Pašarų gamintojams - praktiniai patarimai
2012-05-25

Telšių r., gegužės 25 d. Kokias žolės dorojimo mašinas ir technologijas pasirinkti, kiekvienas gyvulininkystės ūkio savininkas sprendžia individualiai, tačiau susipažinti su naujovėmis ir technikos pardavėjų siūlomų mašinų galimybėmis visada pravartu. Šios progos nepraleido ir apie pusantro šimto Žemaitijos krašto gyvulininkystės ūkių savininkų, sugužėjusių į bendrovės „Dotnuvos projektai" organizuotą lauko dieną Ričardo Venckaus laukuose Telšių rajone.

Mediškių kaime ūkininkaujančio R. Venckaus ir bendrovės „Dotnuvos projektai" bendradarbiavimas tęsiasi daugiau kaip dešimtmetį. Ūkininkas prisipažino, kad įsigijus pirmąją mašiną - Kverneland ritinių presą - užsimezgė ryšys, paskatinęs visą darbams mišriame ūkyje atlikti reikalingą techniką įsigyti iš šios įmonės. Paskutinis pirkinys, į ūkį atkeliavęs dar pernai metais, - rinktuvinė priekaba Kverneland Taarup 10045 RD.

Mišraus ūkio savininkas Ričardas Venckus tikina, kad šiuo metu jo ūkis reikiama technika apsirūpinęs, tad artimiausiu metu galvoja atnaujinti fermas. Dabar gyvuliai laikomi buvusioje kiaulidėje, į kurią negali įvažiuoti pašarų dalytuvas. „Planų daug, tereikia tik sveikatos, o norai patys atsiranda", - optimistiškai nusiteikęs Telšių rajono ūkininkas, bandantis pašarų gamybą ritiniuose pakeisti kita technologija

„Ilgą laiką pašarus gaminome ritiniuose, tačiau pastebėjome, kad kiekvieno ritinio pašaro kokybė nevienoda. Manau, kad gaminant žolės silosą bus ne tik paprasčiau užtikrinti vienodą pašaro kokybę, bet ir darbus bus galima atlikti gerokai greičiau", - kodėl ryžosi įsigyti rinktuvinę priekabą aiškino R. Venckus. Be to, jis neslėpė, kad tai, palyginti su ritinių presavimu, gerokai pigesnė pašarų gamybos technologija. Apie 500 ha valdantis ūkininkas augina 170 galvijų, tarp kurių 100 melžiamų karvių.

Kad turint savikrovę rinktuvinę priekabą pagaminti silosą galima kur kas greičiau ir pigiau, sutiko ir „Dotnuvos projektų" vadybininkas Romualdas Mankevičius. Anot jo, nors daugelyje ūkių vis dar populiarus pašarų ruošimas presuojant žolę į ritinius, tačiau pastaruoju metu stebimos naujos tendencijos. „Gaminant šienainį ritiniuose, jų gamybos savikainą labai didina plėvelės kaina. Nuo lauko surinktą žolę suvežus į kaupą ar tranšėją, plėvele pašarą reikia uždengti tik iš viršaus, kai kuriais atvejais - dar ir iš apačios, tačiau vis vien tokio pašaro paruošimo ir laikymo sąnaudos yra gerokai mažesnės", - teigė R. Mankevičius.

Automatinė pakrovimo sistema užtikrina, kad rinktuvinė priekaba bus prikrauta maksimaliai. Suspaustą žolės masę tolygiai paskleidžia du iškrovimo volai

Venckaus ūkyje rinktuvinė priekaba agreguojama su traktoriumi Case II Puma 165. Jos talpa 45 kubiniai metrai, o pakrautos priekabos svoris siekia 16 tonų. Žolės masė iš pradalgių renkama 1,8 m rinktuvu, smulkinama 40 peilių. R. Mankevičiaus pastebėjimu, ypač svarbu yra tai, kad žaliosios masės tiekimo rotorius yra ne suvirintas, o sukonstruotas iš trijų dalių, kurios tarpusavyje fiksuojamos varžtais. Tad susidūrus su kliūtimi, pažeistą segmentą lauke galima nuimti ir toliau tęsti darbą. Našų šios rinktuvinės priekabos darbą ir maksimalų jos pakrovimą užtikrina automatinio pakrovimo sistema, o suspaustą žolę tolygiai paskleidžia du iškrovimo volai.

Lauko dienoje patarimų gyvulininkystės ūkių šeimininkams negailėjo ir įmonės „Baltic Agro" atstovas Edmundas Šopaga, pristatęs ant rinktuvinės priekabos sumontuotą amerikiečių gamybos konservantų įterpimo įrangą. Jo teigimu, tonai pašarų rekomenduojama įterpti 1-2 l konservantų, tačiau juos būtina rinktis atsižvelgiant ne tik į žolės rūšį (vyrauja varpiniai ar ankštiniai augalai), bet ir drėgnumą, nes vieni konservantai naudotini drėgnai, kiti - sausai ar pavytintai masei. „Nekreipiant į tai dėmesio, gaunami nekokybiški pašarai, o konservantai praranda prasmę", - sakė E. Šopaga. Be to, jis pabrėžė, kad žolę silosui gaminti nereikėtų labai susmulkinti, optimalus būtų 5-6 cm ilgio pjaustinys.

Mašinų tvirtumas patikrintas ūkiuose

Nemažai lauko dienoje pristatytos technikos - Kverneland pašarų dorojimo mašinų ir jas traukiančių CaseI traktorių - R. Venckaus nuosavybė, taip pat dalį jų demonstravimui paskolino kiti to krašto žemdirbiai. R. Mankevičiaus pastebėjimu, daugelis Kverneland žolės dorojimo mašinų ūkiuose darbuojasi nebe pirmus metus, tačiau vis dar yra tvirtos ir savo funkcijas puikiai atlieka.

„Kompanija „Kverneland" žinoma ne vien tik kaip patikimų plūgų, bet ir žolės dorojimo technikos gamintoja. Pavyzdžiui, ilgą šienapjovių naudojimo laiką užtikrina didesnė pjovimo lenta ir kiti „Kverneland" patentuoti techniniai sprendimai", - sakė vadybininkas, pabrėždamas, kad vienas iš tokių išskirtinių dalykų - apvalūs pjovimo diskai.

Kverneland žolės dorojimo techniką lauko dienoje pristatė vadybininkas Romualdas Mankevičius

Didesnį darbo našumą galima pasiekti dirbant su dvejomis šienapjovėmis vienu metu, tad pademonstruotas 3,2 m darbinio pločio frontalinės ir prikabinamos šienapjovių darbas. Pasak R. Mankevičiaus, traktoriaus priekyje kabinama šienapjovė išsiskiria kopijavimo galimybėmis, mat paviršius kopijuojamas 24 laipsnių kampu. Prikabinama šienapjovė unikali tuo, kad gali atlikti dvi operacijas: pjauti į pradalges arba paskleisti žolę visame nupjautame plote - tereikia pakelti pradalgių formuotuvus ir nuleisti skleidimo mentes. Vadybininko tvirtinimu, šiam veiksmui atlikti tereikia 5-7 minučių.

„Esant geroms oro sąlygoms skleidimo mentėmis paskleista žolė greitai apvysta ir tampa tinkama silosui ar šienainiui gaminti. Ruošiant šieną, taip paskleistą žolę reikia mažiau vartyti", - skleidimo menčių naudą akcentavo R. Mankevičius. Kai pievoje žolės mažiau arba pjaunamas atolas, jis pasiūlė naudoti pradalgių formuotuvą arba papildomai montuojamą juostinį žolės numetimo transporterį, kuris guldo dvi pradalges šalia arba vieną ant kitos. 

Renkantis vartytuvą, vadybininkas rekomendavo atkreipti dėmesį į turimos šienapjovės plotį, kad nereikėtų po lauką važinėti tuščiai: jis turėtų vartyti dvi arba tris pradalges iš karto. Pademonstruotas profesionalios linijos 9 m darbinio pločio vartytuvas Taarup 8090 C¸ kuriam traukti reikia 80 AG traktoriaus.

Įmonės mašinų asortimente - ir kintamos (nuotraukoje), ir fiksuotos kameros ritinių presai

Ypač kontrastingai nupjautos žolės lauke atrodė 6,9 m darbinio pločio grėblys, prikabintas prie mažojo (55 AG) traktoriaus Case Farmall 55 c. Lietuvoje šio darbinio pločio grėbliai ypač populiarūs, nors gali jie būti 11 ar 15 m pločio. Pasak R. Mankevičiaus, tandeminės važiuoklės, dviejų rotorių šoninio grėbimo mašina gyvulininkystės ūkiuose ypač pasiteisina, nes važiuojant per lauką pirmyn ir atgal galima suformuoti vieną pradalgę nuo didesnio lauko ploto ir taip užtikrinti našesnį ritinių preso darbą. Nors gamintojas gali pasiūlyti ir centrinio grėbimo grėblius, tačiau, specialisto nuomone, juos turėtų rinktis ūkiai, pjaunantys ir grėbiantys didelius žolynų plotus. Pastaruoju metu juos renkasi ir augalininkystė ūkių savininkai šiaudams grėbti.

Bendrovės siūlomų Case traktorių asortimentą pristačiusio vadybininko Raimundo Janarausko teigimu, Case Farmall 55 c - naujiena ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Tai pats mažiausias šios traktorių šeimos modelis, tinkamas ne tik grėbliui traukti. Dėl nedidelio aukščio (2,4 m) jis nepakeičiamas pagalbininkas senos statybos žemuose tvartuose, o stiklinis liukas kabinos viršuje palengvina darbą su krautuvu.

Be žolės dorojimo technikos, gyvulininkystės ūkių šeimininkams pristatyta ir mašina, skirta pasėliams prižiūrėti arba pievoms išlyginti ir atnaujinti. „Dotnuvos projektų" vadybininko Valentino Bogačiovo pastebėjimu, anksti pavasarį su šia mašina atnaujinus pievą, liepos mėnesį jau galima žolę pjauti

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Lietuvoje drastiškai mažėja gyvulių skaičius. Kaip tai vertinate?
Orai