Dzūkijos žemdirbiai paskelbė javapjūtės pradžią
2014-07-28

Alytaus r. Į javapjūtę Dzūkijos ūkininkai išlydėti Balkūnuose (Miroslavo sen.), Vankiškių ūkininko Sauliaus Valūno laukuose. Derliaus nuėmimas pradėtas simboliniu veiksmu - aštuoniems kombainams vienu metu pakėlus pjaunamąsias ir pajudėjus iš vietos.

Į svarbiausio metų darbymečio pradžią atvyko susirinko keli šimtai Dzūkijos ūkininkų iš Alytaus, Lazdijų, Varėnos, taip pat - ir iš kaimyninių Marijampolės bei Kalvarijos rajonų. Šventėje dalyvavo Alytaus rajono vadovai. Santaikos klebonas Kęstutis Stankevičius, linkėdamas žemdirbiams pilnų aruodų, palaimino ne tik juos, bet ir techniką bei duoną, kad jos nepritrūktume.

Palydose į javapjūtę buvo pagerbtas ir apdovanotas Valūnų ūkio pradininkas ir pirmasis laukų kombainininkas, buvęs  inžinierius-mechanikas Bonifacas Valūnas. Dabar jo įkurtame ūkyje kartu su broliais puikiai tvarkosi sūnus Saulius. Vyriška darbšti Valūnų šeima gerai pažįstama šiame Dzūkijos krašte.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Bonifacas ir Saulius Valūnai

Optimizmą spinduliuojantis Saulius Valūnas ir šiemet nelinkęs skųstis. Jau nukulti visi 70 ha žieminių rapsų, jų derlius - 3,5 t/ha. Gerą derlių žada ir kviečiai, kurių pasėta 180 ha. „Vietomis yra truputį išgulusių kviečių, nes pavasarį lietūs trukdė juos nupurkšti augimo reguliatoriumi, tačiau iš esmės kviečiai atrodo neblogai. Ir oras kol kas javapjūtei - tikra pasaka, kiekvieną dieną grūdai vis labiau išdžiovinami", - sakė Saulius.

Šventėje ąžuolų vainikai buvo užkabinti ne tik šventę padėjusiems surengti tėvui ir sūnui Valūnams, bet ir kitiems sėkmingai ūkininkaujantiems Dzūkijos žemdirbiams: Mindaugui Matulioniui, Dariui Aleknavičiui, Jonui Cibulskui, Antanui Brusokui, Arūnui Žalynui, Algiui Žiukui, Jonui Veselkai. Visi jie, kartu su laukų šeimininku S. Valūnu, vienu metu pakėlė savo kombainų pjaunamąsias ir simboliškai paskelbė apie javapjūtės pradžią.

Ąžuolų vainikus Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas (antras iš dešinės) įteikė geriausiems Dzūkijos ūkininkams

Be dėmesio neliko ir geriausi kombainininkai - net 37 metus išdirbęs Gediminas Pikalauskas, Stasys Galkevičius, Antanas Navagruckas.

Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas pasidžiaugė, kad javai gerai užderėjo ir dauguma rajono ūkininkų tikisi neblogo derliaus. Beliko paskutinis žingsnis - pati javapjūtė ir labai svarbu, kad orai jos metu nesubjurtų. Be to, meras skatino rajono žemdirbius pasinaudoti naujojo finansinio laikotarpio galimybėmis ir modernizuoti ūkius.

Į javapjūtės pradžios šventę susirinko nemažai ūkininkų, kurie turėjo progos ir išbandyti žemės ūkio techniką

Šventėje bendrovė „Lytagra" demonstravo New Holland  kombainus ir žemės dirbimo techniką.

„Lytagros" žemės ūkio mašinų grupės vadovas Rolandas Chositašvilis pristatė TC5000, CX5000, CX6000 ir CX8000 serijų kombainus.

TC penktosios serijos kombainai, pasak R. Chositašvilio, tai paprastos konstrukcijos ir lengvi valdyti, ilgaamžiai 5 kratiklių kombainai, skirti mažiems ir vidutiniams ūkiams. Per dieną tokiu kombainu galima nukulti 15 ha ir daugiau.

TC 5070 ir 5080 kombainai turi daugiabūgnę kūlimo sistemą, kuri praverčia esant sudėtingesnėms javapjūtės sąlygoms, padeda geriau atskirti grūdus nuo šiaudų, yra našūs. „Kaip ir visuose kratikliniuose kombainuose pagrindinį darbą atlieka kūlimo būgnas. Tačiau prieš kratiklius yra įtaisytas dar vienas būgnas, vadinamasis rotorinis šiaudų separatorius, kuris padeda atskirti šiaudų masėje užsilikusius grūdus. Ant  kratiklių patenka tik nedidelis kiekis neatskirtų grūdų", - paaiškino R. Chositašvilis. Šio modelio kombainuose įtaisyta Vario pjaunamoji, kurios atstumas nuo pjovimo aparato iki sraigės reguliuojamas iš kabinos. Turint tokią pjaunamąją nebereikia rūpintis rapsų stalu rapsų nuėmimui. 

Galingesni, didesnio laidumo CX5000 ir CX6000 kombainai yra 5-6 kratiklių, turintys daugiabūgnę kūlimo-separavimo sistemą, juose įmontuota daugiau automatikos, įvairių sistemų, palengvinančių ir paspartinančių operatoriaus darbą. Viena tokių - automatinė derliaus parametrų nustatymo sistema, padedanti sureguliuoti kombainą skirtingų javų nuėmimui. Šie Belgijoje gaminami modeliai pasižymi dideliu laidumu, aukštu komfortu, pritaikyti dirbti įvairiomis sąlygomis.  

CX5000 ir CX6000 serijos kombainuose kūlimo būgno pobūgnis sudarytas iš dviejų dalių. Galinė pobūgnio dalis reguliuojama nepriklausomai nuo priekinės. Tokia konstrukcija padeda tiksliau sureguliuoti kombainą skirtingo drėgnumo javams. Kaip ir didžioji dalis New Holland kombainų, CX5000 ir CX6000 pasižymi geru pravažumu, juose įmontuoti varomieji tiltai, turintys diferencialų užraktus. 

Javapjūtėje demonstruotas ir didelio laidumo CX8000 serijos kombainai - tai vieni našiausių kratiklinių kombainų rinkoje. Juos dažniausiai renkasi 500-600 ha dirbantys ūkiai. Jų išskirtinės savybės - didžiausias būgnas (75 cm skersmens), turintis 10 spragilų, išlaikantis tolygų sukimąsi bet kokiomis sąlygomis. Vienas iš techninių sprendimų, padedančių pasiekti didesnį šios serijos kombainų laidumą - tai perkūlimo sistema. Perkūlimas šiuose kombainuose vyksta neapkraunant pagrindinio būgno, nes yra įtaisytos atskiros kultuvės, kuriose perkuliamos neiškultos varpos ir grūdai tiekiami tiesiai ant kratomosios lentos.

Aštuntosios serijos kombainuose yra sumontuota pažangi sietų sistema - prie apatinio ir viršutinio sietų yra įtaisytas priešsėtis, todėl gaunami švaresni grūdai. Labai didelis yra būgno iškrovimo greitis - 125 l/sek., todėl net ir didžiausi bunkeriai iškraunami mažiau nei per 100 sekundžių. Dėl šių savybių pastaraisiais metais, pasak R. Chositašvilio, ir mažesnių ūkių savininkai vis dažniau dairosi į CX8000 serijos kombainus, nes norisi kuo greičiau ir be nuostolių, kol dar nesubjuro orai, nusiimti derlių. 

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai