Avys puošia ir Suvalkijos kraštovaizdį
2013-10-15

Vilkaviškis. Prognozuojama, kad kitąmet, kai  prasidės naujas paramos kaimo plėtrai skyrimo etapas, avių Suvalkijos kalvelėse padaugės. Mat pagrindinis paramos „kąsnis“ turėtų atitekti gyvulininkystei, o avininkystė –  mažiausiai priežiūros reikalaujanti jos šaka.

Vilkaviškio rajone avis šiuo metu laiko 105 augintojai. Bendras šių gyvulių skaičius šiek tiek viršija 1,5 tūkstančio. Tiek pat avių laiko ir šakiečiai, tik augintojų Šakių rajone daugiau – 144. Marijampolės savivaldybėje 118 augintojų registravo per 1 tūkst. avių.

„Jau ir pas mus yra įdomesnių avių veislių. Vienas virbalietis augina vilšyrhornų bevilnes avis. Avininkyste pradėjo domėtis jauni žmonės, – sakė Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyresnioji specialistė Jūratė Bindokaitė. – Tačiau veislinių avių bandų rajone neužregistruota, nors susidomėjimas, atrodo, kyla. Šiuo metu daugiau kaip 100 ūkininkų laiko mišrias avių ir ožkų bandas“.

Kaunietis Arūnas Kemfertas kitąmet žemes žada perimti iš močiutės Izabelės Mildos Gajauskienės

Avininkyste  susidomėjo  močiutės žemes Graužinių kaime (Gražiškių sen.) kitąmet perimti pasiruošęs kaunietis Arūnas Kemfertas. Visą amžių  netoli Lenkijos sienos ūkininkaujanti Izabelė Milda Gajauskienė dar ir dabar, įžengusi į devintą dešimtį, deklaruoja pievas ir tvarko jas taip, kaip reikalauja taisyklės. Neseniai senolės žemes tikrinusi Nacionalinė mokėjimo agentūra priekaištų dėl priežiūros  neturėjo.

Apie 16 ha perimti nusprendęs anūkas ketina išsinuomoti dar tiek pat žemės ir užveisti avių.
Ūkininkauti susiruošęs vyriškis tvirtina jau dairęsis, kur įsigyti veislinių gyvulių.  Gražiškių apylinkėse jis planuoja auginti apie 100 veislinių ir 50 mėsinių avių. Be to, jei pavyktų gauti paramą jaunojo ūkininko įsikūrimui, Graužinių kaime turėtų iškilti ir vilnų karšykla, gal net skerdykla. Vyras sakė važinėjęs po parodas, seminarus, tad jo pažintis su avininkyste ir avienos produktais  nėra paviršutiniška. Rugsėjį būsimasis ūkininkas lankėsi parodoje „Avis aprengs ir pamaitins“, kuri vyko Molėtuose. Jis susižavėjo škudžių veislės avimis.

Trečią sezoną Vygrelių kaimo (Gražiškių sen.) kalvelėse avis augina Jūratė Žebrauskienė. Prieš trejus metus vieną avį ji gavo pagal  Gražiškių  bendruomenės ir Baltijos labdaros fondo projektą. Jo  metu žmonės buvo aprūpinami gyvuliais. Dabar pievose ganosi jau šešios avys. Pirmąjį dovanotos avies atsivestą ėriuką ūkininkai padovanojo kitai šeimai, nes tokios buvo projekto sąlygos.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Vygrelių kaimo gyventoja Jūratė Žebrauskienė nederlingose žemėse augina būrelį avių

Visas avis vygreliškiai augina vilnai. Savo augintinių jie neskerdžia ir planuoja auginti tiek, kiek galės iššerti. „Visada norėjau turėti avių, nes jos nelepios, be to, mes naudojame daug vilnos, tad avys šeimai labai reikalingos, – pasakojo ūkininkė. – Mes jas kerpame, vežame vilnas į karšyklą, verpiame, o žiemą mezgu. Visai šeimynai užtenka kojinių, pirštinių, megztinių“. Nederlingose Vygrelių žemėse Žebrauskai augina ir karvių.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai