„Ekoagros" tikrintojams - specialūs mokymai
2014-07-24

Kaunas. Šiomis dienomis sertifikavimo įstaigoje „Ekoagros" vyksta svarbūs mokymai - apmokomi specialistai tikrinti ūkius pagal biodinaminės žemdirbystės organizacijos „Demeter" standartus. Tik po šių mokymų tikrintojai įgis teisę vertinti ir sertifikuoti biodinaminės žemdirbystės kryptį pasirinkusius ekologinius ūkius.

VšĮ „Ekoagros" plėtros vadovė Laima Petraitienė, koordinuojanti galimybę atlikti ekologinių ūkių patikras pagal „Demeter" standartų reikalavimus, pabrėžė, kad tai labai rimtas žingsnis pradedant realiai įgyvendinti biodinaminės žemdirbystės standartus mūsų šalyje.

Šiomis dienomis įstaigoje „Ekoagros" vieši dvi ekspertės iš Slovėnijos Maja Kolar ir Polonca Repic, jos moko „Ekoagros" įstaigos darbuotojus, kaip atlikti ūkių patikras. „Tikrintojų mokymai būtini, neužtenka vien tik susipažinti su biodinaminio ūkininkavimo pagrindais ir standartų reikalavimais", - pabrėžia ekspertės, kurios po mokymų įvertins, kurie tikrintojai galėtų būti patvirtinti „Demeter" patikroms.

Biodinaminės žemdirbystės ekspertės Polonca Repic, Maja Kolar ir „Demeter" akreditavimo tarybos koordinatorius Reto Ingolds pateikė daug naudingos informacijos - nuo biodinaminės žemdirbystės atsiradimo istorijos iki konkrečių sertifikavimui būtinų žinių

Mokymuose žinių semiasi penki „Ekoagros" specialistai, savanoriškai pareiškę norą įgyti papildomą specializaciją. Norintys tapti tikrintojais, turinčiais teisę atlikti biodinaminių ūkių patikras, privalo turėti ilgametę darbo patirtį ekologinės gamybos ūkių tikrinimo srityje. „Taigi, „Ekoagros" yra vienintelė įstaiga, turinti reikalingos patirties turinčių darbuotojų", - savo kolegų profesionalumu neabejoja L. Petraitienė.

Ūkiai jau pribrendo kopti aukščiau

Būti patikrintais pagal biodinaminio ūkininkavimo standartus norą jau pareiškė 7 mūsų šalies ūkiai. Planuojama keturiuose iš jų apsilankyti su ekspertėmis iš Slovėnijos ir atlikti demonstracines patikras. „Biodinaminis ūkininkavimas laikomas ekologinio ūkininkavimo pirmtaku, tad galima sakyti, mes vėl grįžtame ten, nuo kur pradėjome", - pastebėjo L. Petraitienė.

Lietuvoje apie biodinaminę žemdirbystę pradėta kalbėti prieš trisdešimt metų, dar 1991 m. Tuomet paskaitas Aleksandro Stulginskio universitete (tuometinėje Lietuvos žemės ūkio akademijoje) apie biodinaminės žemdirbystės principus teko skaityti ir „Demeter" akreditavimo tarybos koordinatoriui Reto Ingolds. Bet tuomet mūsų šalyje ekologinis ūkininkavimas žengė dar tik pirmuosius žingsnius, tad įgyvendinti biodinaminės žemdirbystės principus dar buvo ankstoka.

 „Dabar mūsų ekologiniai ūkiai yra pasirengę atitikti pačius aukščiausius ekologinei gamybai keliamus reikalavimus, o mūsų institucija pasirengusi Lietuvos ūkininkams suteikti galimybę atlikti patikras, kad nereikėtų samdytis specialistų iš užsienio", - sako Ekoagros" plėtros vadovė Laima Petraitienė

Kuo ūkininkui patrauklus perėjimas iš ekologinio į biodinaminį ūkininkavimą? Pirmiausia dėl to, kad produkcija įgauna pridėtinės vertės. Prekinis ženklas „Demeter" yra gerai žinomas ir atpažįstamas visame pasaulyje. Priskaičiuojama maždaug 5 000 biodinaminių gamintojų, 4000 biodinaminės gamybos ūkių - pasauliniu mastu tai nėra daug. Nors gamybos apimtys palyginti nedidelės, bet produkcija išprususiam vartotojui labai gerai žinoma, ir tai leistų mūsų šalies ūkininkams tikėtis parduoti produkciją brangiau.

Esminis principas - uždara ekosistema

Pats biodinaminis ūkis yra suvokiamas kaip atskiras, vientisas, save išlaikantis gyvas organizmas. Žmogaus vaidmuo - padėti šiam organizmui pasiekti pusiausvyrą tarp to, ką jis gauna, ir to, ką atiduoda. Tokiame ūkyje būtinai auginami galvijai, jų mėšlu didinamas žemės derlingumas, o derlioje žemėje išauginamas pašaras galvijams ir maistas žmogui. Žmogus dirba ir augina, naudodamasis tik tuo, ką duoda gamta. Griežtai draudžiami bet kokie chemikalai. Idealus biodinaminis ūkis turi saugoti ir gausinti jame auginamų kultūras ir kraštovaizdžio įvairovę.

Ūkio dydis nėra ribojamas ar kažkaip apibrėžiamas. Svarbu, kad ūkio šeimininkas pajėgtų išlaikyti ūkio vientisumą. „Esu tikra, kad biodinaminės žemdirbystės principai, kai ūkio darbai planuojami atsižvelgiant į dangaus kūnų judėjimą, kai pačiame ūkyje pasiruošiama reikalingų dirvožemį turtinančių ir augalus stiprinančių priemonių, tikrai veikia. Mokslininkai yra atlikę daugybę tyrimų ir gali patvirtinti, kad pagal biodinaminius principus auginami augalai subrandina visai kitokios kokybės derlių, ir tie pokyčiai nustatomi net ląstelės lygmenyje", - bet kokį skepticizmą dėl naujos ekologinio ūkininkavimo šakos mūsų šalyje atmeta Lietuvos žemės ūkio rūmų vyr. specialistė augalininkystei Edita Karbauskienė.

Aleksandro Stulginskio universitete dvi Agronomijos fakulteto doktorantės, kuruojamos profesorės Honoratos Danilčenko, atlieka tyrimus pagal biodinaminės žemdirbystės principus augindamos moliūgus ir bulves. „Gal ne vienas ir pasišaipo iš mūsų, neva mes su dangaus kūnais kalbamės, bet patikėkite - rezultatai yra stulbinantys", - patikina H. Danilčenko.

Biodinaminio ūkininkavimo standartai jau yra išversti į lietuvių kalbą, juos planuojama netrukus paviešinti įstaigos „Ekoagros" interneto svetainėje. Tada ekologinių ūkių savininkai galės realiai pasverti, ar būtų pajėgūs įgyvendinti keliamus reikalavimus ir siekti biodinaminio ūkio sertifikato.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai