Daržininkai žvalgosi į dangų laukdami saulės
2012-08-13

Kėdainių r., rugpjūčio 13 d. Daržininkai kasdien žvalgosi į dangų ir tikisi ten pamatyti ne lietaus debesis, o saulę - drėgmės laukuose jau per daug. „Jei vakar nebūčiau pasirūpinęs į saugyklą atvežti kopūstų, tai šiandien sėdėtume be darbo ir negalėčiau įvykdyti prekybininkų užsakymo. Prie kopūstų lauko neprivažiuoju net su visureigiu. Lietus mus skandina", - pasiguodžia Lančiūnavoje ūkininkaujantis Vidmantas Girdzijauskas.

Jis - vienas stambiausių rajono daržininkų, valdantis 230 hektarų žemės. Lančiūnaviškis šįmet augina po 100 ha kopūstų ir bulvių ir 30 ha burokėlių. Jo ūkyje nuolat dirba apie keturiasdešimt žmonių, o vasaros darbymečiu antra tiek - 80.

Dojus agro 19 09 10

„Geras daržininkas turi sugebėti ne tik užauginti gerus kopūstus, bet ir mokėti juos išsaugoti iki pat naujo derliaus", - sako V. Girdzijauskas

Iš ūkio kasdien į prekybos centrus išvažiuoja apie 20 tonų kopūstų ir kiek mažiau bulvių. Praėjusią savaitę V. Girdzijauskas už kopūstų kilogramą gaudavo po 60 centų, o už bulves po 50 centų. Parduotuvėse daržovės kainavo antrą tiek.

„Tik iš pirmo žvilgsnio augančios daržovės atrodo gražiai, bet problemų yra ir bus dar daugiau. Drėgmės jau turim per daug, o sinoptikai vis pranašauja lietų ir, deja, tos pranašystės pildosi. Daržovės pūva. Esame pratę iki 15 procentų derliaus nurašyti į nuostolius, bet šįmet jie gali būti gerokai didesni", - sakė V. Girdzijauskas.

Dėl karščių ir gausios drėgmės puvinių neišvengė nei ankstyvieji kopūstai, nei vėlyvesni. Nežinia, kas bus su vėlyvaisiais. „Geras daržininkas turi sugebėti ne tik užauginti gerus kopūstus, bet ir mokėti juos išsaugoti iki pat naujo derliaus. Aš įrengiau šiuolaikiškas saugyklas, kuriose telpa apie 1 000 tonų daržovių. Pernai jos išlaikė egzaminą, tačiau šįmet nežinia, kaip bus, nes nežinome kiek pažeistas ir kokios kokybės daržoves teks laikyti", - sakė ūkininkas.

Kol kas vėlyvieji kopūstai atrodo gražiai, tik nežinia, ar jų nepažeis drėgmė

Ne ką geriau ir su bulvėmis - ankstyvosios užaugo gana puikios ir vėlyvesnės neblogos. Tačiau jas taip pat puola puviniai. „Atrodo, darbininkai atidžiai perrenka bulves, jas sufasuojame ir po dienos kitos jau maiše randu kokį puvėką. Vadinasi, bulvės viduje turi puvinio židinių. Tad su laikymu gali būti problemų. Galime tik pasidžiaugti, jog bulvių derlius geras, tačiau kaip jį reikės išsaugoti - labai didelis galvosūkis", - nerimo neslepia patyręs daržininkas.

V. Girdzijauskas nelinkęs guostis, tačiau šių metų tikrai nevadina geriausiais: juk daržovių auginimas reikalauja daug kaštų, o pelno, panašu, bus gana kukliai. Daigus lančiūnaviškis nepigiai perka Vokietijoje ir Lenkijoje, o kur dar išlaidos žemės dirbimui trąšoms. „Kažkaip aplinkiniai linkę matyti tik tai, kai mes užauginame gerą derlių, tačiau kiek tas auginimas pareikalauja išlaidų niekam nerūpi. Šiandien aš galvoju, kad tik nepatirčiau nuostolių ir liktų pinigų paskolai sumokėti, kurios reikėjo statant daržovių saugyklą, o apie kitokius pelnus net negalvoju", - atvirai sako daržininkas. Šalies daržininkai, pasak V. Girdzijausko, priklausomi ne tik nuo Lietuvos prekybininkų, bet ir nuo padėties Lenkijoje bei Rusijoje.

Vasarą V. Girdzijausko ūkyje dirba apie 80 žmonių

„Šįmet ypač sudėtinga buvo parduoti ankstyvąsias bulves, mat prekybininkai buvo užsipirkę nebrangiai prisipirkę egiptietiškų ir lenkiškų bulvių, tad mūsiškės gana ilgai laukė savo eilės, kol bus parduotos atvežtinės. Į Rusiją paprastai pradedame bulves vežti po Naujųjų metų. Kai kada mūsų daržovių rusams reikia, kai kada - ne. Taip ir gyvename nežinioje. O su lenkais mums ypač sunku konkuruoti. Jie daržoves augina turėdami 3 procentų pridėtinės vertės mokestį, o pas mus jis net 21 procento. Taip, kad jie mums muša kainas", - sakė V. Girdzijauskas.

Daržininkai šį penktadienį, rugpjūčio 17 d., renkasi į tradicinį metinį seminarą, kuris šiemet vyks dviejuose Kėdainių r. ūkininkų - S. Dambrausko ir V. Kuprevičiaus - ūkiuose. Seminare bus diskutuojama apie šio laikmečio iššūkius daržininkystės sektoriui ir daržovių augintojų jungimosi į gamintojų grupes galimybes.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai