Drenažo sistemas gelbėja patys ūkininkai
2013-09-25

Kėdainiai. Šiais metais Kėdainių rajonas melioracijos sistemų priežiūrai bei remontui iš valstybės biudžeto gavo 863 tūkst. litų. Tačiau rajono ūkininkų ir žemės ūkio bendrovių laukuose melioracijos darbai intensyviai atliekami vykdant ES projektus. Juos vykdo melioracijos sistemų naudotojų asociacijos, kurių per ketverius metus susibūrė dešimt.

„Atsiradus galimybei melioracijos sistemų atnaujinimui panaudoti Europos Sąjungos paramą, iš karto pradėjome ūkininkus kviesti pasinaudoti šia galimybe. Negalėčiau sakyti, kad daug žemdirbių susidomėjo. Ypač sunki buvo pradžia. Pirmaisiais paramos gavimo metais susikūrė tik dvi asociacijos, o vėliau reikalai pajudėjo. Yra ir tokių žemdirbių, kurie vieną projektą įgyvendinę, jau rengia kitą ir toliau tęs drenažo sistemų atnaujinimo darbus", - sakė rajono žemės ūkio ir melioracijos skyriaus vedėjas Algimantas Žvikas.

Kad būtų galima panaudoti ES lėšas, skirtas melioracijai, būtina sudaryti bent trijų ūkininkų ar žemės ūkio bendrovių asociaciją. Ji gali rengti projektą sutvarkyti iki 100 ha plotą ir tam gauti iki 1 milijono litų paramos. Pačių asociacijos narių indėlis į projektą - 10 procentų jo vertės.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Nusausins apie tūkstantį hektarų

Už europines lėšas planuojama nusausinti apie 1000 ha. Kai kurios asociacijos yra jau įvykdžiusios darbus, kitų vykdomi darbai - pačiame įkarštyje. Vaiškoniuose, Pagiriuose, Angiriuose, Gudžiūnuose šiuo metu aktyviai darbuojamasi. Kai kurios asociacijos jau baigia objektų projektavimą ir greitai prasidės konkrečius melioravimo darbai laukuose.

Melioracijos darbai aktyviai atliekami netoli Angirių

„Akivaizdu, kad žemės kokybė, atlikus melioracijos darbus, keičiasi į gerąją pusę. Esant dabartinėms technologijoms nemelioruotoje žemėje nelabai įmanoma ir dirbti. Būtų gerai, jei ūkininkai aktyviau rengtų projektus. Yra galimybė pasinaudoti nemažomis lėšomis, tad reikia jas išnaudoti", - sakė A. Žvikas.

Savų lėšų nesurinktų

Vienas iš aktyviųjų, nepabūgęs burtis į asociaciją ir pasinaudojęs parama melioracijos sistemoms tvarkyti - Beinaičių ūkininkas Bronius Mickevičius. Jis su Rimantu ir Henriku Žebarauskais parengė ir jau baigė žemės gerinimo projektą. „Savo lėšomis tikrai nebūtume padarę to, ką atlikome. Nusausinome maksimalų leistiną plotą, apie 100 ha, žemės. Tam išnaudojome visas įmanomas lėšas. Esame labai patenkinti. Manau, kad darbus atlikusi bendrovė dirbo sąžiningai ir broko nepridarė. Dar turime probleminių laukų, tad neatmetu galimybės vėl pasinaudoti panašia parama, jei tik bus galimybių", - sakė B. Mickevičius.

Valstybinės lėšos - avarijoms likviduoti

Kėdainių rajonui skirtų melioracijos statinių priežiūros ir remonto darbų lėšų didžiausia dalis tenka griovių remonto darbams ir techninei priežiūrai ‒ 305,5 tūkst. litų. Valstybei priklausančių drenažo sistemų rinktuvų ir kitų melioracijos statinių remontui (pagal žemės naudotojų prašymus) skirta 240 tūkst. Lt, avarinės būklės hidrotechninių statinių remontui ‒ 75 tūkst. Lt.

Vilainių polderio tvarkymo darbus teks įvykdyti už 55 tūkst. litų, Juodupio sausinimo sistemos griovių remonto ir priežiūros darbus ‒ už 36 tūkst. Lt, o tvenkiniams bei užtvankoms tvarkyti negalima išleisti daugiau nei 38 tūkst. litų. Techniniams darbų projektams parengti skirta 55 tūkst. litų. Visiems kitiems darbams beliko gerokai mažesnės sumos. Pavyzdžiui, valstybei priklausančių tiltų priežiūros ir remonto darbams skirta 13 tūkst. litų.

Nepamiršta ir griovių

Žemės ūkio ir melioracijos skyriaus vedėjo Algimanto Žviko teigimu, skyriaus darbuotojams svarbūs ir kiti darbai.

Griovių remonto darbams ir techninei priežiūrai šįmet skirta 305,5 tūkst. litų. Iš viso parengta projektų už 607 977 Lt. Pusė darbų bus įvykdyta šiemet, o kiti planuojami padaryti 2014 metais. Iš viso per dvejus metus bus sutvarkyta daugiau nei 22 km griovių. Nors neatrodo, kad daug, bet su tokiomis lėšomis ir pajėgomis tai nėra mažai.

Šiuo metu vykdomi darbai Dotnuvos seniūnijoje, tvarkoma Pilionių sausinimo sistema. Didžioji dalis griovių remonto darbų šiemet bus daroma Gudžiūnų seniūnijoje, taip pat bus dirbama ir Truskavos seniūnijoje, o kitose seniūnijoje šie darbai bus daromi jau kitąmet. Nemažai griovių ūkininkai tvarko savo lėšomis.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai