Ankstyvasis karvių veršingumo nustatymas - nauja galimybė gyvulių augintojams
2013-12-30

Vilnius. Pasitelkus veršingumo baltymo nustatymo imunologiniais tyrimais metodą, Lietuvoje kartu su galvijų infekcinių ligų stebėsenos tyrimais galima atlikti ir ankstyvąjį karvių veršingumo tyrimą nuo 28 paros po karvės sėklinimo.

Ankstyvasis karvių veršingumo nustatymas - tai vienas iš svarbiausių veiksnių, kurie lemia galvijų bandos reprodukciją ir pelningumą. Karvės veršingumas, kaip aiškina Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) Serologinių tyrimų skyriaus vedėja dr. Jūratė Buitkuvienė, nustatomas pagal: karvės išvaizdą, klinikinius požymius, anamnezės duomenis, karvės rują, laboratorinius tyrimus, hormonų (progesterono) raidos pokyčius, kurie atsiranda veršingumo metu, histologinį metodą (citologinis makšties gleivinės mėginio įvertinimas).

Praktikos patikrintas ir optimaliausias metodas yra specifinių nėštumo baltymų tyrimai, t. y. veršingumo baltymų, kurie sintetinami placentoje, aptikimas laboratoriniais tyrimais.

Šie tyrimai atliekami imunofermentinės analizės metodu (IFA) ir šio metodo pagrindu sukurti diagnostiniai rinkiniai veršingumo baltymui identifikuoti bei ankstyvajam embrioniniam mirtingumui nustatyti. Naudojant šį metodą, išvengiama kontakto tarp gyvulių per diagnostikos įrankius. Tuo būdu sumažinama infekcijos paplitimo galimybė ir streso poveikis gyvuliui.

Jungtinėse Valstijose 2011 m. vasarą buvo pristatytas „Ankstyvasis karvių veršingumo nustatymas IFA metodu" diagnostinis rinkinys, skirtas ne tik Amerikos, bet ir pasaulinei rinkai. Metodas pagrįstas antigeno - tiriamojo baltymo ir antikūno sąveika.

Taikant šį metodą, monokloniniai antikūnai, t. y. antikūnai tik prieš tam tikrą antigeną, sujungiami su fermentu, galinčiu taip paveikti bespalvę medžiagą, kad ji virstų su tam tikra išreikšta spalva. Tyrimų rezultatai nuskaitomi spektrofotometru, naudojant atitinkamą, metodikoje nurodytą filtro bangos ilgį.

Šis diagnostinis rinkinys jau pasiekė Lietuvos institutus bei laboratorijas, dirbančias gyvūnų imunologinių tyrimų srityje.

Ankstyva diagnostika

Pagrindinis metodo privalumas - ankstyva diagnostika. IDEXX Galvijų nėštumo diagnostinis rinkinys leidžia tiksliai aptikti vešingumo baltymus  kraujo serume arba plazmoje nuo 28 paros po sėklinimo ir nuo 60-tos dienos po veršiavimosi.

Lyginant su rektiniu metodu, atsakymas gaunamas mėnesiu anksčiau, todėl neveršingos karvės, sulaukus rujos, vėl sėklinamos. Taip ūkis papildomai uždirba kelis šimtus litų, nes kiekviena diena, kuomet karves lieka neveršingos, yra nuostolinga.

Dojus agro 19 09 10

Greitas ir patikimas atsakymas

Rezultatus galima gauti tą pačią dieną, kada buvo pristatyti mėginiai, kadangi laboratorijoje tyrimo atlikimas užtrunka tik 2,5 valandos.

Atliekant tyrimus iš serumo ir plazmos, diagnostinis jautrumo vidurkis yra 99,5 proc. (tai yra, tokiu tikslumu nustatomos veršingos karvės ir telyčios), o specifiškumo vidurkis iš serumo siekia 93,1 proc., iš plazmos - net 94,7 proc.

Patogus darbo planavimas

Veterinarijos gydytojai, gali išplėsti savo siūlomas paslaugas ūkininkams ir, jiems pageidaujant, išsiaiškinti ankstyvą karvės veršingumą be jokio papildomo darbo, tuo pačiu metu, kai galvijams atliekami planiniai stebėsenos (enzootinės galvijų leukozės, galvijų bruceliozės) ar kitu tikslu atliekamų infekcinių ligų tyrimai. Be abejo, tyrimus gali užsakyti ir patys augintojai, besirūpinantys savo bandos produktyvumu.

Iškalbingi skaičiai

NMVRVI 2012 m. įsigijo ankstyvojo karvių veršingumo nustatymo IFA metodu rinkinį, tam kad patikrintų, ar naudojant jį Lietuvos galvijų tyrimams, jautrumas ir specifiškumas, kurie yra pagrindiniai kokybės ir rezultatų patikimumo parametrai, atitinka gamintojų nurodytus.
Instituto Serologinių tyrimų skyriaus specialistai, bendradarbiaudami su Alytaus, Lazdijų, Švenčionių, Šalčininkų bei Vilniaus rajonų ūkininkais bei veterinarijos gydytojais, atliko metodo patikrinimą.

„Truputį veršingų" karvių nebuvo rasta. Keliolika šimtų diagnostinių rinkinių per savo darbinę praktiką naudoję specialistai gavo tiksliai  apibrėžtus (teigiama arba neigiama) rezultatus. Galutiniai tyrimų rezultatai buvo patvirtinti, kai buvo gauta informacija iš veterinarijos gydytojų, atlikus rektalinės palpacijos karvėms, tyrimus. Visos 54-ios veršingumo tyrime „neigiamai" reagavusios karvės po rektalinės apžiūros buvo nustatytos neveršingos.

Analizuojant ankstyvojo veršingumo tyrimo metu rastų „teigiamų", tai yra, veršingų karvių bei po rektalinės apžiūros veterinarijos gydytojų pateiktus duomenis, nustatyta: kad praėjus 25-28 paroms po karvės sėklinimo, tyrimų specifiškumo procentas siekė 83,3, praėjus 29-35 dienoms - 96,2 proc., 36-42 dienoms - 98 proc., o virš 43 dienų, visos 135 tirtos karvės buvo 100 procentų teisingai nustatytos veršingomis.

Specialistų atlikti tyrimai ir gauti jų rezultatai siūlo puikią inovatyvią galimybę gyvulininkystės sektoriui - visiems Lietuvos galvijų laikytojams bei veterinarijos gydytojams, pasinaudoti nauju tyrimo metodu: greitai ir tiksliai nustatyti ankstyvąjį karvių veršingumą.

NMVRVI inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate Lietuvos žemės ūkio plėtrą, atsižvelgdami į 15 metų narystę Europos Sąjungoje?
Orai