Dauguma žemdirbių technikos neperka spontaniškai
2013-04-18

Kaunas. Iš anksto investicijas planuojantys ūkininkai neperka technikos prieš pat sezono pradžią, tačiau mašinų pardavėjai pastebi, kad atėjus pavasariui vis dėlto padidėja priešsėjinio žemės dirbimo ir kai kurių kitų agregatų paklausa. Radviliškio r. ūkininkaujantis ir per 400 ha dirbantis Rimantas Garuckas (nuotr., dešinėje) šiam pavasariui neužsisakė jokios technikos: „Įsigijau žemės, todėl lėšų investicijoms į mašinas neliko".

Jis yra iš tų žemdirbių, kurie techniką perka apgalvotai ir ją užsisako iš anksto, kai tam užtenka gautų pajamų. „Juk virdamas sriubą iš anksto pasirūpini visais produktais, o ne ją jau virdamas bėgi druskos iš kaimyno skolintis", - šmaikštauja radviliškietis. Pasak jo, iš anksto įsigijus reikalingas mašinas, gali be streso ir darbus planuoti, ir juos atlikti.

Investicijos planuojamos iš anksto

LYTAGRA 19 07 04 mob

Dauguma technikos pardavėjų tvirtina, jog vis daugiau žemdirbių mašinas užsisako iš anksto, kad gautų prieš prasidedant darbų sezonui. „Tai labai džiugina. Mums paprasčiau ir savo darbus planuoti", - sako „SV Technika" komercijos direktorius Mindaugas Urmonas.

Jo teigimu, palyginti su ankstesniais metais, ši pavasarį įmonė daugiau pardavė Amazone prikabinamų purkštuvų ir barstytuvų su GPS valdymo sistemomis. Be to, daugiau parduota ir Amazone mechaninių sėjamųjų.

„Daugumai minėtos technikos įsigyti sutartys buvo pasirašytos praėjusių metų pabaigoje, šių metų pradžioje. Spontaniškų pardavimų atšilus orams pasitaiko nedaug", - tvirtina M. Urmonas

Kad didžioji dalis ūkininkų planuoja savo išlaidas, tvirtina ir „DOJUS agro" generalinis direktorius Audrius Kavaliauskas: „Didžioji dalis mūsų klientų yra profesionalūs ūkininkai ir tuo pačiu verslininkai, tad investicijas į techniką planuoja iš anksto, kad ateinantį sezoną galėtų pasitikti visiškai pasiruošę".

Jo teigimu, išskirti pavasarį, rudenį ar kitą sezoną, kaip labiau aktyvų pardavimų prasme negalima. Po 2012-ųjų pelningų derliumi metų, dalis ūkininkų dar tais pat metais priėmė tam tikrus sprendimus investicijoms į techniką ir jas jau įgyvendino. „Tačiau tai nestabdo tolimesnių jų planų technikos parko plėtrai ir ūkininkavimo efektyvumo didinimui. Be abejo, planai tampa realūs ne tik prognozuojant ar jaučiant poreikį, bet ir turint tam reikalingas priemones.

„Mūsų įmonė siūlo pasinaudoti „John Deere Financial" finansavimo programa su žemiausia rinkoje fiksuota palūkanų norma", - pabrėžia A. Kavaliauskas

Specializuota žemės dirbimo ir sėjos technika prekiaujančios bendrovės „Väderstad" vadovas Romas Naudžiūnas taip pat tvirtina, kad pavasariniams darbams reikalingas mašinas ūkininkai įsigyja vėlyvą rudenį arba žiemą. „Tuo metu galime pasiūlyti vadinamąsias „nesezono" nuolaidas. Taip galima nemažai sutaupyti. Pasitaiko, kad priklausomai nuo pavasario oro sąlygų, žemdirbiai kreipiasi dėl technikos, kurios kartais prireikia labai greitai, pavyzdžiui, iššalus žiemkenčiams, reikia labai daug persėti ir panašiai", - sako R. Naudžiūnas.

Pavasarinės tendencijos egzistuoja

Tam tikrą ūkininkų aktyvumą prasidėjus pavasariui pastebi bendrovės „Laumetris" komercijos direktorius Jonas Putna: „Statistiškai kasmet pavasarį ūkininkai daugiau įsigyja priešsėjinio žemės dirbimo agregatų. Juos vis tiek veikia tam tikri „paskutinės nakties" dėsniai ir jie gana dažnai uždirbtus pinigus nori išleisti paskutiniu momentu".

Įmonė gerokai iš anksto iš tiekėjų užsisako reikalingas detales ir dar neturėdama konkrečių užsakymų mašinas pagamina. „Šiemet net teko kelis šeštadienius dirbti, kad suspėtumėme įvykdyti užsakymus", - pavasario įtaką technikos rinkai komentuoja J. Putna, pridurdamas, kad nepaisant išankstinio planavimo, kasmet mašinų pagaminama daugiau negu suplanuota. Pasak jo, jau šiandien aišku, kad vasarą išaugs puspriekabių pardavimai.

Iš priešsėjinio žemės dirbimo agregatų pavasarį paklausiausi 5-6 m darbinio pločio padargai. J. Putna neslepia, kad šiemet, kaip ir bene kiekvienais metais, gaminamos mašinos pabrango 5-6 proc., nes brangsta metalas, komplektuojamosios detalės ir kita

Bendrovei „Rovaltra" vadovaujantis Romualdas Trainaitis neslepia, kad kasmet, ypač prasidėjus pavasariui ir rudeniui, kai kurie žemdirbiai tarsi atsibunda iš žiemos miego ir prašo parduoti sėjamąsias, teleskopinius krautuvus su specifinėmis techninėmis savybėmis.

„Pavyzdžiui, užsimano įsigyti sėjamąją su lokalinio trąšų įterpimo įranga. O jai pagaminti juk reikia ne mažiau 3 mėnesių. Būna ir tokių, kuriems čia ir dabar prisireikia traktoriaus", - stebisi kai kurių ūkininkų norais įmonės direktorius. Jo teigimu, dažniausiai tokių atsibudusiųjų pasitaiko pavasarį, kita banga - rudeniop.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai