Cukrinių runkelių augintojams - lauko diena
2014-06-20

Kėdainių r. „Atrodo, kad gamta atsigręžė į cukrinių runkelių augintojus ir daugiau nebesiųs jiems išbandymų", - juokaudamas sakė cukrinių runkelių augintojus į lauko dieną pakvietęs bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai" žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris.

Nors sinoptikai prognozavo lietingą ir vėjuotą dieną renginiui, žemdirbius Antano ir Manto Pacaičių valdos Kėdainių rajone Pernaravos seniūnijoje pasitiko jaukiais saulės spinduliais. A. Pacaitis, cukrinius runkelius auginantis maždaug 800 hektarų laukuose, net pajuokavo, kad kolegos galėjo atvykti ne tuščiomis, o atvežti po kibirą vandens, mat runkeliams šiuo metu jis tikrai nepamaišytų.

„Mes metuose turime tris susitikimus su ūkininkais, kurie mums tiekia žaliavas. Žiemai baigiantis susitinkame fabrike ir pasidaliję praėjusių metų patirtimi aptariame būsimus planus, vėliau renkamės pas Antaną Pacaitį lauko dienoje, kad įvertintume jo pažangų ir novatorišką ūkininkavimą, o galiausiai susitinkame runkelių kasimo kombainų demonstravime. Džiugu, jog visis susitikimai domina mūsų partnerius", -  sakė S. Mozeris.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Saldžiųjų šaknų augintojus domino technika, kuri tarnauja auginant runkelius

Cukraus rinkoje šiuo metu yra daug nežinomųjų. Cukrus pinga, tad iš to kylą įvairių diskusijų. „Po 2017 m. atsivers naujos cukraus eksporto galimybės į pasaulinę rinką. Be to, baigiasi mūsų tarpprofesinis susitarimas su žemdirbiais, tad dabar gyvename derybų laike. Pastarieji treji metai žemdirbius išlepino: dėl palankių sąlygų ir gerų technologijų augo puikūs rekordiniai derliai. Už kuriuos buvo mokami nemažas atlygis, tad dabar gana sudėtinga planuoti „sausesnę" ateitį. Tačiau bangų būna visur - kartais tenka pasidžiaugti pakilimais, o kartais tenka susiveržti diržus nuosmukyje", - teigė  bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai" žemės ūkio direktorius.

Žemės ūkio kooperatyvo „Kėdainių krašto cukriniai runkeliai" valdybos pirmininkas Algis Šleževičius sakė, jog kai kuriuos cukrinių runkelių augintojus neramina nežinia dėl ateities

„Mažėjančios cukraus kainos mums duoda labai negerus signalus. Ieškome kompromisų, bet aišku, kad nusileisti turės abi pusės - ir augintojai, ir gamybininkai. Europoje buvo sukauptas maždaug dviejų milijonų tonų cukraus perteklius, tad prasidėjęs prekybinis karas palietė ir mus. Gerai nors tiek, kad Europoje dar neturime cukraus iš trečiųjų šalių.  Šįmet sunku tikėtis didelio pelno už runkelius. Pernai už toną runkelių gavome gana nemažą atlygį, tačiau jau susitaikėme su mintimi, kad šiųmetis derlius bus pigesnis. Be to, jis, greičiausiai, bus ir kuklesnis. Juk gamta pavasarį pateikė nemalonumų: kai kur praūžusios liūtys gerokai išretino runkelių laukus." - situaciją apibūdino A. Šleževičius.

Dvidešimt dvejus metus cukrinius runkelius auginantis Bronislovas Mickevičius sakė, kad juos augindamas išbando įvairias technologijas. „Auginu apie 60 hektarų runkelių, turiu visą techniką, nes nemėgstu būti priklausomas nuo kitų. Šįmet runkelius sėjau į išartą dirvą, tačiau naujoviškai įterpiau trąšas su grūdų sėjamąja. Gaila, kad poroje laukų derlių apgadino liūtis, tad kai kur turėsiu praretintus pasėlius. Manau, kad vieną lauką nuo retėjimo išgelbėjo panaudotos fabriko kalkės - jos neleido dirvožemyje susidaryti plutai", - patirtimi dalijosi patyręs žemdirbys.

Antano Pacaičio auginami runkeliai net ir po orų išbandymų atrodo puikiai

Pasak S. Mozerio, ūkininkai Pacaičiai yra labai pažangūs cukraus gamintojų partneriai. „Malonu bendradarbiauti su žemdirbiais, kurie yra ne tik atsakingi, bet ir domisi naujovėmis bei mielai jas išbando. Antanas Pacaitis - mūsų partneris jau daugiau kaip dvidešimt metų. Jis mielai bando naujas technologijas, naujas veisles. Sukaupta patirtimi noriai dalijasi su kolegomis", - sakė cukraus įmonės fdirektorius.

Į seminarą susirinkę žemdirbiai sakėsi nedrįstą prognozuoti šiųmečio derliaus, nes gamtinės sąlygos buvo gana kaprizingos: ankstyvas pavasaris suteikė vilčių, vėliau sekė vėsus ir sausas laikotarpis, tad runkeliai atsigauna tik pastaruoju metu, kai sulaukta drėgmės ir šilumos.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai