

„Tačiau turime tikrų žiburių - tai jauni, energingi žmonės, suvokiantys, kad ekologiška sėklininkystė gali būti verslas ir puikiausiai sukasi jame. Iš tokių galima paminėti Marijampolės rajono ūkininką Kęstutį Mykolaitį ir pakruojiškius Algirdą Laurikietį su dukra Neringa. Jie dirba labai aktyviai ir artimiausiu metu neplanuoja savo pozicijų niekam užleisti", - pastebi A. Ramaškevičienė.

Ekologiniuose sėklininkystės ūkiuose dominuoja lietuviškos javų veislės. Tai suprantama - mūsų sėklininkystės ūkių šeimininkams lengviau gauti aukštesnės kategorijos sėklinę medžiagą. Iš avižų dominuoja Migla, grikiai - Vokiai, lubinai - Vilniai ir Derliai, dobilai - Arimaičiai, rugiai - Joniai, vikiai - Aisiai, žieminiai kviečiai - Širvinta 1, o pastaruoju metu - Ada.

Ekologiškos sėklos pardavimo suvestinėse nuo 2006 m. aiškiai matyti, kad daugiausia ekologiškų sėklų būna paruošiama pavasario sėjai. Tik tais metais, kai būna labai gera žiema, žiemkenčiai puikiai peržiemoja, rudeninei sėjai siūlomos sėklos kiekis lenkia vasarinių javų sėklos pasiūlą.

Didžiausias ekologiškos vasarinių javų sėklos kiekis buvo 2010 metais - 227 tonos. O štai žieminių javų sėklos tais metais buvo tik 26 tonos. Pernai iš viso buvo parduota apie 250 tonų javų sėklos, iš jų 170 tonų sudarė vasarinių ir apie 80 tonų žiemkenčių sėkla. 2012 m. vasarinių ir žieminių javų sėklos buvo paruošta maždaug po lygiai, o bendras jų kiekis buvo 175 tonos.

Vertinant pagal tai, kiek ekologiškos sėklos reikėtų užsėti visus ekologinės gamybos plotus, ekologiškos sėklos duomenų bazėje siūlomi kiekiai sudaro tik labai nedidelę dalelę. Pastaraisiais metais ekologinės gamybos plotai užima šiek tiek per 160 tūkst. ha, iš jų javų pasėliai sudaro daugiau kaip 60 proc., taigi, beveik 100 tūkst. ha. Skaičiuojant, kad vienam javų hektarui užsėti reikia apie 200 kg sėklos, metinis sėklos poreikis būtų 20 tūkst. tonų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai