Deklaruojant bendroje paraiškoje galima prašyti specialiosios paramos už pieną
2014-04-15

Vilnius. Balandžio 14 d. šalyje prasidėjo pasėlių, žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas. Pakeitus paramos administravimo tvarką,šiemet bendroje paraiškoje galima prašyti specialiosios paramos už pieną. Be to, atsižvelgiant į naujai priimtus ES teisės aktus, nebeliko anksčiau galiojusio apribojimo, kad paramos tiesioginėmis išmokomis galima prašyti tik už tas žemės ūkio naudmenas, kurios 2003 m. birželio 30 d. buvo geros agrarinės būklės.

Pieno gamintojams, kurie 2013–2014 kvotos metais parduoda pieną perdirbti arba tiesiogiai vartoti, šiemet numatoma papildomai skirti apie 40,7 mln. Lt. Deklaruodami žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus, jie paraiškoje privalo nurodyti, kad pageidauja gauti ir šią paramą.Jos dydis – apie 28 Lt už parduoto pieno toną.

Nauja ir tai, kad šiemet bus taikoma perskirstymo išmoka (kitaip dar vadinama išmoka už pirmuosius hektarus), kuri leis šiek tiek sumažinti tiesioginių išmokų skirtumus tarp stambiųjų ir smulkiųjų žemdirbių. Jei ūkininkas deklaruoja 100 ha, už juos gaus pagrindinę išmoką, o už pirmuosius 30 ha - dar ir perskirstymo išmoką. Dirbantys mažiau kaip 30 ha gaus padidintą išmoką už visą plotą.

„Įvestas naujas kontrolinis žemės sklypas bl9 – laikinai užmirkę plotai, pelkėtos teritorijos, karjerai ir pan. Pakeista melioracijos griovių šlaitų įbraižymo tvarka – įbraižomas vienas laukas. Augalų veislių klasifikatorius papildytas naujomis veislėmis. Nuo 2014 m. galima parašyti paramos už kanapių plotus“, - kitus Paramos už žemės ūkio naudmenų ir kitus plotus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklių pakeitimus vardija Žemės ūkio ministerijos Išmokų už plotus skyriaus vedėjo pavaduotoja Jolita Kavaliauskaitė.

Šiemet bus griežčiau žiūrima į daugiamečių ganyklų deklaravimą, vyks tyčinio valdų skaldymo kontrolė. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) duomenimis, 2011–2013 m. patikrų vietoje metu buvo nustatyta per 7 tūkst. įvairių GAAB reikalavimų pažeidimo atvejų kasmet, iš kurių didžiausią dalį (per 4 tūkst. atvejų) sudarė reikalavimo dėl pievų šienavimo nesilaikymas.

Sankcijų dydis dėl tyčinio GAAB reikalavimų nesilaikymo priklauso nuo to, kuris būtent reikalavimas neįvykdytas ir pareiškėjui gali būti pritaikytas 20, 50 ar 100 proc. visos priskaičiuotos paramos sumažinimas (tiesioginių išmokų, paramos pagal KPP priemones).

2013 m. paraiškose NMA nustatė400tyčinio neteisingo deklaravimo atvejus. Pareiškėjai deklaravo plotą, kuriame neužsiima žemės ūkio veikla;prašė išmokų už akivaizdžiai apleistas, nedirbamas ir neprižiūrimas (apaugusias medžiais, krūmais, piktžolėmis) naudmenas; vietoj ganyklų arba pievų (iki 5 metų) ar daugiamečių ganyklų arba pievų (5 metų ir daugiau) deklaravo kitas, nurodytas naudmenų klasifikatoriuje arba bendras neteisingai deklaruotų laukų plotas sudarė daugiau kaip 10 proc. paramos paraiškoje deklaruoto ploto.

MŪ inf.

LYTAGRA 19 07 04 mob
Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai