Būsimo derliaus prognozėse rekordų nenumatoma
2013-07-01

Akademija (Kėdainių r.). Mokslininkai, atlikę išsamius pasėlių stebėjimus, jau skelbia būsimo derliaus prognozes. Pernykščių rekordinių metų tikėtis neverta - šiemet žieminių kviečių derlius prognozuojamas maždaug viena tona iš hektaro mažesnis negu pernai.

Preliminarias derliaus prognozes, kaip ir kasmet, pateikė Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto mokslininkai. Žemdirbystės instituto Dirvožemio ir augalininkystės skyriaus vedėjas Virginijus Feiza (nuotr.) apibendrino, kad rekordinio derliaus tikrai nebus.

„Pernai vidutinis derlius buvo 5,2 t/ha, o šiemet mes prognozuojame 4,4 t/ha. Dar galima pasakyti ir taip: palyginti su pernai metais, šiemet žieminių kviečių derlius nukrito 1 t/ha", - „Mano ūkiui" sakė V. Feiza.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Žemdirbių planus sujaukė orai

Kodėl? Pirmiausia dėl to galima kaltinti vėlyvą pavasarį ir tai, kad daugelis žemdirbių dėl netinkamų dirvos sąlygų gerokai pavėlavo pirmą pavasarinį tręšimą azoto trąšomis. Daugelyje ūkių susidarė tokia situacija, kad augalų vegetacija prasidėjo staigiai ir smarkiai, reikėjo tręšti visus pasėlius ir tiesiog fiziškai nebuvo įmanoma spėti to padaryti.

Mažesniam derliui įtakos neabejotinai turės ir silpnesnis augalų krūmijimasis. Javai šiemet labai skuba augti (netgi peršokdami kai kuriuso augimo tarpsnius), auginti varpas.

Iki šiol augalai augo intensyviai, nes užteko ir drėgmės ir šilumos. Tačiau pastebėta, jog yra laukų, kur trumpesnės negu įprastai javų varpos. Žieminių javų pasėliuose matyti piktžolių: gana plačiai išplitusios dirvinės smilguolės, taip pat yra ir rugiagėlių. Nuo pavasario kai kuriuose jautrių ligai veislių pasėliuose intensyviai išplito miltligė, o pastaruoju metu daugumoje pasėlių smarkiai plinta septoriozė. Randama nemažai kenkėjų - lemų ir pjūklelių - pažeidimų.

Užsitęsus šaltam ir ilgam pavasariui, žieminiai rapsai taip yra silpnesni, mažiau šakoti. Šakų susiformavo 10-12 proc. mažiau negu praėjusiais metais.

Vasarinių augalų pasėliuose - daug kenkėjų ir ligų

Vasariniai rapsai, esant lietingai gegužei, sudygo ir vystėsi gerai, tačiau šiaurės Lietuvoje,  užsitęsus šiltam periodui, kai dienomis oras sušildavo iki 25-29 °C, buvo labai intensyvus žiedinukų antplūdis. Rapsiniai žeidinukai padarė nemažą žalą vasariniams rapsams ir dėl to intensyviau žydi tik šalutiniai žiedynai.

Vasariniuose miežiuose anksti pradėjo plisti tinkliškoji dryžligė. Žemesnėse vietose ar ten, kur suspaustas dirvožemis augalai nugeltę, numirkę. Pasėliai labai netolygūs. Dėl sausringų orų žirnių vystymasis sunkiuose dirvožemiuose gerokai prastesnis negu lengvesniuose.

Cukrinių runkelių pasėliai atrodo neblogai. Tačiau yra krušos pažeistų pasėlių. Daug kur randama bakterinės dėmėtligės pažeidimų.

Bulvių būklė gera, tačiau joms augti dirvoje jau trūksta drėgmės. Bulvėse yra amarų, pradeda kenkti kolorado vabalai. Esant šiltiems ir drėgniems orams, pradeda plisti maras.

Kukurūzų derlių prognozuoti dar anksti  - šiuo metu kukurūzai intensyviai auga, kai kur plotai piktžolėti, tačiau esant pakankamai drėgmės ir šilumos, ūgtelėję kukurūzai turėtų užstelbti piktžoles.

Nors pavasaris vėlavo dviem savaitėm, tačiau dėl vėliau plūstelėjusių šiltų ir drėgnų orų, dabar augalai yra visiškai pasivyję įprastus augimo tarpsnius, tad javapjūtė turėtų nevėluoti.

2013 m. žemės ūkio augalų derlingumas (t/ha) – birželio 30 d. prognozės

Augalas

Prognozuojamas derlingumas (t/ha)

Vakarų Lietuva

Vidurio Lietuva

Rytų

Lietuva

Vidutiniškai Lietuvoje

Žieminiai kviečiai

3,6

4,8

3,0

4,4

Žieminiai rugiai

2,2

3,0

2,0

2,5

Žieminiai kvietrugiai

3,1

4,0

2,5

3,4

Žieminiai miežiai

2,6

3,6

X

3,2

Žieminis rapsas

2,5

3,2

2,0

2,8

Vasarinis rapsas

1,8

2,3

1,6

2,0

Vasariniai miežiai

2,6

3,6

2,3

3,0

Vasariniai kviečiai

3,0

4,0

2,3

3,5

Vasariniai kvietrugiai

2,4

3,3

2,3

2,7

Avižos

2,0

3,0

1,9

2,3

Pluoštinių linų pluoštas

X

X

X

-

Sėmeninių linų sėmenys

X

1,3

X

1,3

Kukurūzai (silosui)

*

*

*

*

Kukurūzai (grūdams)

*

*

*

*

Grikiai

0,9

1,1

0,9

1,0

Žirniai

2,0

2,3

2,0

2,2

Pupos

X

2,0

X

2,0

Cukriniai runkeliai

X

52

X

52

Bulvės

16

20

18

19

Daugiametės žolės (šienas)

2,8

4,0

2,5

3,0

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai