Bepilotės skraidyklės užvaldys žemės ūkį
2016-09-08

Vilnius. Bepiločių skraidyklių (kitaip - dronų) technologijos leidžia ne tik matuoti pasėlių augimo spartą, nustatyti vietas, kur grūdai prasčiausiai auga, dirvožemio drėgnumą ar pasėlių ligas, bet ir taupyti laiką - anksčiau turėję apeiti laukus, dabar ūkininkai gali akimirksniu nustatyti viso lauko būklę ir problemines zonas.

„Žemės ūkyje dronus naudoja ūkininkai, norintys turėti platesnes analizės galimybes. Pavyzdžiui, dronai padeda nustatyti problemas derlingumo bei augalų ligų/streso srityse. Jų naudojimas efektyvus piniginių sąnaudų ir laiko prasme, be to, suteikia daug įvairių analizės aspektų, kurie iki šiol arba buvo nepasiekiami, arba sunkiai įgyvendinami. Trumpai tariant, per penkerius metus visa didžioji pramonė naudos dronų surinktą informaciją, kad pagerintų efektyvumą, gautų papildomų duomenų apie savo infrastruktūrą", - pasakoja Tautvydas Juškauskas, vienintelis DJI dirbantis lietuvis.

Nuolat auganti industrija

Dėl augančio gyventojų skaičiaus žemės ūkis, 7,8 trilijonų dolerių pramonė, sukurianti 10 proc. pasaulio BVP, pastaruoju metu sulaukia vis didesnio investuotojų dėmesio.

„Investicijos į žemės ūkio technologijas, vadinamąsias agtech, pastaruosius trejus metus vis mušė rekordus ir 2015 metais pasiekė 4,6 mlrd. dolerių. Dabar į žemės ūkį ateina vadinamoji antroji inovacijų banga - su internetu, mobiliosiomis technologijomis susieti sprendimai, ir prognozuojama, kad čia laukia dideli pokyčiai", - sakė Europos parlamento narys Antanas Guoga.

Tikslusis ūkininkavimas

Pastebima, kad gimsta nauja žemės ūkio pakraipa - „tikslusis ūkininkavimas" (angl. precision agriculture), pritaikoma ne tik žemdirbystėje, bet ir gyvulininkystėje. Pagal aukštesnę kūno temperatūrą dronai gali iš bandos išskirti sergančius gyvulius, kadangi jie nustato net mažų skirtumų temperatūras.

„Užsiimant tiksliuoju ūkininkavimu ir pasitelkiant dronus, galima užauginti didesnį derlių. Su šilumos kameromis galima nustatyti problemines zonas laukuose ir atitinkamai tręšti ar laistyti laukus. Tai ne tik padidina derlingumą, bet ir sumažina reikiamas sąnaudas", - sako šią sritį tyrinėjantis Kanzavo universiteto profesorius Ray Asebedo.

JAV net 80 proc. visų komerciniais tikslais pasaulyje įsigyjamų bepiločių skraidyklių yra naudojamos žemės ūkyje. Prognozuojama, kad netrukus dronai bus pasitelkti ir miškininkystėje, pavyzdžiui, naudodami 3D skenavimą jie nustatys medienos tūrį miške.

Tuo tarpu ES programoje tyrimams ir inovacijoms „Horizon 2020" išmaniojo ūkininkavimo technologijų diegimui 2016-2017 m. laikotarpiu numatyta skirti 64 mln. Eurų.

Potencialas žemės ūkyje milžiniškas, ir apie tai šiemet bus keliamos diskusijos apie tai Lietuvoje, kurioje žemės ūkis - viena pagrindinių ekonomikos šakų.

***

Apie dronų naudojimą įvairiausiose srityse, jų perspektyvas bus diskutuojama šiandien Vilnuje prasidedančioje konferencijoje #Switch. Diskutuoti apie pokyčius į Lietuvą pakviestas didžiausio pasaulio dronų gamintojo DJI atstovas, taip pat Singapūro „Infinium Robotics" įkūrėjas Junyang Woon.

„Tai bus pirmas kartas, kai mūsų sprendimas bus pademonstruotas Europoje. Tikime, kad tol kol reguliavimas dronų naudojimas lauko sąlygomis dar kuriamas, mes galime išnaudoti vidaus erdves, kur neturime tie privatumo ar oro erdvės ribojimų", - sakė į Vilnių atvykstantis J. Woon.

Profesionalų diskusijoje Vilniuje bus diskutuojama, ar Lietuva gali rasti nišą šioje dinamiškoje ir itin perspektyvioje industrijoje ir ar naudojant dronus įmanoma iškelti į naujas aukštumas Lietuvos žemės ūkį.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai