Taršūs traktoriai į Lietuvą įvežami per Latviją
2013-09-02

Vilnius. Taršos reikalavimų  neatitinkantys traktoriai į Lietuvą įvežami per Latviją. „Lietuvos rytas" praneša, didelė dalis užregistruotų traktorių neatitinka išmetamųjų teršalų reikalavimų.

Žemės ūkio ministerijos atstovė Ramunė Visockytė teigia, kad tokie nauji traktoriai neregistruojami, o naudotiems, kurie įvežami iš kitų šalių jau įregistruoti, minėtų reikalavimų netaikoma. „Technika prekiaujančios įmonės ir žemdirbiai daug naudotų traktorių įsiveža iš kitų šalių, dalis šių traktorių yra nauji, tačiau jau įregistruoti kitose šalyse“, - sako  R. Visockytė.

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, 2011 metais buvo įregistruoti 497 nauji MTZ markės traktoriai, 2012 metais - 335, o vien per pirmąjį šių metų pusmetį - 183 nauji MTZ markės traktoriai ir dar 346 naudoti.

Dojus agro 19 09 10

Valstybinės  mašinų bandymo stoties (VMBS)  prie Žemės ūkio ministerijos direktorius Rimgaudas Rimošaitis patikslino, kad VMBS nevykdo traktorių priežiūros. „Jei kas kreipiasi, mes atliekame patikrą. Prekių judėjimas laisvas, mes nekontroliuojame, jei kažkas įveža, mums tokia funkcija nesuteikta. Tie, kas registruoja, jei trakrorius neturi C ženklo, liudijančio, kad atitinka saugos reikalavimus, turėtų neregistruoti tokio traktoriaus", - sako R. Rimošaitis.

Traktorius ir kitą žemės ūkio techniką registruoja savivaldybių žemės ūkio skyriai. Čia tikrinami jų įsigijimo dokumentai ir techniniai duomenys, tarp kurių - ir išmetamų teršalų rodikliai. Išmetamųjų teršalų ribojimo reikalavimus reglamentuoja 2000 m. gegužės 22 dienos Europos Parlamento ir Tarybos direktyva. Jos reikalavimai įgyvendinami etapais.

„Šiuo metu rinkai tiekiami traktoriai turi atitikti išmetamų teršalų kiekio ribojimo III B etapo reikalavimus. Jie yra gana aukšti, tokie traktoriai brangesni, sunkiau įperkami, o dėl ekonominių sunkumų variklių gamintojai nespėja parengti techninių sprendimų", - ŽŪM atstovė spaudai  aiškino, kodėl Lietuvoje vis dar galima įsigyti senesnio etapo reikalavimus atitinkančių traktorių.

Teigiama, kad kai kurių savivaldybių specialistai į reikalavimus žiūri pro pirštus ir registruoja  didesnę taršą sukeliančią žemės ūkio techniką. Ji gali būti naudojami tik tuo atveju, jei ūkininkas su tokia žemės ūkio technika neišvažiuoja į kelius. Vis dėlto gana dažnai taršius trakrorius tenka pamatyti ten, kur jie neturėtų būti.

Tačiau smulkieji ūkininkai, pasak R. Rimošaičio, paprastai negali įpirkti naujų žinomų kompanijų traktorių. Anot jo, problemą padėtų spręsti kitoks paramos skirstymas.

BNS ir MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate Lietuvos žemės ūkio plėtrą, atsižvelgdami į 15 metų narystę Europos Sąjungoje?
Orai