Ar rapsai jau pasirengę žiemoti?
2015-12-16

Kauno r. Šių metų ruduo buvo išskirtinai sausas, todėl žieminių rapsų pasėliai vystėsi lėtai ir netolygiai. Iš pradžių atrodė, kad situacija bus kritiška, tačiau vėliau prasidėję lietūs pasėliams buvo išganingi ir rapsai dabar, bent jau Vidurio Lietuvoje, atrodo neblogai.

Vakar Aleksandro Stulginskio universiteto bandymų stoties mokslininkai apžiūrėjo žieminių rapsų bandymų laukus. Per lapkritį žieminiai rapsai dar ūgtelėjo, bet ne tiek, kad juos būtų galima vadinti gerai pasiruošusiais žiemoti. „Apibendrinant galima sakyti, kad šiuo metu rapsai yra „ant ribos" - šaknies kaklelio skersmuo tik 5-6 mm, augalai turi 6-7 lapus. Tačiau mūsų vadovas profesorius Rimantas Velička yra optimistas ir tikisi, kad rapsai dar paaugs", - sako Bandymų stoties vyresnioji mokslo darbuotoja Rita Pupalienė.

Rapsai geriausiai žiemoja, kai rudenį suformuoja 6-8 lapų skrotelę

ASU Bandymų stotyje žieminiai rapsai auga po skirtingų priešsėlių. Šis ruduo buvo dar viena gera proga įsitikinti, kad priešsėlio įtaka rapsų pasiruošimui žiemoti yra labai didelė. Pavyzdžiui, rugpjūčio 27 d. sėti veislės Culto rapsai, kurių priešsėlis buvo daugiametės žolės, atrodo labai gerai. Jų šaknies kaklelis siekia apie 6 mm storio, augalo antžeminės masė - apie 20 gramų.

Rugpjūčio 20 d. po varpinių javų sėti rapsai atrodo kur kas prasčiau: šaknies kaklelis apie 5 mm, o augalo masė apie 1,8 karto mažesnė.

„Net savaite anksčiau pasėjus, išliko skirtumai. Gali kilti klausimas, kodėl sėjome taip vėlai? Paprasčiausiai nebuvo įmanoma įdirbti dirvos, nes ji buvo itin sausa", - paaiškina R. Pupalienė.

Beje, kadangi rudenį rapsai ilgai dygo ir lėtai augo, todėl fungicido ir mikroelementų mišiniu liko nepurkšti - augalų „trumpinti" ne tik nereikėjo, bet net nebuvo galima.

„Žieminių rapsų lapų skaičius šiuo metu faktiškai pakankamas, daugiau nerimo kelia per plonas šaknies kaklelis. Tačiau jei atšils orai, didesnieji rapsų augalai dar turi potencialo pastorinti kaklelį", - apibendrino R. Pupalienė.

Bandymų stotyje augantys rapsai žiemos pradžioje: kairėje - sėtas po daugiamečių žolių, dešinėje - po javų (nors sėtas savaite anksčiau)

LAMMC Žemdirbystės instituto Dirvožemio ir augalininkystės skyriaus vedėjas Virginijus Feiza patikino, kad kol kas žieminiai sėkmingai vegetuoja, kadangi žiemos vis dar kaip ir nėra. „Pasėliai atrodo labai gerai, nors pati sėja, dėl sausros ir prasto dirvožemio paruošimo buvo labai apsunkinta. Augalams kaip niekada buvo reikalingi rudens lietūs - tai suveikė kaip vaistas ir maistas žiemkenčių ir rapsų augimui bei vystymuisi", - pastebėjo V. Feiza.

Kaip skelbia mokslininkų rekomendacijos ir rodo žemdirbių patirtis, rapsai geriausia žiemoja, kai rudenį suformuoja 6-8 lapų skrotelę, kurios viršūninis pumpuras virš žemės paviršiaus yra pakilęs ne aukščiau kaip 3-4 cm, o šaknies kaklelis yra 6-10 mm storio. Kad sėkmingai pasiruoštų žiemoti, Lietuvos sąlygomis rudenį žieminiai rapsai turėtų pasiekti III organogenezės etapą - žiedyno ašies formavimąsi.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai