Kulti javų – tik su tinkamai paruoštais kombainais
2015-07-14

Kaunas. Kai kuriuose regionuose prasidėjusi javapjūtė - derliaus dorojimo darbymečio pranašas. Po 2-3 savaičių į laukus išvažiuos tūkstančiai kombainų ir grūdus transportuojančių mašinų. Kad darbai vyktų sklandžiai, o technika nepavestų, mašinas startui reikia paruošti iš anksto.

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo duomenimis, šalies ūkiuose yra beveik 7 tūkst. javų kombainų. Dauguma jų - ne pirmos jaunystės mašinos, tačiau ir nauji, kompiuterinėmis bei automatinėmis sistemomis ginkluoti kombainai javapjūtei turi būti paruošti iš anksto.

Pasak Aleksandro Stulginskio universiteto prof. em. Liudo Špoko, kad nuostolių (grūdų, laiko, degalų) būtų kuo mažiau, kombainus prieš javapjūtę reikia atidžiai apžiūrėti, susidėvėjusias dalis pakeisti. „Į laukus reikia išvažiuoti su tvarkinga, techniškai paruošta mašina, tuomet negaišime brangaus laiko jos remontui per patį darbų įkarštį, - sako profesorius. - Net ir nauji kombainai, sezonui turi būti paruošti, tinkamai sureguliuoti. Automatinės sistemos negarantuoja, kad mašina dirbs optimaliai ir našiai".

LYTAGRA 19 07 04 mob

Laikas derliui doroti trumpėja

L. Špokas akcentuoja, kad skirtingų kompanijų kombainų konstrukcija skiriasi, juos reguliuoti reikia skirtingai, tačiau yra bendrų taisyklių, kurios galioja visoms mašinoms. Skirti dėmesio ir laiko kombainams paruošti būtina, nes laikas derliui nuimti, remiantis ilgamete patirtimi, vis trumpėja.

„Jau dešimt metų stebiu klimato sąlygas ir renku duomenis apie iškritusius kritulius. Tendencijos tokios, kad rugpjūtis Lietuvoje dažniausiai būna lietingas. Koks jis bus šiemet, dar sunku prognozuoti, bet geriau pasiruošti blogiausiam scenarijui, negu paskui verstis per galvą", - pataria kombainų specialistas. Pavyzdžiui, pernai liepos mėn. iškrito 70 mm, o rugpjūtį - 111 mm kritulių, 2006-ųjų liepą - 70, o rugpjūtį - 165 mm kritulių.

Jau dabar matyti, kad kai kuriuose laukuose nemaži javų plotai išgulę. „Vadinasi, reikia pasirūpinti javų pakėlėjais. Svarbu ir pakeisti atšipusius dalgius", - teigia L. Špokas, pabrėždamas, kad kol dar javapjūtė neprasidėjo, kombainą reikia apžiūrėti nuo priekio iki galo.

Dažnai kombainų operatoriai nepagalvoja, kad dėl nudilusių, sulankstytų ar dėl kitų priežasčių netinkamų smulkintuvo peiliukų veltui išeikvojama nemažai degalų. „Atrodytų, tai - smulkmena, bet niekas neskaičiuoja, kiek dėl to prarandame degalų. Jei javapjūtės sąlygos sudėtingos, dėl sudilusių peiliukų prarandame dar daugiau energijos. Todėl labai svarbu juos, jei reikia, pakeisti", - atkreipia dėmesį L. Špokas.

Kodėl barstomi ir žalojami grūdai?

Pasak L. Špoko, dažnai pasitaiko, kad, dėl tinkamai nesureguliuotos technikos, ne visas subrandintas derlius atsiduria sandėliuose. „Nuolat pabrėžiu, kad kūlimo būgnas neturi trupinti šiaudų. Mažiau grūdų bus sužalota ir nuostoliai bus mažesni, jei kūlimo būgnas bus sukamas mažesniu dažniu, pobūgnis dažniau kilnojamas, o važiavimo greitis kuo pastovesnis, - komentuoja mokslininkas. - Kombaino kūlimo-separavimo aparato technologinius parametrus reikia pritaikyti prie sąlygų, kurios dienos metu gali kardinaliai pasikeisti".

Reikėtų derinti ventiliatoriaus sukimosi dažnį su tarpais tarp sietų žvynų ir mažinti į varpų kultuvę grąžinamų nuokulų kiekį. Taip pat patartina periodiškai stebėti grūdų kokybę bunkeryje. Bandymais nustatyta, kad didinant kombaino važiavimo greitį, grūdų nuostoliai didėja. Pavyzdžiui, esant leistiniems 0,5 proc. grūdų nuostoliams, racionalus kombaino (Claas Lexion 670) važiavimo greitis 5 km val.-1, o tiekiamas miežių srautas 10,6 kg s-1.

Ypatingas dėmesys - šešis ir daugiau sezonų atidirbusioms mašinoms

Didžiausios bėdos per javapjūtę gali ištikti šešis ir daugiau sezonų atidirbusius kombainus. Tokioms mašinoms reikėtų skirti daugiau laiko. Pirmiausia, reikėtų įtempti diržus, patikrinti guolių laisvumą.

Nereikėtų į lauką važiuoti ir su ką tik iš gamyklos pristatytu kombainu. „Darbui jis taip pat turi būti paruoštas. Gerų rezultatų negarantuoja ir automatinės sistemos. Siūlomi technologiniai parametrai yra orientaciniai. Kombaino operatorius pirmiausia turi įvertinti javapjūtės sąlygas, patikrinti kokio drėgnio grūdai, - aiškina L. Špokas. - Ryte sąlygos vienokios, įdienojus būna sausiau, todėl reikia mažinti būgno sukimosi dažnį. Reikia vadovautis ir savo galva, vien tik automatika negalima pasikliauti".

Jo nuomone, technikos našumas neišnaudojamas, jei galingos mašinos agreguojamos su per mažomis pjaunamosiomis. „Neracionalu prie rotorinio kombaino su 500 AG ar didesnės galios varikliu kabinti 7,5 m pjaunamąją. Tokia mašina turėtų kulti su 9-10,5 m pločio pjaunamąja", - vardija neekonomiškumo pavyzdžius L. Špokas.

Rūpinasi, kad parduota technika būtų tinkamai eksploatuojama

Deutz-Fahr kombainų šalyje įsigyta dar nedaug, tačiau dėmesys šioms mašinoms kasmet didėja. Ilgametes tradicijas derliaus dorojimo srityje turinčios kompanijos mašinas į šalį tiekiančios įmonės „Biržų žemtiekimas" vadovai rūpinasi, kad bendrovės parduota technika būtų tinkamai eksploatuojama ir prižiūrima.


Praėjusią savaitę Gataučių žemės ūkio bendrovėje Joniškio r. vykusiame praktiniame-mokomajame seminare, kurį suorganizavo bendrovė „Biržų žemtiekimas", susirinko apie 60 kombainų operatorių, dirbančių su įvairių gamintojų technika

Pasak įmonės žemės ūkio technikos produktų vadovo Dainiaus Šišlavo, kombainų paruošimo javapjūtei seminaras jau antras toks šviečiamojo pobūdžio renginys. Praėjusiais metais po javapjūtės buvo organizuoti specialūs mokymai operatoriams, kaip tinkamai sutvarkyti ir paruošti derliaus dorojimo mašinas saugojimui.Pagrindinis seminaro lektorius Prof. Liudas Špokas (centre) susirinkusiuosius supažindino su skirtingų kompanijų javų derliaus dorojimo mašinų konstrukcijos ypatumais, atkreipė dėmesį į svarbiausius kombainų paruošimo sezonui darbus

D. Šišlavo teigimu, kombainų techninė priežiūra turi būti atliekama kasmet. „Prieš sezoną visų savaeigių mašinų labiausiai apkrautuose mazguose turi būti keičiamos alyvos, pavyzdžiui, variklyje alyva keičiama ne rečiau kaip kartą per metus. Tačiau ir pagal techninį reglamentą yra būtina, kad po javapjūtės kombainas būtų tinkamai paruoštas saugojimui: kruopščiai išvalytas, atlaisvintos diržinės perdavos ir kita, tuo pačiu atliekant mazgų defektaciją", - akcentuoja D. Šišlavas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai