Ten, kur gimsta čekiški traktoriai (Fotogalerija)
2013-11-05

Brno (Čekija). Nors traktorių pasiūla Lietuvoje didžiulė, vis daugiau ūkininkų atranda jau beveik 70 metų kuriamus čekiškus Zetor traktorius. Daugelyje šalių populiarūs traktoriai, prieš dešimtmetį Lietuvoje dar buvo beveik nežinomi.

Susipažinti su traktorių gamybos ypatumais, tendencijomis, apžiūrėti gamyklą dvi dešimtis Lietuvos ūkininkų praėjusią savaitę pakvietė Zetor traktoriais prekiaujanti bendrovė „Specagra", pirmą kartą savo klientams suorganizavusi kelionę į Čekiją.

Bendrovės direktoriaus Renaldo Pelanio pastebėjimu, kasmet augančios pardavimų apimtys geriausias įrodymas, kad mūsų šalies ūkininkai vertina čekiškų traktorių patikimumą, universalumą, paprastumą ir ekonomiškumą. Praėjusiais metais apyvartos rekordą pasiekusi įmonė šiemet planuoja parduoti apie 130-140 čekiškų traktorių, mat jau per devynis mėnesius realizuota 100 naujų Zetor traktorių.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Traktorių registracijos duomenys rodo, kad pagal parduotų vakarietiškų traktorių skaičių Zetor yra antroje vietoje. Vis dar pirmauja baltarusiški traktoriai, tačiau, mano supratimu, jie yra kur kas brangesni nei Zetor, nors jų kaina ir mažesnė. Jei sudėsi į juos tai, ką turi Zetor, jų kaina gerokai šoktelėtų. Žiūrėti reikia ne į piniginę išraišką, o į tai, už ką tie pinigai mokami", - įsitikinęs R. Pelanis. Jo nuomone, čekiškam traktoriui vertės suteikia ne tik kokybiškos komplektuojamosios dalys, bet ir jau standartinėje įrangoje montuojamas didesnis pavarų skaičius, elektrohidraulinis reversas, kondicionierius bei kiti komforto elementai.

Lietuvos ūkininkų delegacija „Zetor" traktorių gamykloje Čekijoje

Panevėžyje įsikūrusi įmonė „Specagra", Zetor traktoriais Lietuvoje prekiaujanti nuo 2006-ųjų, iš viso jau pardavė per 700 čekiškų traukos mašinų.

Istorija pristatoma moderniomis priemonėmis

Atokiau nuo Brno miesto įkurtoje gamykloje lietuvių delegaciją pasitiko tik šių metų birželį duris lankytojams atvėrusi „Zetor galerija", kur moderniomis šiuolaikinėmis priemonėmis, pasitelkiant garso, vaizdo ir šviesos efektus, projekcinius ir jutiklinius daugiafunkcius ekranus, pristatoma gamyklos istorija, modelių raidos ir gamybos tendencijos, traktorių galimybės.

Dviejų aukštų 1200 kv. m užimančiame pastate lankytojai gali ir realiai apžiūrėti istoriškai reikšmingiausių Zetor traktorių modelius, tarp kurių ir pirmasis 1946 m. sukonstruotas 25 AG traktoriukas (ratinė ir vikšrinė jo modifikacija), taip pat aštuntojo dešimtmečio tendencijas galingesniems traktoriams atspindintis 120 AG Crystal modelis. Beje, šis modelis išsiskyrė ne tik didesne galia, bet ir dizainu.

Vieno iš pirmųjų traktorių konstrukcija domisi anykštėnas Genius Jonas Rušėnas ir telšiškės Lina Rupšlaukienė bei jos penkiolikmetė dukra Raimonda, aistringa technikos gerbėja

Didžioji naujojo pastato dalis yra skirta viešajam naudojimui. „Zetor galerijos" atstovų teigimu, joje jau apsilankė per 4 tūkst. lankytojų. Čia numatyta ir erdvė mokymams rengti, susitikimams su klientais, prekybos atstovais.

Rengiamasi galingesnių traktorių gamybai

Aprodydamas 3 000 kv. m užimančią gamyklą vadybininkas Michaelis Nevrlikas (Michaelis Nevrlik) atkreipė ūkininkų dėmesį, kad patalpoje, kurioje šiuo metu laikomos traktoriams surinkti reikalingos dalys, planuojama įrengti Maxterra serijos traktorių surinkimo liniją. Gamykla planuoja, kad 180 AG, 6 cilindrų traktoriai klientus pasieks jau 2015 metais.

Gamykloje „Zetor" šiuo metu gaminami 7 serijų traktoriai, apimantys 60-140 AG diapazoną. Be Lietuvoje jau žinomų Major, Proxima, Proxima Plus, Proxima Power, Forterra ir naujausios Forterra HSX serijų, taip pat gaminami Antar (65, 75, 90 AG) serijos traktoriai, kurie ypač paklausūs Afrikos šalyse. Beje, gamintojas siūlo ir Zetor traktorių Cabrio modifikacijas.

Nuo 1946 m., kai ginklų gamykloje sukurtas pirmasis traktorius, iš viso pagaminta 1,2 mln. traktorių, iš kurių trys ketvirtadaliai eksportuoti. Zetor traktoriai parduodami 43 pasaulio šalyse penkiuose žemynuose. Didžiausia Zetor traktorių rinka - Lenkija, pirmose gretose jie ir Čekijoje. Lenkijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Šiaurės Amerikoje gamykla turi antrines įmones. Į Šiaurės Amerikos šalis kasmet eksportuojama po 300-400 traktorių.

Nuo 1946 m. Čekijos gamykloje surinkta 1,2 mln. traktorių

Prieš keturis dešimtmečius (apie 1970 m.) Brno gamykloje buvo gaminama apie 90 proc. traktorių komplektuojamųjų dalių, čia dirbo apie 10 tūkst. darbuotojų. Dabar nemažai dalių gaminama dviejose „Zetor" antrinėse įmonėse, kuriose dirba apie 300 darbuotojų. Brno gamykloje surenkami svarbiausi mazgai (variklis, transmisija, pavarų dėžės) ir patys traktoriai. Kitas komplektuojamąsias dalis, pvz., radiatorius, žarnas, kabinas, stiklus, ratus, gamykla įsigyja iš kitų gamintojų. Įdomu tai, kad „Zetor" gamykla viena pirmųjų pasaulyje pritaikė dalių standartizaciją skirtingų modelių traktoriams, o tai ypač palengvina ne tik gamybą, bet ir jų techninę priežiūrą.

Didelį stimulą gamyklai ir traktorių surinkimo linijoms atnaujinti davė Slovakijos įmonių grupė HTC, kurios nuosavybėn 2001 m. perėjo „Zetor" gamykla.

Visas vieno traktoriaus gamybos procesas (nuo variklio surinkimo iki galutinio traktoriaus paruošimo) užtrunka vieną savaitę. Vadybininko M. Nevrliko pastebėjimu, vienu metu linijoje surenkami tik vieno modelio traktoriai (ūkininkams lankantis gamykloje konvejeriu riedėjo Major modeliai). „Šiuo metu išnaudojama tik 50 proc. gamyklos pajėgumų, nes dirbama viena pamaina ir pagaminama tik 20 traktorių per dieną", - sakė vadybininkas, pabrėždamas, kad per metus surenkama 5 tūkst. Zetor traktorių. Gamykloje dirba 850 darbuotojų.

Vadybininkas Michaelis Nevrlikas (kairėje) ne tik aprodė gamyklą, bet ir kantriai atsakinėjo į ūkininkų klausimus

Kol traktorius pasiekia vartotoją, jo kokybė testuojama trejais etapais. Pirmiausia tikrinamas kiekvienas mazgas atskirai, pvz., variklis testuojamas 1,5 val. specialioje kameroje esant tam tikrai temperatūrai. Tada tikrinamas sujungtų komplektuojamųjų dalių patvarumas. Paskutinis testavimo etapas, kai surinktą traktorių išbando vairuotojas, išvažiuodamas už gamyklos ribų.

Vertina gerą kainos ir kokybės santykį

Dauguma Zetor traktorių turinčių ūkininkų sutartinai tvirtino, kad tai paprasti ir patikimi traktoriai, kurių pasirinkimą dažniausiai lemia geras kokybės ir kainos santykis, lyginant su kitų gamintojų siūloma technika. Šilutės r. ūkininko Alfredo Nausėdos teigimu, jo ūkyje prieš trejus metus įsigytas Zetor Proxima Power 105 labai pasiteisino.

„Tai kokybiški traktoriai, kuriuose yra viskas, ko reikia. Nedaug elektronikos, tad ir gesti nėra kam, o jei ir sugenda, problemą pašalinti galima paskambinus telefonu serviso darbuotojams. Tai daugiafunkcis traktorius, prie kurio šienapjūtės metu kabinu dvi šienapjoves, o kasdien naudoju jį pašarams į maišytuvą-dalytuvą krauti. Teko jį ir prie statybos darbų išbandyti",- pasakojo A. Nausėda, užsisakęs Zetor traktorių su priekine pakaba, darbiniu velenu ir krautuvu.

Apie 130 ha žemės dirbantis ir per 80 gyvulių, iš kurių - 44 melžiamos karvės, laikantis ūkininkas neabejoja, kad gyvulininkystės ūkiams tai vienas tinkamiausių traktorių. Neatsitiktinai kone kiekvienoje seniūnijoje Šilutės r., kuriame vyrauja smulkūs gyvulininkystės ūkiai, dirba po kelis čekiškus traktorius.

Patirtimi, kaip padidinti traktoriaus stabilumą, dar labiau sumažinti degalų sąnaudas ir užtikrinti darbo kokybę, dalijasi Šilutės r. ūkininkas Alfredas Nausėda, kuris, atsižvelgdamas į gamintojo rekomendacijas, į savo traktoriaus galinius ratus įpylė druskos tirpalo

Aplinkinių ūkininkų rekomendacijų paskatinta Telšių r. ūkininkė Lina Rupšlaukienė pasinaudodama ES parama nusprendė įsigyti 120 AG Forterra HSX. „Iš pradžių planavome pirkti baltarusišką traktorių, bet vėliau suabejojome, ar galėsime pasinaudoti parama, nes jie neatitinka ES standartų. Girdėjau daug ūkininkų atsiliepimų, kad Zetor traktorių priežiūra nebrangi, o ir patys traktoriai geros kokybės", - savo pasirinkimą motyvuoja dar tik trejus metus savarankiškai ūkininkaujanti telšiškė. Jei paraiška nebus patvirtinta ir ūkis paramos negaus, moteris sako dar nežinanti, ar lauks 2014 m., ar įsigis traktorių išperkamąją nuoma, nes naujo traktoriaus ūkiui verkiant reikia, mat senoji technika per darbymetį daug nervų ištampanti. Su šeima ji dirba apie 80 ha žemės ir augina iš viso 70 gyvulių, iš kurių 20 yra melžiamos karvės.

Išbandyti Zetor Cabrio traktorių norėjo didžioji dalis ūkininkų. Už vairo - Kęstutis Valentinavičius iš Biržų r.

Mišraus augalininkystės, sėklininkystės ir daržininkystės ūkio savininkas Tomas Baravykas iš Anykščių r. turi keturis Zetor traktorius. Anot jo, šio gamintojo traktorių pasirinkimą lėmė ūkio specifika. „Daržovių ūkiui reikia mažesnės galios manevringo traktoriaus. Be to, nesinorėjo švaistyti pinigų brangiai technikai. Tai gana pigus ir patvarus traktorius, kurio ir degalų sąnaudos nedidelės", - pastebėjimais dalijosi 400 ha dirbantis ūkininkas. Pirmasis 84 AG Zetor traktorius T. Baravyko ūkyje darbuojasi jau 12 metų, o naujausias pirkinys - prieš dvejus metus įsigytas 135 AG Forterra traktorius.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai