Šiųmetė javapjūtė mažiau turtinga naujais kombainais
2014-07-31

Vilnius. Dviejų finansinių laikotarpių sankirta akivaizdi šalies laukuose. Birželį  ūkininkai ir žemės ūkio bendrovės įregistravo tik 76 javų kombainus arba perpus mažiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu.  Panašus skaičius kombainų birželį registruotas 2008-aisiais, pradėjus dalyti 2007-2013 m. ES paramą.

Praėjusių metų javapjūtė buvo ne tik turtingesnė technika. Žemdirbiai ir bendrovės savo parkui dažniau rinkosi naujus kombainus.  Iš Traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų bei jų priekabų registre šiemet birželį registruotų  tik 14 kombainų  buvo nauji.  Praėjusiais metais tuo pačiu laikotarpiu nauji buvo 58  registruoti kombainai.

Kaip ir pernai, žemdirbiai dažniau renkasi vakarietišką javų dorojimo techniką, tarp lyderių  - Claas, John Deere ir  Rostselmash kombainai.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto  Produktų rinkotyros skyriaus  vedėjo Alberto Gapšio nuomone, kombainų registravimo tempų sumažėjimą lėmė tai, kad  baigėsi 2007-2013 m. parama, o naujojo laikotarpio lėšos dar nepradėtos dalyti.

Rinkos tyrėjui pritaria ir Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) Žemės ūkio subjektų ir technikos registrų departamento direktorius  Gintaras Šnioka. „Baigėsi paramos laikotarpis, priemonės dėl technikos įsigijimo ir kompensavimo mechanizmo, matyt, dar nepatvirtintos, todėl jaučiamas kombainų įsigijimo sumažėjimas", - teigia G. Šnioka.

ŽŪIKVC  atstovas mano, kad tie, kurie prognozavo ūkio augimą, pasinaudojo parama ir atsinaujino savo technikos parką. „Tikriausiai žemdirbiai sąlyginai patenkino technikos poreikius. Be to, technikos progresas leidžia apsirūpinti našesne technika. Ten, kur anksčiau reikėjo 4 kombainų, šiandien jau apsieinama su dviem ar net vienu, labiau susisteminti grūdinių kultūrų plotai", - paaiškina G. Šnioka.

 „Technikos žemdirbiams dar trūksta, net ir smulkieji ją perka. Išmokos sudaro ūkio pelną. Buvau šalininkas, kad ES tiesioginės išmokos Lietuvos žemdirbiams turėtų būti didesnės, o ne skirtis tris kartus, tarkim, nuo  Belgijos ūkininkų. Netrūksta manančių, kad galbūt ūkininkai taps milijonieriais gaudami didesnes išmokas, tačiau niekas negalvoja, kad praėjus tam tikram laikui, jiems reikia atnaujinti techniką, kurią įsigijo pasinaudoję ES struktūrinių fondų ar sutaupę savų lėšų",  -  sako rinkos tyrėjas.

A. Gapšio žodžiais, pusę milijono kainuojantis kombainas įperkamas tiems, kurie turi 500 ir daugiau hektarų žemės, o ką daryti tiems, kurie tedirba 100 ha? „Technikos reikia visiems. Ūkių, kurie vien nuomotų kombainus ar traktorius, mažai, be to, jų visiems reikia tuo pačiu metu. Technikos stygiaus problema yra. Tai, kad registruojama daug naudotos technikos, liudija, kad žemdirbiams trūksta lėšų jai įsigyti", - mano pašnekovas.

„Mano nuomonė subjektyvi, tačiau manau, ji atspindi bendrą tendenciją. Jeigu žmogus išgali pirkti naudotą kombainą be banko paskolos, jis mieliau renkasi naudotą techniką, negu naują ir dešimties metų įsipareigojimą bankui", - teigia G. Šnioka.

Tokį pasirinkimą iš dalies nulemia ir grūdų kainos. „Jei prieš metus už toną buvo mokama 700-800 Lt už toną, tai šiandien - 400 Lt/t, kai tokie kainų svyravimai, savo veiklą žemdirbiui planuoti labai sunku. Jeigu žinotum, kad 10 metų grūdus pardavinėsi po 700 LT/t, gali sau leisti nusipirkti naują kombainą ir dėl to nesibaiminti. Dabar visi įvertina riziką ir pagal tai sprendžia ar iš viso įsigyti ir kokią techniką", - sako pašnekovas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai