Vietoj žmonių valdomos technikos - skraidantys ir važiuojantys „robotai“
2013-12-04

Kaunas/Hanoveris. Automatinės žemės ūkio mašinų valdymo, nustatymo ir darbo kontrolės sistemos vis labiau įsigali žemės ūkio mašinose. Tikėtina, kad ateityje traktoriai patys dirbs laukuose, o žemdirbiui tereikės jų darbą stebėti sėdint prie kompiuterio ekrano. Kaip atrodytų toks ateities ūkis bei jame dirbanti technika, bando modeliuoti ir mokslininkai. Iš pirmo žvilgsnio utopinę idėją įgyvendina aštuonių Europos Sąjungos šalių mokslo institucijos ir įmonės.

Pagrindinis ES lėšomis finansuojamo projekto RHEA (angl. Robot Fleets for Highly EffectiveAgriculture and Forestry Management) tikslas - ne įrodyti, kad technika gali dirbti be žmogaus. Pasak vieno iš projekto dalyvio, Madrido politechnikos universiteto kaimo inžinerijos departamento profesoriaus padėjėjo Adolfo Mojos (Adolfo Moya), susivieniję mokslininkai ir verslininkai bando sukurti naujos kartos efektyvius automatizuotus tiksliojo ūkininkavimo metodus, juos ištirti ir įvertinti galimybes masiškai įdiegti.

„Šiuo projektu siekiame augalų apsaugos priemonių naudojimą sumažinti 75 proc., o tai reiškia mažesnę aplinkos taršą, sveikesnes ir saugesnes sąlygas žmonėms, geresnės kokybės produkciją, mažesnes gamybos sąnaudas. Be to, šis projektas gali būti pavyzdys žemės ūkio verslo įmonėms, kokia kryptimi būtų galima diegti inovacijas", - sakė A. Moja.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Adolfo Mojos teigimu, pagrindinis projekto tikslas sukurti naujos kartos automatines augalų apsaugos sistemas, kurios sumažintų cheminių preparatų naudojimą, gamybos sąnaudas, mažiau terštų aplinką ir pagerintų produkcijos kokybę

Projekto esmė - augalų apsaugą patikėti automatinėms sistemoms, kurių darbui žmogus neturi jokios įtakos, t. y. sprendimus, kokius preparatus, kokiomis normomis ir kada juos išpurkšti ar piktžoles naikinti terminiu būdu priima kompiuterinės programos, kurių komandas vykdo važiuojantys žeme ir skraidantys „robotai". Žmogui tokioje automatinėje sistemoje skiriamas tik stebėtojo vaidmuo.

Keturračiais robotais paversti trys New HollandBoomerT3050 traktoriai, sveriantys po 1,6 t. Be 47 AG variklio, juose įrengti saulės kolektoriai, lazeriniai jutikliai, GPS imtuvai, vaizdo kameros, įvairios ryšių sistemos. Tokioje mašinoje vietos žmogui nėra, kabinos vidus užpildytas sudėtinga įranga, kuri automatiškai valdo mašiną. Vienas iš traktorių pritaikytas sodams prižiūrėti, prie antrojo sumontuota piktžolių naikinimo liepsna įranga, o trečiasis agreguojamas su chemines augalų apsaugos priemones purškiančiu purkštuvu.

Keturračiais robotais paversti trys New Holland Boomer T3050


Robotų parke ir du „sparnuočiai" - heksakopteriai (kitaisp - šešiasparniai) su vaizdo kameromis. Pastarieji reikalingi pasėlio vaizdui iš viršaus įvertinti ir piktžolėtumo žemėlapiams sudaryti. Žemėlapiai bus persiunčiami antžeminei technikai. Kompiuterinės programos pagal gautus vaizdus spręs kur, kokiomis normomis ir kokius pesticidus purkšti ar naudoti terminius piktžolių naikinimo būdus. Sprendimas bus priimamas, vertinant ne tik efektyvumą, bet ir ekonominę naudą. Visi robotai veiks koordinuotai.

Heksakopteriuose (kitaip - šešiasparniuose) sumontuotos vaizdo kameros

„Atskirų šios automatinės sistemos dalių praktiniai testai atlikti nedideliame plote ir laboratorinėmis sąlygomis. Kaip veikia visas robotų kompleksas, kol kas neišbandyta. Kokiame plote robotai galėtų dirbti, bus apskaičiuota, besibaigiant projektui", - komentuoja A. Moja. Tokia automatizuota sistema galėtų būti pritaikyta pomidorų, kukurūzų, saulėgrąžų, medvilnės ir braškių pasėliams prižiūrėti. Taip pat žieminių kviečių ir rapsų laukuose bei riešutmedžių, alyvmedžių ir kitų medžių plantacijose.

Projektas prasidėjo 2010 m. rugpjūtį ir tęsis iki 2014-ųjų gegužės. Jo rezultatai bus pristatyti ir technikos darbas pademonstruotas kitą pavasarį Ispanijos nacionalinės tyrimų tarybos Automatizacijos ir robotų centre Madride. Į projektą įsijungusios Austrijos, Belgijos, Prancūzijos, Vokietijos, Graikijos, Šveicarijos ir Italijos mokslo institucijos, organizacijos bei verslo įmonės.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai