Javapjūtės startas Kauno rajone
2013-07-17

Kauno r. Bernatonių žemės ūkio bendrovėje į laukus iškilmingai išlydėti kombainai. Su pagoniškomis apeigomis surengtoje oficialioje javapjūtės paskelbimo šventėje vakar pristatyta ne vien derliaus dorojimo, bet ir visa kita bendrovės „Lytagra" atstovaujama technika, be kurios neįmanoma apsieiti šiuolaikiniame ūkyje.

Susirinkusius žemdirbius pasveikinęs Kauno rajono meras Valerijus Makūnas pasidžiaugė, kad startas javapjūtei duotas viename didžiausių rajono ūkių. „Kauno rajone ūkininkaujančių žemdirbių vidutinis ūkio dydis yra didesnis už šalies vidurkį ir siekia beveik 19 ha. Mūsų krašte į laukus išvažiuos apie 200 kombainininkų, kuries turės nukulti 50 tūkst. ha", - sveikinimo kalboje pabrėžė V. Makūnas.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Valerijus Makūnas linkėjo žemdirbiams surinkti ir supilti į aruodus viską, kas buvo pasėta


Su javapjūtės pradžia sveikindamas Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas, pastebėjo, kad 3-4 savaites užsitęsęs sausringas periodas paliko savo pėdsaką ir derlių, kokių tikėtasi, šiemet nebus

Rekordiškai ankstyva javapjūtė

Bernatonių žemės ūkio bendrovėje neoficialiai javapjūtė prasidėjo liepos 9-ąją. „Neprisimenu, kada taip anksti su kombainais važiavome į laukus. Pradėjome nuo miežių. Šią savaitę juos baigsime doroti ir tada pradėsime rapsus", - planavo ūkio vadovas Vilius Viskontas.

Bernatoniuose dirbama 3 300 ha. Žieminiai kviečiai užima apie 1 000 ha, žieminiai rapsai - apie 200 ha, žieminiai miežiai - apie 100 ha. Šiemet pasėta apie 600 ha kukurūzų.

Viliaus Viskonto teigimu, kviečiai atrodo neblogai, tačiau prognozuoti derlių sudėtinga: „Derlių skaičiuosime, kai jis jau bus aruoduose. Dabar sunku pasakyti, ar pavyks be nemalonių netikėtumų jį nuimti"

Žieminių miežių derlius Bernatoniuose siekia apie 5,5 t/ha

Pasak ūkio vadovo, kombainų parkas nemažas: iš viso 7 įvairaus galingumo New Holland kombainai. Per javapjūtės įkarštį visos mašinos išvažiuoja į laukus. Jei orai palankūs, per dieną bernatoniškiai gali prikulti iki 1 500 t grūdų. V. Viskontas išskyrė trečią sezoną dirbantį rotorinį 540 AG New Holland CR9090.

Aleksandro Stulginskio universiteto profesoriaus Liudo Špoko nuomone, dideliuose ūkiuose verta turėti bent vieną rotorinį kombainai. „Pavyzdžiui, dideliame ūkyje iš 6 kombainų du galėtų būti rotoriniai. Norint išnaudoti jų našumą, prie šių kombainų reikėtų kabinti 9 m pjaunamąją", - patarė mokslininkas.

Technikos naujovės sulaukia didelio žemdirbių dėmesio

Apskaičiuota, kad rotorinių kombainų našumas yra beveik 2 kartus didesnis negu įprastos konstrukcijos kratiklinių. Esant palankioms oro sąlygoms, jie gali derlių doroti ne mažesniu kaip 7 km/val. greičiu.

„Tiesa, galingesnės technikos ir degalų sąnaudos yra didesnės. Rotorinės derliaus dorojimo mašinos „nemėgsta" drėgmės, todėl visi tokios konstrukcijos technikos privalumai atsiskleidžia, kai kuliami apie 12 proc. drėgnumo grūdai", - komentavo L. Špokas.

Galingai technikai paklausa yra

Bendrovė „Lytagra" kasmet parduoda po 1-2 rotorinės konstrukcijos kombainus, kuriuose įrengta patentuota 2 rotorių sistema. „Didelių ūkių šeimininkai jau įvertino šios konstrukcijos kombainus, kuriems našumu niekas negali prilygti", - pabrėžė įmonės komercijos direktorius Ugnius Stančiauskas. Jo teigimu, šiemet užsakyta daugiau galingesnių CX serijos New Holland kombainų.

CR serijos kombainuose įrengta patentuota 2 rotorių sistema

„Lytagros" asortimento naujovė - galingiausias iš visų gaminamų New Holland T9560 traktorius (nuotr. viršuje) ir Horsh Titan 34UW perkrovimo priekaba (nuotr. apačioje)


Vertindamas pirmojo pusmečio technikos pardavimų rezultatus, bendrovės „Lytagra" generalinis direktorius Adomas Balsys patvirtino, kad per pirmuosius šešis mėnesius parduota daugiau mašinų negu per 2012-ųjų tą patį laikotarpį, tačiau visų metų apyvarta tikėtina bus mažesnė negu pernai.

„Žemdirbiai įsigijo nemažai naujos technikos, tad kol nėra aišku, koks bus ES paramos lygis naujuoju finansavimo laikotarpiu, jie nuo investicijų susilaiko. Be to, pieno ūkių šeimininkai kelis metus dirbo nuostolingai, todėl ir mes pašarų ruošimo technikos pardavėme mažiau", - apie rinkos pokyčius kalbėjo A. Balsys.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai