Dėl vėsaus oro sodų apsauga komplikuota
2016-04-27

Babtai (Kauno r.). Šaltos naktys ir šilumos vis šykštinčios dienos trukdo darbus sodininkams: visi organiniai augalų apsaugos produktai efektyvūs būna tada, kai šiluma siekia bent jau 10-12 laipsnių. Vėsūs orai prislopina ir kenkėjų vystymosi ciklus: jie ne tokie aktyvūs, maitinasi vangiai. Sunku prognozuoti jų plitimo spartą, todėl sudėtinga pataikyti optimalų purškimo insekticidais laiką.

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Augalų apsaugos laboratorijos vedėja Alma Valiuškaitė sako, kad sodų purškimas insekticidais šiuo metu komplikuotas dėl neįprastai vėsių orų, todėl dabar rekomenduojama vaismedžius purkšti kontaktiniais fungicidais. Žinoma, kas nesuspėjo vaismedžių nupurkšti vario produktais, dar galima tai padaryti iki žydėjimo.

„Neabejoju, kad visi verslinių sodų šeimininkai jau seniai atliko pirmuosius vaismedžių purškimus vario produktais. Kai kurie sodininkai jau trečią ar net ketvirtą kartą ruošiasi į sodus su purkštuvais. Kadangi ore yra daug drėgmės, dabar palankus metas rauplių užkratui plisti, todėl rekomenduojama purkšti kontaktiniais fungicidais", - sako A. Valiuškaitė.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Niekada nebūna lengvo pavasario ir lengvo sezono", - nepanikuoti dėl vėsių orų siūlo mokslininkė Alma Valiuškaitė

Iš kontaktinių fungicidų galima būtų rinktis turinčius mankocebo veikliąją medžiagą (Ataka NT, Dithane NT), taip pat kaptano veikliąją medžiagą turinčiais fungicidais (Merpan 80WG). „Bene veiksmingiausias galėtų būti ditianono veikliąją medžiagą turintis kontaktinis fungicidas Effector, nes jis bene vienintelis iš registruotų yra veiksmingas žemesnėje temperatūroje. Palyginti su kitais jis brangokas, tačiau tiems sodininkams, kurie gali leisti sau šią „prabangą", rekomenduočiau būtent Effector", - pastebi A. Valiuškaitė. Effector susutabdo infekcijos plitimą jį panaudojus per 48 valandas nuo infekcijos plitimo pradžios.

Mokslininkė sako, kad kiekvienas vegetacijos sezonas yra skirtingas ir paprastai nebūna lengvas. Šis pavasaris vėsus ir tai skatina labai apgalvoti purškimo laiką ir pasirinkti tinkamiausią produktą: pagal sodo augalų augimo tarpsnį (obelys dabar yra žalio kūgio tarpsnio) lyg ir būtų metas purkšti, tačiau galbūt vertėtų palaukti šiltesnių orų. Soduose jau pastebėti pirmieji kenkėjai: žiedgraužiai, lapsukiai, amarai, erkės (ypač ten, kur pernai buvo kilę didelių problemų su šiais kenkėjais).

Prieš žydėjimą, žiedpumpurių tarpsniu, rekomenduojama vaismedžius nupurkšti tradiciniu plataus veikimo spektro fungicidu Chorus arba nauju kontaktiniu translaminariniu fungicidu Syllit 544 SC, kuris pasižymi apsauginiu ir gydomuoju poveikiu nuo sėklavaisių (obelų ir kriaušių) rauplių ir vyšnių bei trešnių kokomikozės.

„Žydėjimo metu sodų jokiais augalų apsaugos produktais purkšti negalima", - pabrėžia A. Valiuškaitė. Purškiant sodus, reikia laikytis pagrindinių taisyklių. Purkšti negalima, jei vėjo greitis didesnis kaip 2 m/s. Po purškimo iki lietaus turi praeiti atitinkamas laikotarpis; jei lietus nulyja anksčiau, purškimą tenka kartoti. Purkšti galima oro temperatūrai esant nuo 10 iki 25  °C šilumos; išskirtiniais atvejais, jei purškiama anksti pavasarį, prieš vegetaciją ar vegetacijos pabaigoje, vidutinė paros oro temperatūra neturi būti mažesnė kaip 4 °C (ši temperatūra vario grupės produktams, visiems kitiems - 10-12 laipsnių šilumos, jei instrukcijoje nenurodyta kitaip). Labai svarbu, kad nuo paskutinio purškimo iki derliaus nuėmimo praeitų laikas, kuris yra nustatytas kiekvienai veikliajai medžiagai.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai