Dzūkai jau kulia rapsus
2014-07-18

Alytus/Varėna. Palankūs orai leido Dzūkijos žemdirbiams pradėti doroti žieminių rapsų derlių. Alytaus rajone pirmasis kulti rapsus pradėjo Mindaugas Matulionis (nuotr.). Liepos 17‑ąją per pusdienį jis spėjo nupjauti 25 ha. Ūkininkas sako, kad apie derlingumą anksti kalbėti, kol nenukūlė visų rapsų, bet tikisi, kad iš hektaro byrės ne mažiau kaip 3 tonos.

Jei nesukliudys orai, 100 ha plote augančius vidutinio ankstyvumo brandos Nelson veislės rapsus Varanausko kaimo ūkininkas M. Matulionis į saugyklą ketina pargabenti per šią savaitę. Rapsai šiemet užima penktadalį jaunojo ūkininko dirbamos žemės.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Mindaugas Matulionis rapsapjūtę šiemet pradėjo liepos 17-ąją

Alytaus rajono savivaldybės Žemės ūkio skyrius vedėjas Stasys Supranavičius sako, kad Dzūkijoje rapsai pradedami doroti anksti, liepos 17‑oji nėra rekordinė data. „Jau keleri metai liepos 25-ąją išlydime kombainininkus į laukus. Iki šios dienos mūsų rajono ūkininkai paprastai jau būna nukirtę rapsus", ‑sako S. Supranavičius.

Po žiemos rapsai augintojams kėlė nerimą - buvo gerokai apšalę, tačiau vėliau atsigavo, žuvo nedideli plotai. S. Supranavičiaus duomenimis, šiemet Alytaus rajono žemdirbiai deklaravo 1546 ha žieminių ir 1373 ha vasarinių rapsų.

Lietuvos ūkininkų sąjungos Varėnos skyriaus pirmininkas Edmundas Samauskas informavo, kad šio krašto rapsų augintojai kol kas kad dar nepradėjo pjūties. „Mūsų rajone ši kultūra nėra populiari, žieminius rapsus augina „Dubičių" ir „Tėviškės" bendrovės bei ūkininkas Vytautas Raulonis", ‑ sako E. Samauskas. Jei gerai uždera, Varėnos žemės augintojams atseikėja apie 2 t žieminių rapsų iš ha.

„Tėviškės" bendrovė šiemet augina mažai žieminių rapsų - 20 ha ganyklų atsėjamuose plotuose. „Po žiemos jie šiek tie apretėjo, tačiau yra buvę ir blogiau. Šiemet neatsėjome. Palikome, kaip buvo. Šeštadienį ketinam juos kirsti", ‑ sako ŽŪB vadovas Vytautas Ramanauskas.

Ankstesniais metais bendrovė augindavo 50‑70 ha žieminių rapsų. „Šie augalai mėgsta tvirtesnę žemę, o pas mus daugiausia priesmėliai, tvirtesnės nedaug, todėl didelių plotų ir nesėjame. Šiemet auginame apie 100 ha vasarinių rapsų. Esame Dzūkijoje, ir tai viską pasako ‑ 4 tonų niekados nepasiekiame, mums pavyksta prikulti tik iki 2,7 t iš ha", ‑ paaiškina „Tėviškės" ŽŪB vadovas.

Stambiausias Varėnos rajone Gudakiemio kaimo ūkininkas Vytautas Raulonis artimiausiomis dienomis taip pat pradeda kulti žieminius rapsus. Jų šiemet ūkyje užauginta 90 ha. Pernai V. Raulonis džiaugėsi labai geru žieminių rapsų derliumi - jų kūlė net po 3 t/ha. Nenašiose Varėnos rajono žemėse tai tikrai stebėtinai geras rezultatas.

Gudakiemio kaimo ūkininkas Vytautas Raulonis šiemet kuls 90 ha žieminių rapsų

„Šiemet pernykščio derliaus gal ir nepavyks pasiekti, bet rapsai užaugo tikrai neblogi. Tuoj sūnūs sureguliuos kombainą ir pajudėsime į laukus", -sako 760 ha žemės plotą kartu su sūnumis Remigijumi ir Justinu dirbantis V. Raulonis. Pasak jo, liepos antrosios dekados pabaiga - tai įprastas laikas rapsapjūtės pradžiai. Būtent žieminių rapsų kūlimu kasmet prasideda didysis derliaus dorojimo metas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai