Aiškinamasi, ar į Lietuvą nepateko puviniu užkrėstų bulvių
2018-05-28

Vilnius. Augalininkystės tarnyba aiškinasi, ar į Lietuvą galėjo patekti bulvių ruduoju puviniu užkrėstos bulvės.

Kaip skelbia tarnyba, viešoje erdvėje pasirodžius pranešimui, jog Lenkijos nacionalinės augalų apsaugos organizacija Egipto kilmės bulvėse aptiko bulvių rudąjį puvinį, Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) susisiekė su Lenkijos kolegomis ir gavo papildomą informaciją.

„Neatidėliojant buvo atlikti patikrinimai prekiautojų šviežiais vaisiais ir daržovėmis sandėliuose bei prekybos vietose. Prekybos vietose rasta egiptietiškų bulvių. Siekiant nustatyti, ar šios bulvės yra užkrėstos bulvių ruduoju puviniu, paimti mėginiai laboratoriniams tyrimams. Tyrimai tęsiami, bet kol kas nėra duomenų, jog užkrėstos bulvės pateko į Lietuvą“, – rašoma tarnybos pranešime.

Vaderstad 12 05

Taip pat intensyviai visoje Lietuvoje bus tikrinamos turgavietės, siekiant įsitikinti ar jose nėra prekiaujama Egipto kilmės bulvėmis.

Bulvių rudasis puvinys – tai bulvėms ir bulvinių šeimos augalams (pavyzdžiui, pomidorams, baklažanams ir kt.) derliaus nuostolius ar žūtį sukelianti bakterinė liga, kuri kelia grėsmę augalų derliui. Gali žūti iki 90 proc. derliaus, karštu ir drėgnu oru per porą dienų liga gali sunaikinti visus bulvienojus. Užkrečiama dirva ir vandens telkiniai. Žmonių sveikatai ji nėra pavojinga.

Užsikrėtęs augalas pradeda vysti nuo viršutinių lapelių. Lapai įgyja žalsvai blyškią spalvą, kuri vėliau virsta bronzine, ruduoja. Lapai raukšlėjasi, suglemba ir žūva, bet nenukrenta. Stiebagumbius perpjovus skersai, matomi ligos simptomai – parudavę vandens indai, iš kurių po kelių minučių pasirodo pieniški gleivėti lašeliai.

Nustačius užkratą, būtina tinkamai sutvarkyti užkrėstas ar galimai užkrėstas bulves, sandėlius, įrangą, įrankius svarbu išvalyti ir dezinfekuoti. Būtina sunaikinti vienkartines bulvių pakuotes.

Pastaraisiais metais tiesiogiai per Lietuvos pasienio punktus į Lietuvą iš Egipto bulvių nebuvo įvežta, o visos iš kitų šalių į Lietuvą patenkančios bulvės yra tikrinamos jų importo metu.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate žemdirbių protesto akcijas (kryžių statymo, traktorių važiavimo ir kt.)?
Orai