Kad kombainai dirbtų be trukdžių, reikia rūpintis iš anksto
2013-07-24

Kaunas/Šakiai. Liepsnojantys kombainai javapjūtės įkarštyje - ne dažnas, bet vis dar pasitaikantis sezono reiškinys. Specialistai perspėja, kad ugnis gali apimti ne tik seną, bet ir naują javų dorojimo techniką. Javapjūtės netrikdys nei ugnis, nei gedimai, jei kombainų technine būkle, priešgaisrine sauga ir atsarginėmis detalėmis bus pasirūpinta iš anksto.

Pasak Aleksandro Stulginskio universiteto (ASU) profesoriaus, kombainų specialisto Liudo Špoko, nešvara - pagrindinė kombaino variklyje įsiplieskusios ugnies priežastis. „Dega ne tik seni, bet ir nauji kombainai, nors reikia pastebėti, kad pastarųjų varikliai labiau uždari, juos dengia gaubtai. Itin atidūs turėtų būti senesnėmis mašinomis dirbantys kombainininkai, - tvirtina L. Špokas. - Kad nereikėtų kviestis ugniagesių, kiekviename kombaine reikia turėti ne tik kelis gesintuvus, bet ir pasirūpinti kitomis profilaktikos priemonėmis".

Jo teigimu, liepsna gali įsiplieksti nuo susikaupusių aplink variklį šiaudgalių ir dulkių, todėl kiekvieną kartą prieš išvažiuojant į laukus arba iš jų grįžus ir įpusėjus darbo dienai, visus nešvarumus reikia nuvalyti ar nupūsti.


Liudas Špokas pataria negailėti laiko susikaupusiems nešvarumams išvalyti

Kalbėdamas apie svarbiausias profilaktikos priemones, L. Špokas apgailestauja, kad užsakydami naujus kombainus, žemdirbiai pagaili šiek tiek lėšų investuoti į kompresorių. „Paprastai jis būna integruotas prie variklio, todėl labai paprasta išpūsti susikaupusius nešvarumus. Kompresorius praverčia ir tuomet, kai baigus darbus lauke reikia pripūsti padangas, nes, kad dirva nebūtų slegiama, slėgį padangose rekomenduojama sumažinti, o važiuojant keliais slėgis turi būti padidintas", - pataria kombainų specialistas.

Dojus agro 19 09 10


Kad per javapjūtę darbas vyktų sklandžiai, reikėtų įvertinti ir techninę mašinos būklę

L. Špoko teigimu, nederėtų į laukus išvažiuoti nepakeitus variklio alyvos ir filtrų. „Kūlimo aparatas - kombaino širdis. Jei širdis blogai dirba, blogai dirba ir visas kombainas. Todėl labai svarbu patikrinti kūlimo aparatą, ar pobūgnyje nėra akmenų, kurių gana dažnai pasitaiko. Akmenys sulanksto pobūgnį, tad vienoje jo pusėje būna didelis tarpas, kitoje - mažas", - aiškina specialistas.

Jis pataria atkreipti dėmesį ir į pavaros diržą. Jei jį pakeisti sudėtinga, diržą būtina keisti nauju, jei nesudėtinga - verta įsigyti atsarginį, kad jei senasis sutrūktų, būtų kuo jį pakeisti. „Visi diržai turi įtempimo skriemulius, kurie darbo metu vibruoja, o guoliai yra netepami, vienkartiniai. Pasitaiko, kad tik kombainas išvažiuoja dirbti ir guoliai subyra. Vertėtų patikrinti, ar jie nekaista, ar nebilda. Atleidus pavaros įtempimą, pastumdyti į šonus", - apie dažniausiai pasitaikančius kombainų gedimus kalba L. Špokas.

Jo teigimu, reikia negailėti laiko ir atidžiai apžiūrėti sietus, kratomąją lentą bei kitus technologinius kombaino konstrukcijos elementus, kad darbų įkarštyje nereikėtų gaišti laiko remontui ir atsarginių dalių paieškoms. Kiekvienas patyręs mašinos šeimininkas iš anksto turėtų įsigyti peiliukų, sraigės pirštų ir kitų dažnai lūžtančių ar gendančių detalių.

Šakių r. Laimos Stonkuvienės agroserviso įmonėje dirbama vadovaujantis sena patarle: „Ratus ruošk žiemą, roges vasarą". Pasak ūkio valdytojo Aleksandro Stonkaus, technika javapjūtei ruošiama gerokai iš anksto. „Dar prieš pastatant kombainus į garažus, jie apžiūrimi, inžinieriai įvertina gedimus, kokių detalių reikės remontui", - patirtimi dalijasi ūkio valdytojas.

Aleksando Stonkaus teigimu, ir dirbant nauja bei gerai prižiūrėta technika pasitaiko netikėtumų

A. Stonkus sako, kad visos detalės užsakomos žiemą, kuomet taikomos nuolaidos. Ne sezono metu, jos ir greičiau pristatomos, o svarbiausi technikos paruošiamieji darbai atliekami pavasarį. 4,5 tūkst. ha ūkyje derlių doroja šeši kombainai, du iš jų - su pusiau vikšrine važiuokle.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai