Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
Ant populiarumo bangos - aukštesnės kokybės saulėgrąžos

Lipeckas (Rusija). Dabar madingas sveikas gyvenimo būdas, todėl didėja ir saulėgrąžų aliejaus, kuriame yra daug oleino rūgšties, populiarumas. Toks aliejus spaudžiamas iš specialiai sukurtų hibridų. Pasauliniai daug oleino turinčių saulėgrąžų pasėlių plotai siekia 1,37 mln. ha, daugiausia jų auginama JAV, Prancūzijoje ir Ispanijoje.

Tarkime Prancūzijoje oleininiais (padidintos kokybės) saulėgrąžų hibridais užsėjama didesnioji dalis (maždaug 60 proc.) visų auginamų saulėgrąžų ploto. Tiesa, pastaraisiais metais pastebimas šioks toks plotų mažėjimas, nes labai išaugo pigesnio aliejaus eksportas iš Centrinės Europos.

Ukraina yra pagrindinė aliejaus eksportuotoja ir šioje šalyje oleininių saulėgrąžų plotai sparčiai plečiasi - tai susiję su augančiu žaliavos poreikiu Indijoje ir Kinijoje. 2016 m. oleininiai saulėgrąžų hibridai Ukrainoje buvo auginami 260 tūkst. ha plote ir tai sudarė 4,3 proc. bendro Ukrainoje auginamų saulėgrąžų ploto.

Bioversija m7 2024 03 12

Kuo skiriasi klasikiniai ir naujieji saulėgrąžų hibridai?

Aiškumo dėlei reikia pasakyti, kad visos aliejinės saulėgrąžos skirstomos į klasikinius (linolinius) ir oleininius hibridus bei veisles. Ir vieni, ir kiti sukurti dirbant pagal tradicinius selekcinius metodus ir nėra genetiškai modifikuoti augalai. Klasikinėse saulėgrąžose yra 53-55 proc. linolio (omega-6) ir 35 proc. oleino (omega-9) riebalų rūgščių. Be to, abiejų tipų saulėgrąžose visada bus šiek tiek (apie 1 proc.) omega-3 riebalų rūgšties (kuri dominuoja žuvų taukuose). Viską sudėjus šios rūgštys sudaro 88-90 proc. visų nesočiųjų riebalų rūgščių, o likusieji 10-12 proc. yra sotieji riebalai. Tokia yra įprastas augalinio aliejaus sudėtis.

Oleininių saulėgrąžų hibridų sėklų sudėtyje oleino rūgšties yra gerokai daugiau - nuo 82 iki 95 proc., todėl čia gerokai mažiau linolio rūgšties (4-12 proc.) ir sočiųjų riebalų (3-5 proc.). Vitamino E kiekis iš tokių saulėgrąžų išspaustame aliejuje yra didesnis negu alyvuogių aliejuje. Be to, toks aliejus 3-4 kartus ilgiau išlieka kokybiškas, jį daug saugiau naudoti, nes net ir kaitinamas aukštoje temperatūroje išskiria kur kas mažiau kenksmingų produktų.

Vartojimo augimą riboja perkamoji galia

Rusijoje saulėgrąžos auginamos daugiausia orientuojantis į vietinę rinką, todėl čia dominuoja tradicinės saulėgrąžos - tokios, kurių aliejuje vyrauja linolio polinesočioji rūgštis. Ekspertų manymu, aukštesnės kokybės aliejaus paklausos augimą stabdo menkas plačiosios visuomenės nusimanymas apie omega-9 rūgščių naudą žmogaus organizmui ir(kas ne mažiau svarbu) pirkėjų nenoras mokėti brangiau už kasdien vartojamus produktus.

Aukštesnės kokybės oleininės saulėgrąžos daugiausia auginamos pietinėje Rusijos dalyje - Krasnodaro ir Stavropolio kraštuose, Rostovo ir Volgogrado srityse. Čia tokie hibridai užima maždaug 1 proc. visų saulėgrąžų pasėlių. Čia koncentruojasi ir aliejaus perdirbėjai, kurie augintojams skirai bonusus už didelį išaugintų saulėgrąžų aliejingumą, veikia ir specialios žemdirbių, auginančių oleininių saulėgrąžų hibridus, kreditavimo programos.

Dominuoja užsienio selekcijos hibridai

Patys populiariausi yra kompanijose „Dow Seeds", „Limagrain", „Pioneer", „Syngenta" sukurti hibridai, auginami ir vietinės selekcijos saulėgrąžų hibridai. Didžioji dalis hibridų yra sukurta pagal BASF patentuotą sistemą Clearfield, tai reiškia, kad derinamas herbicidas ir atsparus jam saulėgrąžų hibridas. Dalis hibridų yra suderinti su kompanijos „DuPont" technologija DuPont ExpressSun - veikia tuo pačiu herbicido ir hibrido suderinamumo principu. Dalis hibridų (daugiausia tai rusiškos selekcijos) auginami pagal tradicines technologijas.

Apskritai, abiejų tipų saulėgrąžų auginimo technologijos mažai skiriasi, tik auginant naujuosius aukštesnės kokybės aliejui skirtus hibridus, privalu laikytis dviejų sąlygų: būtina išlaikyti 200-400 m izoliacinius atstumus, kad būtų išvengta susikryžminimo ir jokiu būdu nesumaišyti skirtingų tipų saulėgrąžų sėklų. Taip pat svarbu žinoti, kad naujųjų hibridų negalima auginti zonose, kur būna didelių temperatūros svyravimų, nes šis faktorius mažina oleino rūgšties kiekį saulėgrąžų sėklose.

Šiek tiek apie auginimo technologijas

Lipecko sritis priklauso centriniam juodžemių regionui, o klimato sąlygos čia tinkamos daugeliui žemės ūkio augalų auginti. Ankstyvų ir vidutinio ankstyvumo saulėgrąžų veislių biologinis sėklų derliaus potencialas siekia 3,5 t/ha. Ilgas periodas be šalnų (net 155 dienos), sausa ir šilta vasara teigiamai veikia derliaus formavimąsi ir leidžia suspėti nuimti derlių iki šalčių.

Lipecko srityje saulėgrąžų pasėliai pernai siekė 164 tūkst. ha ir tai užėmė 12,2 proc. visų žemės ūkio augalų pasėlių. Tipinėje sėjomainoje saulėgrąžos gali būti auginamos po kukurūzų silosui. Nuėmus kukurūzų derlių, dirva suariama, o pavasarį tas plotas suakėjamas - tam, kad būtų išsaugota drėgmė. Tada laukas išdirbamas kultivatoriumi ir žemė galutinai paruošiama sėjai.

Saulėgrąžos sėjamos balandžio gale-gegužės pradžioje, kai viršutinis dirvos sluoksnis įšyla iki 7-10 laipsnių šilumos. Sėjama specialiomis sėjamosiomis (pavyzdžiui, italų gamybos MaterMacc) 6-8 cm gyliu. Sėjos norma hektarui yra 70 tūkst. sėklų, paliekant 70 cm pločio tarpueilius. Trąšos (amofosas - 70 kg/ha) išberiamos į eilutes sėjos metus. Paskui iki sudygimo dar tręšiama kalcio salietra (150 kg/ha). Saulėgrąžas teigiamai veikia tręšimas per lapus. Kaip žinia, boras reikalingas žiedų susiformavimui ir sėklų užmezgimui. Moksliniai tyrimai rodo, kad tręšimas boro turinčiomis trąšomis sėklų aliejingumą padidina 1,3 proc.

Derliaus nuėmimas prasideda rugsėjo viduryje. Paprastai kai sėklos pasiekia 30-35 proc. drėgnumą, laukas desikuojamas ir po 10-12 dienų pradedas kūlimas. Desikuojama pasitelkiant aviaciją. Derlingumas labai priklauso ir nuo dirvos, ir nuo tręšimo, ir nuo orų, jis svyruoja tarp 1,3 ir 3,8 t/ha. Skaičiuojama, kad saulėgrąžų auginimo rentabilumas siekia 168 procentus.

Mūsų šalyje saulėgrąžos yra tik mėgėjiškas augalas. Kodėl? Ši klausimą uždavėme Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto Dirvožemio ir augalininkystės skyriaus vedėjui Virginijus Feizai. „Manau, dėl kelių priežasčių: nėra supirkimo, bent jau man nieko neteko girdėti apie jų supirkimo kainas. Be to, mūsų klimatas per drėgnas - saulėgrąžos yra sauso ir šilto klimato augalas. Pagaliau nėra auginimo tradicijų ir technologijos-agrotechnikos: nežinoma, kokios būtų tinkamos veislės, herbicidai, kaip nuimti derlių ir panašiai", - tokiais pamąstymais pasidalijo mokslininkas V. Feiza.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos