Mašinų pardavimo statistika šiemet gali būti kuklesnė
2014-04-15

Kaunas. Technikos pardavimo rekordų Lietuvos įmonės šiemet nesitiki. Kad žemdirbiai susilaiko nuo investicijų, rodo ir Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro technikos registracijos duomenys: palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, per pirmuosius tris šių metų mėnesius naujų traktorių registruota beveik 30, o kombainų - apie 50 proc. mažiau.

Dauguma techniką šalyje parduodančių įmonių šiemet planuoja ralizuoti mažiau mašinų. Naujo finansavimo priemonės dar neįsigaliojusios, grūdų supirkimo kainos sumažėjusios, šiemet didesnių išlaidų prireiks ir žieminių pasėliams atsėti. „Visa tai turi įtakos technikos užsakymams. Šie metai prasidėjo taip, kaip ir planavome. Nelikus paramos, numatėme, kad sezonas bus sudėtingas, ir tam ruošėmės, tačiau nėra taip, kad niekas niekuo nesidomėtų ir nieko nepirktų", - sako bendrovės „DOJUS agro" generalinis direktorius Audrius Kavaliauskas. Pasak jo, judėjimas rinkoje yra, tačiau šiemet rekordinių pardavimų neplanuojama.

Metų pradžia nedžiugina ir bendrovės „Konekesko Lietuva". Įmonės žemės ūkio departamento vadovo Virginijaus Apšegos teigimu, sezono startas žemas. „Visi žinome, kokios aplinkybės. Padėtis šiek tiek prastesnė negu planavome, tačiau optimizmo neprarandame ir tikimės, kad žemdirbiai prasidėjus darbams „išsijudins" ir aktyviau užsakinės naujas mašinas", - komentuoja V. Apšega. Bendradarbiaudami su „Konekesko Lietuva" keli Lietuvos bankai ūkininkams teikia kreditus šiek tiek palankesnėmis sąlygomis.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Nors „Ivabaltė" per pirmuosius tris mėnesius pardavė šiek tiek daugiau traktorių negu praėjusių metų pirmąjį ketvirtį, tačiau įmonės komercijos direktoriaus Sigito Šakio nuomone, technikos rinka neabejotinai susitraukė ir šiemet žemdirbiai nelabai nusiteikę pirkti naujų mašinų.

„Pirks tik tie, kurie priversi pirkti. Padėtis rinkoje pasikeistų į gerąją pusę tuo atveju, jei grūdų ir pieno kainos šoktų į viršų, jei būtų patvirtintos ES paramos programų gairės", - svarsto Sigitas Šakys

Kad ūkininkams šie metai, investicijų prasme, nebus lengvi, mano ir „Laumetrio" direktorius Jonas Putna. Pasak jo, šiemet kaip niekad anksčiau žemdirbiai kreipiasi, prašydami suremontuoti sugedusius agregatus. „Atliekame daug remonto darbų, atnaujiname seną techniką. Žemdirbiai neužsako naujų mašinų, o traukia senus sugedusius agregatus ir juos prašo suremontuoti, kad nereikėtų pirkti naujo", - apie šių metų specifiką kalba J. Putna.

Padėties dėl nepatvirtintos europinės paramos ir jos įtakos įmonių pajamų lygiui „Lytagros" vadovas Adomas Balsys nedramatizuoja: „Sunkesniais metais mums padeda išgyventi įvairiapusė veikla. Be to, esame rinkos senbuviai, turime išplėtotą infrastruktūrą, ištikimų klientų ratą, kurie mus gerai pažįsta ir vertina. Tai mūsų įmonės privalumai". Pasak A. Balsio, negalutiniais pirmojo ketvirčio apyvartos duomenimis, gauta net šiek tiek daugiau pajamų negu per tą patį praėjusių metų laikotarpį.

Aplinkybės technikos pardavimo įmonėms yra nepalankios, tačiau ne visoms. Pirmąjį ketvirtį ypač sėkmingu vadina „East West Agro" direktorius Gediminas Kvietkauskas. Anot jo, sunku paaiškinti, tačiau šiemet neįtikėtinai anksti ūkininkai deda parašus po technikos pirkimo sutartimis. „Nėra paramos, daug žieminių iššalo, tačiau mūsų atstovaujamos technikos užsakymams tai neturi esminės įtakos. Jau dabar pasirašėme tiek sutarčių, kurių bendra užsakymų suma prilygsta pusės metų apyvartai", - tikino G. Kvietkauskas. Žemdirbiai užsako visų kategorijų techniką (sėjamąsias, kultivatorius, šiek tiek mažiau šienavimo technikos), tačiau išskirtinė paklausa Laverda kombainams.

Gedimino Kvietkausko teigimu, šių metų pradžią galima vadinti sėkminga

Investuoti ar ne lemia ne tik ES parama

Kėdainių rajone ūkininkaujantis Rimantas Žebarauskas neneigia, kad ES programos ir parama turi įtakos sprendimui įsigyti techniką, tačiau jei reikia, mašinos perkamos ir už nuosavas lėšas. „Nors dar nėra aišku, kiek ir ar bus remiami naują techniką perkantys ūkininkai, mes ir šiemet mašinų parką atnaujinsime. Reikia naujo apie 230 AG traktoriaus. Parodoje „Ką pasėsi... 2014" jau apžiūrėjome du skirtingų gamintojų modelius", - sako R. Žebarauskas.

Šiemet jis jau įsigijo naują purkštuvą už nuosavas lėšas. Pasak kėdainiškio, nuo tinkamo purškimo labai priklauso derlingumas, derliaus kokybė, tad laukti, kol bus patvirtintos ES programos, būtų pernelyg nuostolinga.

„Parama labai praverčia, kai reikia pirkti naują techniką, kuri kainuoja didelius pinigus, tačiau mašinas įsigyjame ir už savo lėšas", - pabrėžia Rimantas Žebarauskas

Kauno r. ūkininkas Juozas Staliūnas šiemet taip pat numatęs investuoti į naują techniką: „Reikia kultivatoriaus. Mašinos juk dėvisi. Žinoma, susigrąžinti dalį investicijų būtų gerai". Jo nuomone, šiais laikais žemdirbiai investuoja į mašinas pagal poreikį: jei reikia, perka ir be paramos.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai