Cukriniai runkeliai stebina cukringumu
2013-09-18

Kėdainiai. Rugsėjo 16-ąją į Kėdainių cukraus fabriką pradėtas vežti šiųmečių runkelių derlius. Perdirbėjai pastebi - jau pirmieji runkeliai vienu procentu viršijo bazinį 16 proc. cukringumą.

Pernai Kėdainiuose pagaminta per 111 tūkst. t cukraus, šįmet planuojamas kiek mažesnis kiekis - apie 100 tūkst. tonų. „Mažėjimui įtakos turi pasaulinė cukraus rinka. Fabriko savininkai šįmet nutarė gaminti mažiau pramoninio cukraus, tad bendros gamybos apimtys planuojamos mažesnės. Kitąmet vėl žadame didinti kiekius", -  sakė bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai" žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris.

Šiemet fabrike įdiegta ASP administravimo sistema, kuri jungia visą įmonės darbą. „Tiesiog atsisakome bendravimo popieriniais laiškais ir viską perkeliame į elektroninę erdvę. Ši sistema labai panaši į elektroninę bankininkystę. Kiekvienas mūsų partneris gauna prisijungimo prie sistemos kodus ir galės sužinoti svarbiausias naujienas bei aktualijas. Pavyzdžiui, pridavus runkelius nebereikės laukti maždaug savaitės, kad sužinotum, kokio cukringumo ir kokios kokybės jie buvo. Visi sandorio duomenys į sistemą įkeliami per kelias minutes", - naujieną pristatė S. Mozeris.

Šį sezoną Kėdainių cukraus gamintojai pasitiko be didesnių investicijų, tačiau buvo tvarkyta infrastruktūra, remontuoti keliai, atnaujintos gamybos linijos.

Pirmąją naujojo sezono dieną perdirbėjai iš ūkininkų priėmė apie 1 tūkst. t runkelių. „Planuojame išlaikyti pernykštį tempą, kai kasdien perdirbdavome iki 6 tūkst. t runkelių. Labai džiaugiamės, kad žaliava šįmet užaugo kokybiška ir jos netruks. Runkeliams pakako ir saulės, ir drėgmės. Gal kol kas šiek tiek mažesnis šaknų derlius, tačiau tai atperka itin aukštas cukringumas. Dar nebuvo tokio sezono starto, kad jau pirmomis dienomis runkeliai viršytų bazinį cukringumą", - teigė S. Mozeris.

Pasak jo, nereikia pamiršti, kad runkeliai rugsėjo ir spalio mėnesiais gana intensyviai auga, tad derlius tikrai didės. „Pasitaiko atvejų, kai apie 30 proc. derliaus užauga nuo tada, kai pradedami kasti pirmieji runkeliai", - sakė bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai" žemės ūkio direktorius.

S. Mozerio teigimu, neblogo runkelių derliaus ir geros cukraus gamybos tikisi kolegos Švedijoje, tačiau danai ir suomiai šįmet augina gana kuklų cukrinių runkelių derlių.

Vienas pirmųjų į Kėdainių cukraus fabriką runkelius pirmąją naujojo sezono dieną atvežė Ąžuolaičių k. (Dotnuvos sen.) ūkininkaujantis Petras Vaitelis. Jo auginami runkeliai, atrodo, sumuš cukringumo rekordus. Jau pirmosios šaknys bazinį cukringumą gerokai viršijo ir siekė 18,7 procento. „Cukrinių runkelių auginu gana kukliai, tik 15 ha, bet tiek pakanka, kad įvykdyčiau pagal turimą kvotą keliamus reikalavimus. Šįmet runkelius pasėjau į gana lengvas žemes ir tai man pakišo koją. Nemaža dalis per vasaros sausras išdegė, tad derlius nebus didelis. Praradimus kompensuoja aukštas cukringumas, kurį pasiekiau laiku šakniavaisiams davęs kalio trąšų. Kol kas apie cukrinių runkelių derlių išvadų nedarau, reziumuosiu, kai baigsiu juos kasti", -  sakė P. Vaitelis.

Cukrinius runkelius bendrovei „Nordic Sugar Kėdainiai" augina per 380 augintojų, dauguma jų ūkininkauja Kėdainių ir aplinkiniuose rajonuose.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai