Kad javapjūtės darbai vyktų sklandžiai
2013-07-19

Akademija (Kėdainių r.). Gamta duoda trumpą laiką derliui surinkti, todėl kiekvienam žemdirbiui svarbu turėti tikrai našų kombainą. Artėjanti javapjūtė - gera proga pademonstruoti moderniausią javų dorojimo techniką. Ja pasinaudojo ir bendrovė „Dotnuvos projektai", šios savaitės viduryje galingais kombainais Case Axial Flow simboliškai pradėjusi miežių pjūtį.

Bendrovės „Dotnuvos projektų" pardavimų ir marketingo direktorius Edgaras Plauška sakė, kad ši antrus metus iš eilės organizuojama lauko diena taps centriniu tradiciniu bendrovės renginiu. Technikos skyriaus vadovas Raimundas Janarauskas pabrėžė, kad javapjūtei svarbu ne tik našūs kombainai, bet ir apgalvotas visų darbų organizavimas, kad būtų laiku spėta paruošti žemę žieminių augalų sėjai. Todėl lauko dienoje buvo pristatyta visa gama derliaus nuėmimui ir žemės ruošimui reikalingos technikos.

Dojus agro 19 09 10

„Dotnuva - ne tik geografinis, bet ir žemdirbystės centras. Čia ir Žemdirbystės institutas, ir Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, iš čia prasideda šalies žemdirbytės mokslo idėjos ir mados. Mūsų įmonė save matė, mato ir matys kaip jungtį tarp mokslinės ir praktinės dalies. Tikimės, kad ir šiandien, ir ateityje sugebėsime jums pateikti naujų idėjų ir sprendimų, reikalingų kasdieniniame darbe", - teigė E. Plauška

Žinoma, kombainai - javapjūtės flagmanai. Savo galimybes parodė itin našūs rotoriniai kombainai Case Axial Flow 7130 ir 9230. „Džiaugiuosi, galėdama pristatyti visus pesimistų nuogąstavimus paneigusius ir kūrėjų lūkesčius pranokusius kombainus Case Axial Flow rotorinius javų kombainus. Nenustoju žavėtis žmonėmis, kurie dar 1954 m. sugebėjo numatyti žemės ūkio ateitį ir jau tada žinojo, kad kadaise buvusi bevertė darbo jėga ateityje bus pati brangiausia prekė ir sukūrė ateities kombainą", - sakė vadybininkas Saulius Sagatys.

Jo teigimu, Case kombainai ne tik labai našūs, bet ir paprasti, reikalaujantys mažai priežiūros. Vokietijos žemdirbių asociacijos DLG duomenimis, vidutinės sąnaudos dylančioms rotorinių kombainų dalims siekia tik pusę tiek, kiek prireikia kitų kombainų analogiškoms detalėms.

„Dotnuvos projektų" vadybininkai Saulius Sagatys ir Andrius Pavilonis vaizdžiai demonstravo, kokios gausybės diržų reikia paprastam kratikliniam kombainui, o štai rotoriniams - nepalyginamai mažiau

Kombainas Case Axial Flow 7130 skirtas šiek tiek mažesniems ūkiams, bet turi daugiau kaip 400 AG, komplektuojamas su 7-8 m pjaunamosiomis ir per dieną mūsų šalies sąlygomis prikulia per 180 tonų. Pasak vadybininkų, kombainas skirtas tiems, kam reikia didžiausio galimo našumo už mažiausią kainą.

Devintosios klasės kombaino darbo sparta stulbinanti - bunkerį jis prikulia 10-15 minučių. Šio kombaino išsikrovimo greitis yra 113 litrų per sekundę. Galima užsisakyti kombainą su padidintu iškrovimo našumu - 154 l/s. Pernai per javapjūtę tokie kombainai kūlė po keturis tūkstančius tonų grūdų

Javapjūtės metu sunku išsiversti ir be kompensacinių priekabų. Sparčiai dirbantiems kombainams automatiškai reikia ir lygiai taip pat greitai iškraunamos priekabos - būtent tokios yra vokiškos Güstrower priekabos. Jų yra keturių dydžių - 21 kub. m talpos vienaašės, 25 kub. m dviejų ašių, 32 kub. m trijų ašių ir pati didžiausia - net 40 kub. m talpos.

Kompensacinės priekabos GüstrowerGTU 25  iškrovimo greitis yra 12 kub. m per minutę, tad 25 kub. m talpos priekaba iškraunama per 2 minutes. Iškrauti galima į bet kokią transporto priemonę, nes iškrovimo vamzdžio aukštis siekia net penkis metrus

Tokia kompensacinė priekaba viename lauke gali aptarnauti iki trijų kombainų. Specialistų rekomendacijomis, galima dideliame ūkyje neturėti papildomai vieno kombaino, bet to paties našumo pasiekti išnaudojant kompensacinės priekabos galimybes.

Priekaba tinkama ne tik grūdams nuo kombaino gabenti, bet taip pat birioms trąšoms bei sėklai - panaudojant papildomą vamzdį galima užpilti į trąšų barstomąsias ir sėjamąsias. Dideliems ūkiams, vykdantiems tikslią apskaitą, turėtų būti aktualu tai, kad priekabos gali būti su svėrimo sistema.

Lukšių žemės ūkio bendrovės pirmininkas Jonas Pranaitis kombainų darbą stebėjo itin įdėmiai - bendrovė kombainą CASE Axial Flow 9230 įsigijo šių metų javapjūtei. „Įsigijome 9-osios klasės kombainą, prieš tai turėjome 8-osios ir 5-osios serijos. Tai septintasis mūsų kombainas", - sako J. Pranaitis, javapjūtę planuojantis pradėti kitos savaitės pradžioje. Iš viso Lukšių ŽŪB dirba 3 350 ha, grūdinių augalų plotai sudaro 2 800 ha. Derlius Lukšiuose šiemet planuojamas ne mažesnis negu pernai, kai buvo prikulta 16 000 tonų grūdų

Neišvengiamas palydovas po kombaino - smulkintuvas. „Velnio mašina, nes smulkina viską, - taip danišką smulkintuvą SpearheadMulti Cut 460 pristatė Romualdas Mankevičius. - Savo segmente tai yra lyderis Europoje".

Demonstruotas 4 m smulkintuvas SpearheadMulti Cut 460, kurio kiekvienas rotorius yra su trim lenktais ir trim tiesiais peiliais

Toks smulkintuvas labai efektyviai dirba rapsų ir kukurūzų ražienoje. „Efektinga ši mašina ir naudojant tik tris peilius. Tinka apleistų pievų tvarkymui, jam ne kliūtis net 5-7 cm skersmens berželiai", - patikina R. Mankevičius.

Neretai iš karto po nukūlimo per lauką važiuoja diskiniai skutikliai. Kaip pataria vadybininkas Valentinas Bogačiovas, pirmajam važiavimui diskiniu skutikliu siūloma dirbti sekliau ir nė netikrinti, ar pakirsta ražiena. „Svarbiausia sudaryti ploną paviršinį dirvos sluoksnį, kuriame dygtų piktžolių sėklos. Jei dirbama 10-12 cm gyliu, tegul ir greitis būna 10-12 km/val. Antrą važiavimą žemė kultivuojama giliau, kad būtų pakirstos sudygusios piktžolės", - sako V. Bogačiovas.

Lauko diena, organizuota „Dotnuvos projektų" laukuose, sutraukė maždaug pustrečio šimto žmonių

Jei laiko po javapjūtės iki rapsų sėjos labai mažai (o taip dažniausiai ir būna), važiuojant giliai su skutikliu (iki 30 cm) vieno važiavimo pakanka, kad būtų galima pasėti rapsus. Paskui prireiks tik nupurkšti sudygusias pabiras.

Demonstruotas 5 m (gaminami nuo 3 iki 7 m pločio) diskinis skutiklis Kverneland su prispaudimo volu. Specialistų teigimu, 50 proc. sėkmės priklauso nuo to, ką padaro volas. Kaip svarbu yra paruošti tinkamą guolį kultūrinių augalų sėkloms, lygiai taip pat svarbu paruošti tinkamą guolį piktžolėms, kad jos sudygtų kuo greičiau po skutiklio pravažiavimo.

Noraginis skutiklis skirtas tiems, kad nori dirbti žemę giliau - iki 35 cm gyliu. Uždėtas aparatas, kuriuo galima išbarstyti apsaugai nuo šliužų rapsuose skirtas granules - paskleidimo plotas iki 27 m

Podirvio purentuvai, dirbantys nuo 30 iki 50 cm gyliu, turi linginę apsaugą nuo akmenų. Prie kiekvieno stovo yra drenažo kūgiai, su kuriais padaromas griovelis, duodantis panašų efektą kaip melioracijos žarna. Taigi, galima sakyti, kad su šiuo padargu daroma minimelioracija ir taip išvengiama balų pavasarį.

Vis daugiau žemdirbių supranta, kad sudėtinga ūkyje apsieiti be arimo.„Pernai buvo rekordiniai metai, kada Lietuvoje buvo parduota tiek daug Kverneland plūgų, - pastebėjo V. Bogačiovas. - Matyt, supratome, kad būtent arimas sukūrė tą derlingą dirvožemio sluoksnį, kuriuo mes naudojamės taikydami laukuose supaprastintą žemės dirbimą".

Vienuolikos korpusų plūgas buvo agreguotas su galingu (per 400 AG) vikšriniu traktoriumi. Toks traktorius net per galingas - skaičiuojama, kad vienam plūgo korpusui reikia 25 AG. Taigi 11 korpusų plūgui reikėtų 275 AG (ir dar reikia pridėti paties traktoriaus važiavimui reikalingos galios)

11 korpusų plūgą, kuriame įdiegtas automatinis procesų valdymas, galima dalinti į du plūgus ir jais dirbti atskirai. Demonstruoto plūgo šeimininkai - Taujėnų žemės ūkio bendrovė - prireikus būtent taip ir daro: padaliję dirba su aštuonių ir trijų korpusų plūgais. Arimo volai iš karto trupina ir lygina dirvą. Volo žiedai gali būti 48 arba 60 cm. Beje, mažo skersmens volas sunkių dirvų grumstus trupina geriau negu didelis. Priekyje dar yra akėtėlės, kurios padaro pirminį dirvos išjudinimą. „Po tokio plūgo su volu pravažiavimo galima važiuoti su kombinuota sėjamąja ir iš karto sėti", - garantavo V. Bogačiovas.

Kompanija „Kverneland" sukūrė naujo tipo kaltus. Jie yra su specialiomis išdrožomis ir nereikia jokių varžtų - kaltai tiesiog užkalami, ir tai atliekama labai greitai. Tokie kaltai jau išbandyti ir Lietuvoje - atsiliepimai itin geri

„Jei norime tikrai kokybiškai paruošti dirvą, išsaugoti jos derlingumą, tai arimas yra nepamainomas dalykas. Minimali žemės dirbimo technologija Lietuvoje tiriama nuo 1926-ųjų ir nustatyta, kad kai žiema normali, augalai peržiemoja ir vienaip, ir kitaip įdirbtoje žemėje. Bet jei žiema būna rūstesnė, visada geresni rezultatai būna po arimo", - pabrėžia V. Bogačiovas. Specialistų patarimas būtų toks - žieminiams javams dirva ruošiama su skutikais, o su plūgais ariami laukai vasarojui.

Susirinkusiems žemdirbiams buvo pademonstruota Lietuvos rinkoje dar naujas produktas - Kverneland trąšų barstomoji bei jau gerai žinomi Kverneland purkštuvai.

Purkštuvas Kverneland X track mūsų žemdirbiams dar naujiena

Be populiariųjų Ikarus modelių, vakar buvo pristatytas purkštuvas Kverneland X track - 5 t talpos su 36 m ilgio sijomis („Kverneland" gamina iki 45 m sijas). Simetrinis lankstymas, šlaitų kompensavimo cilindras, sensoriai sijų galuose, skanuojantys aukštį nuo žemės (ar nuo augalų viršūnių, jei pasėlis tankus), cirkuliacinė sistema, pneumatiškai valdomos sekcijos - visa tai turi purkštuvas.

Renginio siurprizas - naujiena „Dotnuvos projektų" asortimente - krautuvas Schäffer. Šie vokiški krautuvai gaminami nuo 20 iki 210 AG, keliamoji galia - nuo tonos iki 5 t, kėlimo aukštis - iki 7 m. Laužiamo rėmo krautuvo apsisukimo spindulys minimalus - lengvai apvažiuoja aplink siloso ritinį. Prekyba šiais krautuvais jau prasidėjo

Šiais metais „Dotnuvos projektai" planuoja daryti kombainų Case Axial Flow demonstracinį turą per Lietuvą, į kurį bus pakviesti atskirų šalies regionų žemdirbiai.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate Lietuvos žemės ūkio plėtrą, atsižvelgdami į 15 metų narystę Europos Sąjungoje?
Orai