Per 100 metų - milijonas trąšų barstomųjų
2014-01-31

Hazbergenas/Kaunas. Vokietijos kompanija „Amazone" per savo veiklos istoriją pardavė milijoną trąšų barstomųjų. Jas gaminti įmonė pradėjo dar tada, kai dauguma žemdirbių mineralines trąšas barstė rankomis. Pirmoji trąšų barstomoji įmonėje pagaminta 1915 metais.

Tai buvo pirmoji krumpliaratinė trąšų barstymo mašina, kuri gerokai pranoko kitų įmonių konstruojamus plyšinius ir grandininius tręštuvus. Jos išradėjas Heinrichas Drėjeris (Heinrich Dreyer) savo kūrinį, pavadintą Michel, užpatentavo. Barstomosios buvo gaminamos nuo 1,5 iki 4 m darbinio pločio. Kompanija pardavė iš viso 250 tūkst. krumpliaratinių barstomųjų. Jų gamyba visiškai nutraukta tik 1986 metais.

Didžiulis trąšų Amazone barstytuvų pardavimų proveržis prasidėjo 1958 m., kuomet buvo sukurta dviejų diskų trąšų barstymo mašina ZA. Nuo gamybos pradžios žemdirbiai įsigijo daugiau kaip 700 tūkst. šių barstytuvų, t. y. daugiau kaip 30 tūkst. per metus. Anot gamintojų, tokie statistiniai rodikliai leidžia teigti, kad Amazone barstomosios užima lyderio pozicijas Vokietijos rinkoje.

Trąšų barstomojoje ZA pirmą kartą buvo pritaikyta dviejų diskų trąšų barstymo sistema 

Dviejų priešingomis kryptimis besisukančių diskų sistema leidžia tolygiai paskleisti skirtingo tipo trąšas įvairiais darbiniais pločiais (net iki 52 m pločiu). Be to, reguliuojant vieno ar kito disko sukimosi greitį (su hidraulinėmis pavaromis), išvengiama šalia tręšiamo lauko esančių pakelių griovių, vandens telkinių, kaimyninių pasėlių ir pamiškių tręšimo. Papildomai naudojant GPS palydovines sistemas, galima išvengti tos pačios vietos tręšimo kelis kartus, t. y. tokiu būdu taupomos trąšos.

Pasak bendrovės „Lytagra", kuri atstovauja kompanijai „Amazone" Lietuvoje, pardavimų technikos vadovo Sigito Kliaugos, iš kitų mašinų Amazone ZA trąšų barstytuvai išsiskiria tuo, kad tręšimo metu trąšų granulės yra minimaliai žalojamos. „Augalai palaipsniui spėja įsisavinti granulėje esančias maisto medžiagas. Jei granulė sužalota, veikiant saulei ar lietui, ji ištirpsta per greitai ir augalas negali iškarto įsisavinti visų maisto medžiagų, todėl patiriama nuostolių", - aiškina S. Kliauga.

Patys sėkmingiausi ZA trąšų barstymo mašinų modeliai: ZA-F; ZA-U ir ZA-M. Naujausias modelis ZA-TS išsiskiria dideliu našumu ir didelėmis mašinos valdymo galimybėmis. Bunkerio talpa net 4 200 l, o darbinis greitis gali siekti apie 20 km/val. Skaičiuojama, kad per valandą ZA-TS barstomoji gali patręšti 50 ha plotą. Tai jau septintoji ZA barstomųjų karta.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai