Ankstyvąjį sodų ir uogynų derlių pasičiupo gamta
2014-05-08

Kaunas. Šios savaitės pradžioje daugelyje Lietuvos vietų naktimis temperatūrai nukritus žemiau nulio, sukrautus vaismedžių ir vaiskrūmių žiedus net keletą naktų stipriai šaldė pavasarinė šalna. Dėl tokio netikėto  gamtos pokšto vaisių ir uogų augintojai teigia patyrę nemažų nuostolių. Šalna atskiruose Lietuvos regionuose pakirto nuo 20 iki 70 procentų  galimos produkcijos. Daugiausiai nukentėjo braškių augintojai, prognozuojantys šiais metais kur kas mažesnį ir vėlyvesnį derlių nei ankstesniais metais.

Šalnos padariniai ne vienodi

Pasak Lietuvos verslinių sodų asociacijos vadovo, mokslininko dr. Dariaus Kviklio, šiandien įvertinti patirtus nuostolius sudėtinga, nes šalnos padariniai skirtinguose šalies regionuose nevienodi. „ Labiausiai nuostoliai priklauso nuo vieną ar kitą regioną ištikusios šalnos stiprumo. Dar ir nuo vietovės, kurioje pasodintas sodas ar uogynas pasodintas, padėties. Vienaip šalna paveiks, jei augalas ant kalvos, kitaip - jeigu jis auga įduboje. Nesvarbu, kad mūsų Lietuva maža, bet tos pačios rūšies augalų išsivystymo fazės skiriasi.  Alink Kauną, Alytų jau  masiškai žydi obelys , o tuo tarpu Šiaurės Lietuvoje žiedai dar tik skleidžiasi. O nuo žiedo išsivystymo lygio priklauso, ar šalna stipriai pažeis augalą. Jeigu regione šalna buvo didelė, pakenkti galėjo ne tik žiedams , bet ir užuomazgoms," - sako Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto vyresnysis mokslo darbuotojas Darius Kviklys, spėdamas, kad keletą naktų iš eilės spustelėjus stiprioms šalnoms soduose nušalo maždaug trečdalis obelų žiedų. Tai atsilieps būsimam derliui. Kai kurie ūkininkai jau dalijasi nuogąstavimais, kad šalnos nukando net pusę laukto derliaus.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Radviliškio rajone vaismedžius auginantis Feliksas Šlėvė nuostolių tai pat patyrė daugiau nei galėjo tikėtis. Sodininkas sako praradęs beveiki visą trešnių derlių, bet dabar labiausiai nuogąstauja dėl juodųjų serbentų likimo. Kaip jų brandą paveikė stiprios šalnos, prognozuoti dar negalima, bet matydamas vyšnių ir trešnių nukąstus žiedus sodininkas baiminasi, kad ir vaiskrūmių nuostoliai gali būti nemaži. 

O štai rytinėje Lietuvos dalyje, Molėtų rajone,  ūkininkaujančio Gedimino Cijūnaičio soduose trešnės beveik nenukentėjo. Pasak ūkininko, jos tuo metu jau buvo peržydėjusios, o ir šalnos tokios stiprios, kaip kituose regionuose, čia nesijautė.

Iš šitų braškių derliaus jau nebus, apie jų nušalimą byloja parudę žiedų viduriukai

Druskininkų rajone gerai žinomam įvairiausių veislių braškių augintojui Algimantui Zdanavičiui gamta iškrėtė pokštą, nušaldydama ne daugelį metų puoselėjamas braškes, bet neseniai pasodintą avietyną. „Buvo tokia didžiulė šalna, kad aviečių viršūnės tiesiog nulinko. Buvau anksti pavasarį jas uždengęs agroplėvele, auginau gal pusantro mėnesio, kad derlius būtų ankstyvesnis, o paskui nudengiau. Tada ir spustelėjo šaltis," - pasakoja ilgametę sodininkystės patirtį turintis senolis. Jis jau teiravosi  specialistų, kaip atgaivinti derlių, tačiau šie patarė laukti. Gali būti, kad aviečių krūmeliai taip ir neatsigaus.

Pasak A. Zdanavičiaus, apmaudžiausia ne tai, kad gamta tokia nenuspėjama. Labiausiai jį piktina kataloguose reklamuojamos augalų veislės, kurių nurodytos savybės dažnai neatitinka realybės. „Paskaitai, susidomi, parsisiunti išbandyti ir nusivili. Rašo, kad uogų gausiai veda, didžiausias šalnas pakelia, o kai išbandai, užaugini, pamatai, kad reklama toli gražu neatitinka tikrovės. Keisčiausia, kad pasaulinio masto firmos, o informaciją netikslią suteikia. Kažkada buvau aviečių daigų iš Maskvos pasisiuntęs, kurių veislė pagal aprašymus iki 30 laipsnių šalčio atlaiko. Spustelėjo  25 laipsnių šaltukas ir iššalo. Vokiški katalogai, pasaulinė firma, kaina pasakiška, bet kol nenupirkai, nežinai, ar geras dalykas," - piktinasi per gyvenimą daugybę braškių ir aviečių veislių savo dirvoje auginęs garbaus amžiaus ūkininkas.

Jurbarko, Raseinių rajonuose sekmadienio dieną gerokai palijus, pirmadienio rytas sodus ir laukus buvo nudažęs baltai. Vietomis krito mišrūs krituliai, plakė ledukais. Pasak Lietuvos verslinių sodų asociacijos vadovo Dariaus Kviklio, šlapią dirvą apgaubusi šalna augalams buvo dar pavojingesnė: „Drėgmė labiau šaltį pritraukia. Tai pavojingiau, nei sausa dirva. Tiesa, jeigu mes vandenį  ant augalų lietume tada, kada šąla, tada būtų atvirkščias rezultatas, vanduo gelbėtų augalus nuo  nušalimo. Pagal fizikinius dėsnius šaldamas vanduo, kol virsta ledu, išskiria šilumą, ir taip sušildo tą orą."

Uogienojus gelbėjo priedanga

Braškių augintojai teigia, kad šiais metais uogų derlius bus bent  20-30  procentų mažesnis nei tikėtasi. Ir čia jau geriausiu atveju, tose vietovėse, kur šalna silpniau užgriebė arba žiedynai buvo padengti agroplėvele.  

Kauno rajone, Vilkijos seniūnijoje, gyvenanti ir braškes auginanti Asta Bureikienė džiaugiasi, kad dalis uogienojų buvo uždengta, todėl per daug nenukentėjo. „Mano ankstyvos braškės derliaus ankstinimui buvo pridengtos balta agroplėvele, taigi skųstis ir save lyginti su tais, kurie patyrė daug nuostolių, negaliu. Auginu palyginti nedidelį kiekį braškių, be to, dėkingoje vietoje. Tos braškės , kurios buvo nedengtos, yra vėlyvos ir vidutinio ankstyvumo. Tikiuosi, kad joms šalna per daug nepakenkė," - sako moteris.

Prienų rajone sodą ir braškyną turinti Rasa Skučienė neslepia, kad šios savaitės šalna sumažins dalį planuoto pelno. „Šalna mūsų rajone stiproka buvo. Braškės tuo metu buvo gausiai žydinčios, tad nuostolių tikrai bus. Hektaras ankstyvesnių veislių buvo po priedangomis, bet stipri šalna padarė savo" - sako sodininkė, skaičiuodama, kad prarado maždaug 25 procentus braškių derliaus. Ji tikisi, kad obelims tokia žala, kaip braškėms, nebuvo padaryta, nes jos labiau atsparios.

Pasak Rokiškio rajone braškes auginančios Editos Kastanauskienės, iki penkių laipsnių nukritusi temperatūra  ir jos ūkyje stipriai pakenkė pirmiesiems žiedeliams. Jie patamsėję, rusvi. Geresnė padėtis galbūt ten, kur uždengta šiaudais. Jų moteris sako dar netikrinusi. Net jei jie ir nebus pažeisti, ketvirtadalis derliaus bus prarastas.

Tuo tarpu Braškių augintojų draugijos pirmininkas Vidas Juodsnukis, ūkininkaujantis Kazlų Rūdoje, kur kas pesimistiškiau vertina gamtos iškrėstą pokštą, nes šį sezoną braškės bus ne tik vėlyvos, bet ir brangios.

„Sakyčiau, kad šalnos labiausiai pakenkė braškynams. Mano laukuose nušalo net iki 70 procentų, nepaisant to, kad dalis uogienojų buvo uždengta 23 g storio agroplėvele. Pirmą šalną dar atlaikė, o kitas dvi dienas jau nepadėjo. Iki 4 laipsnių šalčio dar galima dengimu apsaugoti, o kai dirvos paviršiuje 6-8 laipsniai šalčio, kaip buvo šią savaitę, jokios priemonės nepadeda. Nei laistymas, nei žvakės ar laužai. Galiu drąsiai sakyti, kad šiais metais braškės tikrai vėluos, nes visos ankstyvos, kurios žydėjo, ir tos, kurių pumpurėliai jau buvo sudėti, nušalo. Ir juodieji serbentai pašalę, ir avietės, kurių turiu apie 1 ha. Želmenys išleisti ir nušalę. Avietės gal ir atsigaivins, bet braškių jau neprikelsi. Yra tik keletas veislių, kur išleidžia kelis papildomus žiedynus. Iš jų ir tikimės kažko gero, o visos tos standartinės veislės, kur jau žiedynus suformavusios, derliaus šiais metais neatneš," - sako Vidas Juodsnukis, tvirtindamas, kad tokių vėlyvo pavasario šalčių, kad tris dienas laikytųsi žema temperatūra dirvos paviršiuje, nepamena.

„Pastaruosius ketverius metus šalnų obelų žydėjimo metu nebuvo, tad mes, tiesą sakant, jau galvojome, kad taip tęsis amžinai. Tikėjomės, kad klimatas pasikeitė, bet, kaip matome, to nėra," - ūkininko pastebėjimams pritaria ir mokslininkas  D. Kviklys.

Vaiskrūmių ir vaismedžių augintojai galbūt jaustųsi saugesni ir būtų mažiau priklausomi nuo gamtos kaprizų, jeigu jiems būtų suteikta galimybė apdrausti  vaismedžius ir uogienojus nuo iššalimo ir šalnų padarinių, tačiau nė viena draudimo bendrovė tokios rizikos neprisiima. „Viską mūsų žmonėms tenka nešti ant savo sprando," - sodininkų bėdas taikliai apibendrina Vidas Juodsnukis.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai