Cukriniai runkeliai pamažu keliauja į fabrikus
2013-09-24

Vilkaviškis. Suvalkijos ūkininkai jau pradėjo kasti cukrinius runkelius ir pagal grafiką vežti juos į fabrikus. Saldžiąsias šaknis Vilkaviškio rajone augina 280 žemdirbių daugiau kaip 2,3 tūkst. ha plote.

Marijampolės cukraus fabrikas cukrinių runkelių supirkimo sezoną pradėjo rugsėjo 12 d., tačiau lietus kiek pristabdė darbus laukuose. Visu pajėgumu fabrikas dirba tik nuo rugsėjo 19 d. Sezonui pradėti žaliavos nepritrūko, nes orų prognozes nuolat sekantys ūkininkai nemažai cukrinių runkelių nukasė dar prieš prasidedant ilgajam lietaus periodui.

„Šiemetinė vasara pašykštėjo lietaus bei saulės, reikalingos cukrinių runkelių sėkmingam augimui, ir šaknys užaugo 15–20 proc. mažesnės, tad nustebome pirmosiomis dienomis sulaukę 18,5 ir net 19 proc. cukringumo žaliavos, – sakė UAB „Arvi cukrus“ generalinis direktorius Andrius Leškevičius. – Tačiau situacija pamažu keičiasi: šiuo metu tiesiai iš laukų atvežami runkeliai jau ne tokie cukringi – 17 ir 16 proc. Vis dėlto tikėsimės, kad spalio mėnesį cukringumas dar bus neblogas ir šaknų svoris padidės“.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Direktorius baiminosi, jog dėl blogų orų smulkesni runkelių augintojai nesugebės laiku nukasti šakniavaisių ir atvežti pagal nustatytą grafiką. Tačiau, bendradarbiaujant su ŽŪK „Suvalkijos regiono cukriniai runkeliai“, vienijančiu per  200 Suvalkijos žemdirbių, daugelis problemų sprendžiama tarpusavyje tariantis, padedant vieni kitiems.

Šiuose įrengimuose runkelių masė virsta kristalizuotu saldžiu skysčiu

Fabrikas nuo sezono pradžios jau sureguliavo visus gamybinius procesus ir dabar per valandą perdirba 90–100 t runkelių. Šiemet fabrikui ūkininkai įsipareigojo užauginti 270 tūkst. t šakniavaisių arba 80 tūkst. t daugiau, negu fabrikui reikia, kad įvykdytų  26 tūkst. t baltojo cukraus kvotą, nustatytą pagal Europos cukraus reglamentą. Taigi, fabrikas pagamins apie 10 tūkst. t virškvotinio cukraus.

Fabriko vadovai prisipažįsta, kad kartais šiek tiek vėluoja atsiskaitymai su žemdirbiais, tačiau stengiamasi, kad jie pinigus gautų kiek įmanoma greičiau. Mat nenorima, jog sulaukus 2017 m., kai Europoje bus naikinamos baltojo cukraus gamybos kvotos, ūkininkai būtų praradę interesą auginti fabrikui svarbią žaliavą.

Pernai tarp UAB „Arvi cukrus“ ir kooperatyvas „Suvalkijos regiono cukriniai runkeliai“ pasirašė tarpprofesinį susitarimą, galiojantį trejus metus, pagal kurį ūkininkai savo runkelius gali parduoti dvejopa kaina. Vieni pasirašė sutartis su fiksuota 129 Lt už toną kaina, kiti – 120 Lt už toną plius cukraus rinkos kainos priedas.

„Tie, kurie 2012 m. pasirašė sutartis su priedu, gavo gerokai daugiau pelno negu tie, kurie pasirašė fiksuotos kainos sutartis.  Šįmet tikriausiai bus tie metai, kai kintama ir fiksuota kainos susilygins“, – sakė  A. Leškevičius.

UAB „Arvi cukrus“ priklausantis fabrikas  Marijampolėje rimtai ruošiasi kvotų naikinimui, tad jau šįmet kiek modernizavo žaliavų priėmimą. Laboratorijoje imami runkelių mėginiai, jie žymimi brūkšniniais kodais. Per šiuos metus į fabriko renovaciją ir energetinį efektyvumą investuota per 7 mln. Lt. Energijos sąnaudų mažinimas cukraus fabriko planuose numatytas ir kitais metais, mat tai leistų geriau konkuruoti rinkoje.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai