Darbo vietos kaime branginamos
2014-07-08

Šilutė/Vilnius. Jauna Šilutės rajono verslininkė Lina Matimaitytė sako, kad 10 darbo vietų kaimo žmonėms yra labai didelė paspirtis, į darbą jie eina noriai, dirba gerai, nes itin brangina darbo vietas. Įmonėje dirbančių žmonių amžiaus vidurkis - 35 metai, visi su šeimomis.

UAB „Žemera" kasa smėlį ir žvyrą iš karjerų, kurių Šilutės rajone yra ne vienas. Prieš penkerius metus įsikūrusi įmonė 2011 m. pasinaudojo Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos priemonės „Parama verslo kūrimui ir plėtrai" parama, už kurią įsigijo naują galingą techniką - sietuvą, ilgastrėlį ekskavatorių. Dabar žvyras išgaunamas net iš 15 metrų gylio.

Iki tol įmonės technika buvo sena ir nenaši. L. Matimaitytė labai vertina paramą ir sako, kad įmonės darbas iš esmės pasikeitė. Pasak jos, svarbu ne tik nauja technika, bet ir įsipareigojimas kurti darbo vietas kaimo gyventojams. Verslininkė augina du vaikus ir mano, kad tokie papildomi verslai suteikia kaimui pasitikėjimo ateitimi, galimybę gyventi ir išgyventi.

Vidmantas Variakojis, UAB „Aldmantas" vadovas, pasakoja, kad jo įmonėje dirba 12 žmonių, jie teikia spausdinimo paslaugas, gamina lipnias etiketes. Įmonė įsikūrusi Vilniaus rajono Maišiagalos seniūnijoje. Įmonė gavo pusės milijono litų paramą 2010 m., už kurią įkūrė naujų darbo vietų, įsigijo naują pažangią spausdinimo techniką iš Anglijos, Vokietijos, Šveicarijos. Įmonėje dirba daugiausia jauni žmonės, darbas nelengvas, reikia ne tik išmanyti naujas technologijas, bet ir nemažai fizinės jėgos.

V. Variakojis prisimena, kad prieš įkurdamas įmonę nemažai konsultavosi su specialistais ir draugais, kokio verslo imtis, kurį būtų galima plėtoti kaime. Pasirinkta buvo teisingai. Projektą paramai pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos priemonę „Parama verslo kūrimui ir plėtrai" padėjo parengti konsultantai, tad didelių sunkumų nekilo.

Projektas buvo įgyvendinamas trejus metus. Verslininkas sako esąs įsitikinęs, kad tokios nedidelės įmonės kaimui labai naudingos, tikras išsigelbėjimas, kuriant papildomas darbo vietas. „Darbuotojų atlyginimai skirtingi, tačiau vidurkis siekia 1,5-2 tūkst. Lt", - pastebi įmonės vadovas. Jis svarsto, kad jei bus palankios sąlygos, bandys pretenduoti gauti paramą ir naujuoju programiniu laikotarpiu, nes dar turi idėjų, kurias norėtų įgyvendinti.

Komentuoja Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento Alternatyviosios veiklos skyriaus vyr. specialistė Jelena Dokudovič:

„Alternatyvių žemės ūkiui verslų kūrimas ir plėtra kaimo vietovėse leidžia gauti papildomų pajamų, turėti lankstų darbo grafiką, dirbti namų aplinkoje, derinti įvairias veiklas. Pasinaudojus parama alternatyvioms žemės ūkiui darbo vietoms kurti per 2007-2013 m. laikotarpį sukurtos 2 156 naujos darbo vietos.

Ši parama teikiama verslo vystymui kaimo vietovėse ir miestuose, kuriuose gyventojų skaičius neviršija 6 tūkst. (išskyrus savivaldybių centrus).

Alternatyvių žemės ūkiui veiklų plėtrai 2007-2013 m. laikotarpiu skirta 672,5 mln. litų. Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemones (nuo įgyvendinimo pradžios iki š. m. birželio) pabaigos pateiktos 2 079 paramos paraiškos, kuriose prašoma paramos suma siekia 1 206, 2 mln. Lt., pasirašytos 1 046 paramos sutartys arba patvirtintos paramos paraiškos, kuriose paramos suma sudaro 600 mln. Lt. Išmokėta 438 mln. t, arba 65 proc. išmokėjimų nuo patvirtintos paramos sumos.

Pagal priemonę „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos" 2007-2013 metų laikotarpiu paramą gavę pareiškėjai daugiausia vykdė veiklas laisvalaikio organizavimo paslaugų teikimo, amatų plėtros, mažmeninės prekybos, atsinaujinančios energijos ir pakaitinio kuro gamybos srityse. Taip pat buvo pareiškėjų, kurie paramos lėšomis pradėjo teikti vaikų priežiūros ir kitokias specializuotas paslaugas. Šias ne žemės ūkio veiklos sritis daugiausia plėtojo ūkininkai.

Iš turimų duomenų ir pasiekimų galima teigti, kad alternatyvus žemės ūkiui verslas kaimo vietovėse padeda stabdyti emigraciją, užtikrinti gyventojų pajamas, įvairinti veiklą".

ŽŪM inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai