Daržininkai jaučia pavasario ritmą
2016-03-01

Panevėžio r./Kėdainiai. Daržininkai Milda ir Stasys Mikelioniai sausį pardavė pekininius kopūstus, o dabar iš saugyklos baigia parduoti bulves, burokėlius svogūnus, ir jau planuoja kokias daržoves augins šį sezoną. Kėdainių rajono daržininkai Rosita ir Arūnas Liubomirskai visus metus augina svogūnų laiškus - vasarą laukuose, o  rudenį, žiemą ir pavasarį - šiltnamyje želdina svogūnų ropeles.

Ūkininkai Mikelioniai valdo 75 ha ūkį, daržoves augina pagal išskirtinės kokybės reikalavimus 50 ha plote. Šiais metais kaip ir kasmet maždaug po 10 ha bus skirta bulvėms ir pekininiams kopūstams, 8 ha burokėliams, 20 ha svogūnams, o 2 ha plote dėl įvairovės dar augins morkas, šaknines petražoles, ropes, cukinijas ir moliūgus.

„Pekininiai kopūstai - mūsų ūkio vizitinė kortelė ir strateginė prekė. Jų derlių pradedame imti rugpjūčio pabaigoje, o paskutines gūžes parduodame sausio pabaigoje", - teigia Mikelioniai, jau 10 metų auginantys šias lietuvių pamėgtas daržoves. Seniau pastebėję prekybos centruose parduodamus iš Lenkijos importuotus pekininius kopūstus, Mikelioniai ryžosi juos pradėti auginti Lietuvoje ir pirkėjams pateikti savo išaugintą kokybišką produkciją.

Milda Mikelionienė

Auginant šias įnoringas ir daug rankų darbo reikalaujančias daržoves, ūkininkai susidūrė su įvairiais sunkumais, tačiau per eilę metų įgiję patirties, ir toliau kasmet augina šiuos kopūstus. Pasak Mildos, pekininių kopūstų auginimas kiekvienais metais - loterija, labiausiai priklausanti nuo metereologinių sąlygų - šilumos, drėgmės kiekio (pertekliaus ar trūkumo), pasirinktų veislių, sodinimo laiko ir kenkėjų bei ligų paplitimo.

Didžiausia problema auginant šias daržoves - kopūstinės kandys, kurios gadina prekinę produkcijos išvaizdą. Jų lapai minkšti, ne tokie stangrūs ir kieti kaip gūžinių kopūstų. Atsižvelgiant į neatsparumą kopūstų šaknų gumbui, reikia vengti auginti po kryžmažiedžių augalų - rapsų, kopūstinių daržovių. Mikelioniai pekininius kopūstus augina po svogūnų, bulvių, burokėlių arba javų.

Nors ši daržovė laikoma greitos vegetacijos, ji skirstoma pagal sunokimo laiką: ankstyvos veislės - 40-55 dienų, vidutinio ankstyvumo - 55-60 dienų, vėlyvos - 60-80 dienų. Per keletą metų iš daugybės augintų pekininių kopūstų veislių ir hibridų, labiausiai pasiteisino rudeniniam derliui ir ilgam laikymui Morillo-Storido F1 ir Bilko H hibridai. Jų gūžės išsilaiko iki sausio - vasario mėnesio ir nepajuoduoja. O vasaros sezonui tinkamiausias hibridas Sprinkin H. Šį sezoną pekininius kopūstus augins tik rudeniniam derliui Bilko H ir naujus hibridus - Yuki F1 ir Kiseki F1, o vasaros derliui, atsisakant rizikos, jų neaugins.

Ropeles želdina visus metus

Daržininkai Rosita ir Arūnas Liubomirskai iš Surviliškio (Kėdainių r.) visus metus augina svogūnų laiškus - vasarą laukuose, o  rudenį, žiemą ir pavasarį - šiltnamyje želdina svogūnų ropeles. Svogūnų želdinimu verčiasi jau 15 metų. Pasiteisino pasirinkta specializacija, per eilę metų atsirado šio verslo patirtis.

Ūkininkai R. ir A. Liubomirskai dirba 27 ha žemės, kasmet augina po 10-12 ha svogūnų, 1 ha krapų (per sezoną žalumynams ir agurkų rauginimui), 0,4 ha - petražolių, likusį plotą užima javai, kurie būtini dėl sėjomainos. R. ir A. Liubomirskai savo ūkyje daržoves augina pagal išskirtinės kokybės reikalavimus - naudoja tik minimalius, augalų vegetacijai būtinus trąšų kiekius, ribotai naudoja chemines apsaugos priemones, tausoja aplinką.

Liubomirskai svogūnų ropeles atželdinimui pradeda sodinti šiltnamyje rugsėjo viduryje  ir tai tęsiasi visą rudenį, žiemą ir pavasarį

Šiltnamis 4 arų, dengtas polietileno plėvele, žiemai uždengiamas dar antru plėvelės sluoksniu, kad būtų šilčiau. Šiltnamyje sukonstruota centrinė šildymo sistema, vamzdynas, radiatoriai. Katilinė įrengta ūkinėje pastato dalyje. Kurui naudojama malkos ir akmens anglis.

Šiltnamyje paruoštos lysvės. Svogūnų augintojai naudoja universalų durpių substratą daržovių auginimui, pagamintą iš ekologiškai švarių, vidutinės frakcijos durpių, su reikiamu makro ir mikroelementų kiekiu.

Norint atželdinti didesnį kiekį svogūnų laiškų, šiltnamio viduryje įrengtos papildomai 2 lysvės „antrame" aukšte. Pagrindas sukaltas iš lentų, ant jų patiesta polietileno plėvelė, kad durpės nebyrėtų žemyn ant želdinamų svogūnų laiškų. Kad drėgmės perteklius išbėgtų, plėvelėje padarytos skylutės. Prieš svogūnų ropelių sodinimą substratas gausiai paliejamas šiltu - 22-24 °C vandeniu, grunto temperatūra turi būti 20-22 °C.

Želdinimui rudenį ir žiemos pradžioje, sodinamos 3-5 cm skersmens ropeles, nes jos greičiau įsišaknija nei didesni svogūnai, kurie sodinami vėliau, vasario - kovo mėn., kai baigiasi jų ramybės periodas. Svogūnai sodinami tiltiniu būdu (ištisai - ropelė prie ropelės), vidutiniškai po 10 kg ropelių į 1 kv. m, jų apie 300, priklausomai nuo jų dydžio.

Vegetacijos metu palaikoma oro temperatūra: dieną - 20-22 °C, naktį - 18-20 °C, grunto - 20-22 °C. Atželdinant svogūnų ropeles aukštesnėje temperatūroje, laiškų kokybė būna blogesnė. Jie būna ploni, ištysę ir vandeningi, greitai praranda prekinę išvaizdą. Priklausomai nuo temperatūrinio rėžimo ir sodinimo laiko svogūnų laiškai išauga per 25-35 dienas. Pasodinus svogūnų ropelės laistomos šiltu (22 -24 °C temperatūros) vandeniu pirmoje dienos pusėje (7-12 val.), retai, bet gausiai (atsižvegiant į grunto drėgmę). Želdinimo metu, papildomai svogūnai netręšiami.

Svogūnų laiškų derlius pradedamas imti, kai jų aukštis pasiekia 15-20 cm. Svogūnų laiškai išauga per 3-4 savaites priklausomai nuo šviesos ir šilumos sąlygų, metų laiko, žiemą - ilgiau, pavasarį - greičiau. Derliaus ruošimo metu svogūnų laiškai turi būti sausi. Laiškai nuimami apipjaustant ropeles peiliu.

Pirmiausia nuo rugsėjo mėnesio pradedami ir želdinami per visą žiemą Stuttgarter Riesen, nes jų ramybės laikotarpis trumpiausias, ypač vidutinio dydžio, 3-5 cm skersmens, ropelių, nuo kovo mėnesio - Centurion (reikalaujantys ilgesnės ramybės), o vėliausiai - balandžio - gegužės mėnesiais - Balusta (ilgiausios ramybės) veislė. Išrovus atiderėjusias ropeles, pašalinamas naudotas substratas, užpilama naujo durpinio substrato. Rudens laiškų derliui augins Parade, kuriuos vadina tiesiog laiškiniais svogūnais, nes neaužaugina ropelių.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai