Plečiamos išmaniųjų ūkininkavimo sistemų galimybės
2015-07-23

Kaunas/Pamhagenas (Austrija). Telematinės ir informacinės sistemos vis labiau įsigali žemės ūkio technikoje, kuri parduodama ir Lietuvoje. Deja, žemdirbiai dėl skirtingų priežasčių šiomis, dažnai neapčiuopiamomis, plika akimi nematomomis technologijomis nesinaudoja arba mažai naudojasi.

Kad padėtis pasikeistų, pastangas deda ir technikos gamintojai, ir mašinų pardavėjai. Pastarųjų vaidmuo išmaniųjų sistemų įsisavinimo procese itin svarbus.

Išmaniųjų ūkininkavimo sistemų srityje toli pažengusi kompanija „John Deere". Apie sujungto į visumą ir valdomo iš vienos sistemos ūkio viziją, pavadintą išmaniojo ūkininkavimo strategija FarmSight, ji prabilo prieš ketverius metus. Kasmet sukurdama ir pristatydama naujas šios strategijos dalis, kompanija „John Deere" ir ateinančiam sezonui pasiūlys išmaniųjų naujovių. Kas naujo laukia žemdirbių, paviešinta Austrijoje surengtoje tarptautinėje spaudos konferencijoje.


Austrijoje surengtoje tarptautinėje spaudos konferencijoje dalyvavo 85 žurnalistai iš 21 šalies

Farm Sight
- tai bevielėmis telekomunikavimo sistemomis paremta tiksliojo ūkininkavimo strategija, kuri tarsi voratinklio tinklas į visumą sujungia ūkio mašinas, jų operatorius, ūkininką, technikos pardavėją ar konsultantą. Realiuoju laiku nuotoliniu būdu gali būti ne tik stebimas mašinų darbas, bet ir nustatomi jų darbo parametrai, patariama, kaip sumažinti degalų sąnaudas. Skaičiuojama, kad, naudojantis FarmSight, maždaug 10-15 proc. galima sumažinti gamybos sąnaudas ir tiek pat padidinti ūkio pajamas. Tai tik maža dalis, ką gali FarmSight. Jos išmanumo galimybės vis papildomos naujomis funkcijomis ir tikėtina, kad tai, ką ji galės rytoj, šiandien net sunku įsivaizduoti.

Išmanumui ribų nėra

Pasak kompanijos „John Dere" pardavimų ir rinkodaros viceprezidento Kristofo Vigerio (Christoph Wigger), kurdama 2016 metų sezono naujoves, įmonė didžiausią dėmesį sutelkė į tai, kaip iš telekomunikacinių ir informacinių technologijų išgauti kuo daugiau naudos.

Kompanijos sukurta strategija numato, kaip jau šiandien nematomais bevieliais saitais sujungti visą ūkį. „Šiais saitais perduodama informacija yra naudinga visiems, o svarbiausia, ji padeda optimizuoti logistiką, didinti mašinų darbo našumą, mažinti gamybos sąnaudas", - pabrėžė K. Vigeris pridurdamas, kad siekiant maksimumo turima informacija turi būti teisingai apdorojama, analizuojama ir pagal gautas analizes priimami vienokie ar kitokie sprendimai. Vien tik rinkti informaciją - nepakanka.


„Mes siekiame, kad ši informacija būtų lengvai prieinama bet kam, bet kurioje vietoje, suprantama ir vyresniam, ir jaunam ūkio savininkui. Žinoma, garantuojame, kad visi duomenys yra saugūs ir jais gali naudotis tik tie, kurie turi tokią teisę", - sakė „John Deere" viceprezidentas Kristofas Vigeris

Pirmieji išmaniosios FarmSight strategijos naudą turėtų įvertinti didelių augalininkystės ūkių ir žemės ūkio paslaugas teikiančių įmonių šeimininkai, valdantys nemažus plotus ir turintys daug technikos. Apskaičiuota, kad, pavyzdžiui, jei per 150 val. trunkančią javapjūtę, 10 val. kombainas stovi dėl pilno bunkerio ir laukia, kol atvyks transportas jam iškrauti, per metus prarandama apie 3 000 eurų.

Kompanija „John Deere" prieš dvejus metus savo klientams pristatė interneto portalą myJohnDeere.com. Kiekvienas ūkio ar paslaugas teikiančios įmonės šeimininkas gali susikurti ūkio paskyrą, su ja susieti mašinas, laukus, operatorius ir paskyroje sukauptą informaciją analizuoti skirtingais pjūviais, organizuoti darbus. Visa informacija apie ūkyje vykstančius procesus automatiškai siunčiama į serverį. Paskyros savininkas gali suteikti teisę prisijungti ir gauti tam tikrą ar visą informaciją ir tretiesiems asmenims, pavyzdžiui, konsultantams, buhalteriams, trąšų ar chemikalų tiekėjams. Su paskyra gali būti susietas ir technikos prekybos atstovas, serviso specialistas.

Dar daugiau susietų mašinų

Praėjusiais metais kompanija „John Deere" pristatė vadinamąjį „Susieto kombaino" (angl. „Connected Combine") paketą, į kurį įeina įvairios kombaino operatoriaus darbą lengvinančios informacinių technologijų sistemos ir paslaugos. Pavyzdžiui, per RDA programą (angl. Remote Display Access) mašinos valdymo monitoriaus vaizdą gali matyti ir vietos pardavimo įmonės technikos priežiūros specialistai, t. y. nuotoliniu būdu realiuoju laiku savo kompiuterio arba planšetės ekrane jie gali matyti tai, kas rodoma kombaino kompiuterio ekrane. Operatoriui iškilus neaiškumų ar prireikus patarimo, kaip sureguliuoti mašiną, pagalbos nereikės ilgai laukti.

Apskaičiuota, kad operatyviai sureagavus į iškilusius per javapjūtę nesklandumus, kuriuos būtų galima pašalinti nuotoliniu būdu, būtų sutaupyta vidutiniškai 40 min., t. y. nukulta apie 15 t kviečių. Taip pat daug sutaupoma mašinų remonto laiko, nes net nenuvažiavus į ūkį galima nustatyti gedimus ir reikalingą detalę pristatyti gerokai greičiau. Apskaičiuota, kad nuotoliniu būdu įvertinus gedimą, ūkis sutaupytų daugiau kaip 1 000 eurų per metus.

Kitąmet John Deere savaeigius purkštuvus perkantys žemdirbiai jau galės užsisakyti ir „Susieto purkštuvo" paslaugų paketą. Jis kol kas bus siūlomas tiems, kurie įsigys R4040i modelio savaeigius purkštuvus. Kaip ir susieto kombaino operatoriai, dirbantieji susietu purkštuvu galės gauti visapusišką jo pardavėjo pagalbą eksploatuojant mašiną.

Visa informacija apie jo darbą (purkštuvo rezervuaro pripildymo lygį, faktines chemikalų išpurškimo normas, nupurkštą plotą ir kita) keliaus į serverį. Vėliau, išanalizavus gautus duomenis, bus galima spręsti, ar purkštuvas dirbo efektyviai, ar buvo laikomasi purškimo rekomendacijų. Ateityje numatyta pasiūlyti ir susieto John Deere traktoriaus paslaugų paketą.

Rytojaus technologijos arčiau negu atrodo šiandien

Išmaniojo ūkininkavimo strategiją Farm Sight bendrovė „DOJUS agro", atstovaujanti kompanijai „John Deere", pristatė praėjusių metų pabaigoje. Pasak „DOJUS agro" produktų vadybininko Edvino Navicko, įmonės specialistai visiškai pasirengę padėti ūkininkams šias išmaniąsias sistemas įsisavinti.

Jo teigimu, technikoje įrengta daug technologijų, kurios padeda ją efektyviai išnaudoti 100 proc. „Nusipirkę techniką su efektyvumą didinančiomis ir sąnaudas mažinančiomis technologijomis ūkininkai nemoka jomis naudotis. Neskaito instrukcijų. Sukūrėme 4 paslaugų planus, į kuriuos įtrauktas ir ūkininkų švietimas bei mokymas, konsultacijos", - sako E. Navickas.

Be „Susieto kombaino" paslaugos, kuri kol kas galima tik S serijos kombainams, Lietuvos ūkininkai gali rinktis ir kitus, pagal turimą techniką ir norimą gauti tikslą, paketus, t. y. mašinos darbingumo ar AMS įrangos palaikymo. Visuose išmaniojo ūkininkavimo paketuose numatyta nuotolinės prieigos prie mašinos darbo galimybė, leidžianti matyti, kaupti ir vėliau analizuoti duomenis. Informacija apie šią strategiją, paketus bei techniką, kuriai jie galioja, bus galima rasti netrukus startuosiančiame naujame internetiniame puslapyje www.FarmSight.lt.


„Nors žemdirbiai tokių naujovių dar prisibijo, tačiau jaunieji ūkininkai žiūri degančiomis akimis ir anksčiau ar vėliau išmaniąsias naujoves pradės taikyti", - neabejoja Edvinas Navickas, „DOJUS agro" produktų vadybininkas

Kad rytojaus technologijos yra arčiau negu atrodo šiandien, pritaria ir „DOJUS agro" generalinis direktorius Audrius Kavaliauskas: „Naujoji ūkininkų karta, kuri užaugo su internetu ir išmaniaisiais telefonais, greitai perpras mūsų siūlomas paslaugas ir tikėtina, neįsivaizduos, kaip be jų įmanoma ūkininkauti". Pasak jo, šiandieninės Farm Sight ribos po 2 ar 5 metų dar bus išplėstos, jos funkcionalumas dar padidintas.

Jis pabrėžė, kad šiandien susikurti savo paskyrą myJohnDeere.com platformoje, susieti su ja mašinas ir naudotis Farm Sight strategijos funkcionalumo, kuris nuolat tobulinamas ir plečiamas, dalimis galima nemokamai.

MŪ inf.

Daugiau apie kompanijos „John Deere" naujoves skaitykite žurnalo „Mano ūkis" rugpjūčio mėn. numeryje

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai