Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Spaudos centras
Nelegalaus darbo suvestinė: žemės ūkis – ne išimtis

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) per 2018 m., vykdydama nelegalaus (neteisėto) ir nedeklaruoto darbo kontrolę, nustatė beveik pusantro karto daugiau nelegalaus darbo atvejų nei 2017 m., nors patikrinimų atlikta mažiau. O pagal VDI inspektorių dėl nelegalus darbo surašytus administracinių nusižengimų protokolus teismai darbdaviams pernai skyrė daugiau kaip 350 tūkst. eurų baudų.

Daugiausia nedeklaruoto darbo atvejų nustatyta prekybos sektoriuje. Dažniausi pažeidimai, susiję su nedeklaruotu darbu šiame sektoriuje buvo: nežymimas visas darbo laikas ar naktinis darbas, nemokama už viršvalandžius, dirbama ne darbo grafike nurodytu laiku ir pan.

Tuo tarpu daugiausia nelegaliai dirbusių asmenų patikrinimų metu rasta statybos sektoriuje; šio sektoriaus nelegalaus darbo atvejai sudarė daugiau nei 60 proc. visų nustatytų nelegaliai dirbusių asmenų. Iš 2018 m. statybos sektoriuje nustatytų 1380 nelegaliai dirbusių asmenų, net 1026 buvo fiziniai asmenys, kurie vykdė neregistruotą individualią veiklą.

Bioversija 2024 04 26 m7

2018 m. daugėjo inspektavimų metu nustatytų nelegaliai dirbusių užsienio piliečių: jų skaičius per metus išaugo beveik dvigubai. Atsižvelgiant į tai, kad Lietuva susiduria su kvalifikuotos darbo jėgos stoka, vertinant geopolitinę situaciją bei galimą ekonominių migrantų srautų į Lietuvą didėjimą – nelegaliai dirbančių užsienių piliečių skaičius gali ir toliau didėti.

„Šiais metais ypatingą dėmesį ir toliau skirsime rizikingiausioms ekonominėms – statybos, žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės, didmeninės ir mažmeninės prekybos, krovininio kelių transporto ir kt. – veikloms. Inspektavimų rezultatyvumą gerinsime taikydami kompleksinį požiūrį, t. y. vis daugiau patikrinimų atliekame ir atliksime bendradarbiaudami su kitomis institucijomis, sėkmingai veikia ir savo veiklą plečia Jungtinių operacijų centrai“, – apie šių metų perspektyvą sakė J. Gricius, LR vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius.

Jungtinių operacijų centrai (JOC) – tai bendras institucijų: VDI, Valstybinės mokesčių inspekcijos, Apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų, Finansinių nusikaltimų tyrimų ir Užimtumo tarnybų, projektas. Šie centrai nuo 2018 m. metų pradžios veikė Vilniuje ir Klaipėdoje, tačiau įvertinus sėkmingus bendrų patikrinimų rezultatus, nuspręsta jų veiklą išplėsti į Kauną, Šiaulius ir Panevėžį. Pagrindiniai JOC tikrinimo objektai: nelegalus ir nedeklaruotas darbas, prekyba žmonėmis išnaudojimo darbui tikslais, užsieniečių nelegalus darbas, darbo užmokesčio mokėjimas vokeliuose, kiti mokestiniai pažeidimai, susiję su darbu.

Valstybinės darbo inspekcijos inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos