Artėjant žiemkenčių sėjai, svarbu įvertinti sėklos kokybę
2012-08-16

Akademija, Kėdainių r., rugpjūtis 14 d. Šiemet javapjūtė vyksta kaip reta sudėtingomis sąlygomis - žemdirbiams tenka gaudyti kiekvieną saulės švystelėjimą. Padidintos drėgmės sąlygos neabejotinai turės neigiamos įtakos ir grūdų kokybei. Į tai žemdirbiams reikėtų atkreipti dėmesį planuojant žiemkenčių sėją.

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vedėja Roma Semaškienė (nuotr.) pataria žemdirbiams itin atidžiai įvertinti sėklai naudojamų grūdų kokybę - jie turi būti švarūs, daigūs, stambūs ir sveiki.

Dojus agro 19 09 10

„Sėklai naudojami grūdai turi būti ne mažesnio kaip 85 proc. daigumo", - primena mokslininkė Roma Semaškienė

Jei grūdai labai smulkūs, didėja rizika, kad pasėlis bus per tankus (netiksliai apskaičiuojama sėklos norma). Šiemet būtent pernelyg tankiuose pasėliuose labai plito įvairios pašaknio ligos, kurios susilpnino apatinę stiebo dalį ir augalai anksti išgulė.

Beicai labai svarbu, bet vien jais pasikliauti nereikėtų

Per sėklą plinta pavojingos ligos, iš kurių dažniausios - pavasarinis pelėsis ir Fusarium spp. sukeliami daigų pašaknio puviniai. „Nustatyta, kad vienas iš pašaknio ligų sukėlėjų F. graminearum išgyvena dirvoje ir formuoja askosporas ir po dviejų metų. Tad atsėliuojamuose plotuose, ypač kai taikoma tiesioginė sėja, šių ligų išplitimo rizika labai padidėja", - sako R. Semaškienė. Be to, kviečiuose daug žalos gali padaryti kietosios kūlės, nuo kurių veiksmingai saugo beicai.

Nuolat pasėlių būklę stebintys mokslininkai pastebi, kad mūsų šalyje javai dažnai atsėliuojami arba grįžta į tą patį lauką kas antri metai, todėl su sėkla ir per dirvą plintančių patogenų išplitimo rizika labai didelė. Sėjai rinktis beicuotą sėklą - vienas iš svarbių rizikos valdymo veiksnių.

„Žinoma, nereikėtų pasikliauti vien sėklos beicavimu. Net ir labai geru efektyvumu pasižymintys beicai neišgelbės pasėlio, jei javai bus metai iš metų atsėliuojami, taikoma tiesioginė sėja, šiaudai paliekami dirvos paviršiuje, naudojama nevalyta, ligota sėkla", - pastebi R. Semaškienė.

Gali išaugti sertifikuotos sėklos poreikis

Šiemet, kai tikrai ne visiems žemdirbiams pavyks nukulti kokybiškus grūdus, tikėtina, išaugs sertifikuotos sėklos poreikis (paprastai Lietuvoje sertifikuota sėkla apsėjama 10-15 proc. pasėlių, šis rodiklis yra vienas mažiausių tarp kitų ES šalių). Laikotarpis tarp javapjūtės žiemkenčių sėjos itin įtemptas metas sėklos ruošėjams.

Kasmet prieš didįjį darbymetį, kuris prasideda rugpjūčio mėnesį, mūsų sėklos fabrikas kruopščiai išvalomas, patikrinama visa įranga, pakeičiamos reikalingos detalės, kad paskui darbas eitų be trikdžių, - sako bendrovės „Dotnuvos projektai" vadybininkas Darius Šakickas

11 mėnesių per metus dirbančiame fabrike paruošiama 15-16 tūkst. tonų sėklos. Jei būtų sukaupti didesni pereinamieji sėklų fondai, būtų galima paruošti ir šiek tiek daugiau sėklos, išnaudojant ne tokius įtemptus momentus.

„Dotnuvos projektų" sėklų fabrike rugpjūčio mėnuo - pats karščiausias darbymetis

Kaip pastebi sėklų gamintojai, sertifikuotos sėklos poreikis kasmet po truputį auga, o daugiausia sertifikuota sėkla pasėjama rapsų plotų- apie 80 proc. visų rapsų pasėlių užsėjama būtent sertifikuota sėkla. Renkantis rapsų ir javų veisles rudeninei sėjai, išlieka svarbiausi du pagrindiniai pasirinkimo kriterijai - tai žiemkentiškumas ir derlingumas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai