Technika ir augalų auginimo technologijos - praktiškai
2013-06-13

Kėdainiai. Vakar ir šiandien Mantviliškį kertančiu keliu pravažiavo beveik tūkstantis žemdirbių. Į tradicinį „Kauno grūdų" renginį, atspindintį produkcijos kelią nuo lauko iki stalo, rinkosi ūkininkai ir žemės ūkio bendrovių specialistai iš visos Lietuvos. Algimanto Kižausko ūkyje demonstruojamos augalų veislės, skirtingos jų tręšimo technologijos, augalų apsaugos priemonių efektyvumas, žemės ūkio technika.

Mažoji „Agrovizija" gamybiniuose laukuose - taip būtų galima pavadinti „Grūdo kelio" organizatorių įgyvendintą sumanymą ūkio sąlygomis išbandyti skirtingas kviečių, rapsų, cukrinių runkelių veisles, palyginti skirtingas augalų tręšimo technologijas ir apsaugos priemonių poveikį.

„Šis renginys - unikalus, nes paprastai bandymų pasėliai įrengiami beveik idealias sąlygas atitinkančiuose laukuose. Mūsų specialistai bandymus atlieka gamybiniuose plotuose. Tai leidžia pamatyti, kaip grūdinės kultūros auga realiomis sąlygomis ir kokios priemonės padeda užauginti gerą derlių", - teigė „Kauno grūdų" vadovas Tautvydas Barštys.

Dojus agro 19 09 10

Demonstravimas, kaip dirba žemės ūkio technika, kurią į Lietuvą tiekia įmonė „East West Agro", renginiui suteikė svarumo. Bendrovės direktorius Gediminas Kvietkauskas, pristatydamas įmonės parduodamas mašinas, pabrėžė, kad ilgas grūdo kelias iki vartotojo apjungia skirtingas verslo sritis, kurios visos vienodai svarbios. „Kad produkcija atsirastų ant vartotojo stalo, reikalingi ir agronomai, ir inžinieriai, ir supirkėjai, ir perdirbėjai", - teigė G. Kvietkauskas.

Gediminas Kvietkauskas (nuotraukoje – ant kombaino) supažindino su bendrovės „East West Agro" veikla ir pristatė parduodamas mašinas

Nuo šių metų „East West Agro" atnaujino parduodamos technikos asortimentą kompanijos „Giant" šarnyriniais krautuvais ir švediškais Agrolux plūgais. Pasak G. Kvietkausko, įmonė sparčiais tempais plečiasi, stengiamasi didinti pasirinkimą, kad kiekvienas žemdirbys galėtų įsigyti ūkiui tinkamiausią techniką.

„East West Agro" asortimento naujovės - Giant krautuvai (nuotr. viršuje) ir Agrolux plūgai (nuotr. apačioje)

Rapsų ir cukrinių runkelių auginimo aktualijos

Renginyje daug dėmesio skirta skirtingoms augalų veislėms, įvairių trąšų normų ir augalų apsaugos priemonių poveikiui pristatyti. Praktiniais pastebėjimais ir patarimais dalijosi Aleksandro Stulginskio universiteto mokslininkai, kompanijų KWS, „Bayer Crop Science", „Chemcentras", „Arvi Fertis" ir kitų įmonių specialistai. Tyrimams ūkininkas A. Kižauskas iš 1 000 ha skyrė 50 ha plotą. Į renginį atvykę žemdirbiai apžiūrėjo penkias bandymų stoteles.

„Atlikti bandymus prasminga ir nėra sudėtinga. Gal tik šiemet purkšti teko dažniau", - pasakojo ūkio svečiams Algimantas Kižauskas (pirmas dešinėje)

Kabėdamas apie cukrinių runkelių apsaugą „Bayern Crop Science" atstovas Albinas Blažys akcentavo, kad tam tikrų veikliųjų medžiagų pesticidus reikia purkšti tik ant sausų cukrinių runkelių. „Šių metų specifika - labai intensyvi saulė. Todėl, kad augalai nepradėtų stresuoti, purkšti reikėtų antroje dienos pusėje", - rekomendavo specialistas. Jo teigimu, kai kurie ūkininkai daro klaidą, norėdami vienu purškimu išpurkšti visas augalų apsaugos priemones. Anot A. Blažio, ne visi preparatai būna veiksmingi mišiniuose.

Albinas Blažys pristatė augalų apsaugos priemonių bandymus cukrinių runkelių ir rapsų pasėliuose. Jis pabrėžė, kad siekiant geresnio pesticidų efektyvumo rapsų pasėliuose, pagrindinį purškimą reikia atlikti iki augalų žydėjimo piko: „Suvėlinus purškimą, net ir geriausių preparatų efektyvumas bus mažesnis"

Vertindamas A. Kižausko cukrinių runkelių pasėlį, ASU mokslininkas dr. Vytautas Liakas pastebėjo, kad augalams trūksta makro ir mikroelementų: „Garbanoti lapai rodo, kad trūksta kalio. Jų spalva nėra „sveika", tad galima įtarti magnio stoką. Perpjovus šaknį, matosi raudona šerdis. Vadinasi, trūksta boro", - komentavo V. Liakas. Nepalankiai augalų augimą veikia ir dirvos paviršiuje susidariusi pluta, dėl kurios sutrinka kvėpavimas.

Jo nuomone, ūkininkui reikės stebėti pasėlį ir tręšti boro trąšomis, derinant su kalio ir mikroelementų trąšomis, 2-3 kartus. Jei viskas bus atlikta laiku, t. y. optimaliai patręšta ir laiku nupurkšta nuo ligų, kurios, tikėtina, šiemet labiau puls, rudenį jis turėtų kasti apie 70-80 t/ha. Mokslininkas nepatarė cukrinių runkelių tręšti NPK trąšomis santykiu 1:1:1, nes runkeliams kalio reikia daugiau negu kitų elementų.

Vytautas Liakas pastebėjo, kad šiemet augalų augimas labai intensyvus, todėl maisto medžiagų jiems reikia daugiau

KWS vadovo Kastyčio Patiejūno teigimu, šiemet cukrinių runkelių augintojai padarė nemažą pažangą: „Apie 50-60 proc. pasėlių auginamos aktyvuotos pagerinto daigumo veislės. Tai labai teigiamas poslinkis, jei vertintume pasėlių tankumą. Akivaizdžiai matyti, kad runkelių pasėliai gana tankūs, 1 ha galima surasti 100-110 tūkst. augalų".

Jis žemdirbius ragino nedelsti ir kuo anksčiau užsisakyti žieminių rapsų sėklos, kuri šiemet dar bus parduodama beicuota insekticidais. Vasarinių rapsų sėkla jau nebus beicuota insekticidais. K. Patiejūnas priminė, kad Europos komisija priėmė direktyvą, pagal kurią nuo kitų metų uždrausta rapsų ir kitų tais pačiais metais žydinčių augalų (kukurūzų, saulėgrąžų) sėklas beicuoti insekticidais. „Pagal atliktos studijos išvadas, veikliosios jų medžiagos su augalų sultimis pasiekia žiedą ir apnuodija bites. Pesticidus gaminančios kompanijos ketina skųsti šį sprendimą, nes rapsų, ypač vasarinių, auginimo perspektyvas ES apgaubė nežinomybė".

Pasak Kastyčio Patiejūno, ūkininkai turi paskubėti užsisakyti žieminių rapsų sėklos, kuri šiemet dar bus parduodama beicuota insekticidais

A. Blažys pabrėžė, kad insekticidai reikalingi dygstančius rapsus nuo spragių apsaugoti. Vienoje „Agrovizijos" parodoje buvo atlikti palyginamieji tyrimai: pasėjus nebeicuotą sėklą, visus rapsų daigus sunaikino spragės. K. Patiejūnas pridūrė, kad kartu su šalies Žemės ūkio ministerija aiškinamasi, ar pagal minėtą direktyvą kitąmet bus leidžiama pasėti beicuotos vasarinių rapsų sėklos likučius.

ASU prof. Abinas Šiuliauskas (dešinėje) pristatė vengriškų žieminių kviečių veislių savybes. Pasak jo, vienas iš jų privalumų - ištvermingumas besniegėmis žiemomis. Be to, pagrindinis ir šalutinis stiebas vienodo storio, todėl branda bus tolygi, grūdai vienodai subręs

Žinoti naujoves visada naudinga

„Grūdo kelio" organizatoriai skaičiuoja, kad renginyje per dvi dienas apsilankys iki tūkstančio žemdirbių iš visos Lietuvos. Pasižvalgyti po laukus, pamatyti naujos technikos ir išgirsti, kokios veislių, augalų apsaugos priemonių bei trąšų naujovės atvyko ir Pakruojo r. ūkininkaujantys Auksė ir Pranas Pulkiai.

„Išgirsti apie naujoves visada verta. Gerai, kad čia buvo galima pamatyti ir techniką. Mes stengiamės dalyvauti visur, kur pristatomos naujienos ar lyginamos skirtingos augalų auginimo technologijos, - tikino A. Pulkienė. - Vertas dėmesio naujoves išbandome ir patys arba pritaikome savo ūkyje".

Auksė ir Pranas Pulkiai stengiasi apsilankyti visuose renginiuose, kuriuose pristatomos naujovės

Ūkininkai dirba 450 ha, augina žieminius kviečius, žieminius bei vasarinius rapsus ir šiek tiek vasarinių miežių. Jau ketvirtii metai taiko neariamąją žemės dirbimo technologiją. Pasak sutuoktinių, kol kas jokių problemų neiškilo, derliai taip pat nesumažėjo. Pernai kviečiai subrandino per 7 t/ha, žieminiai rapsai - 4,2, o vasariniai - 3,5 t/ha derlių.

Ūkininkai svarstė, kad šiemet tokių pat derlių tikriausiai nebus. „Žieminių augalų pasėliai atrodo gražiai, o vasarojus - prastokai, nors atiduota viskas, kas priklauso", - apie šio sezono ypatumus kalbėjo A. Pulkienė.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate Lietuvos žemės ūkio plėtrą, atsižvelgdami į 15 metų narystę Europos Sąjungoje?
Orai